YAYA Cui – průvodkyně časem TCM (Univerzitní muzeum Xi’an, Shaanxi)

Pozvolný obrat v zájmu o Čínu vychází z ekonomických úvah. Lepší je prostě nezkrachovat než zkrachovat, ať se jedná o autoprůmysl, farmaceutické giganty nebo energetické zdroje. Rostoucí náklady na využití uměle vyráběných léčiv vyvolávají přirozený zájem o přírodní produkty. Dlouholeté debaty o zapomenutém umění babek bylinkářek nebo šarlatánech z Východu pomalu tichnou. Jak WHO, tak nezávislé vědecké instituce podporují sdílenou medicínu v USA, Kanadě, Austrálii, Indii. Tisíce let staré a uchované poznatky rozvíjejí nejmodernějšími vědeckými metodami. Tradiční čínská medicína (TCM) je historický fenomén, nikoli politická diverze. Tak sledujeme na všech kontinentech intenzívní spolupráci špičkových institucí, směřující k využití zdrojů, metod a produktů, ověřovaných v běhu tisíciletí.

Myslím, že na celém světě je jediné místo, kde můžete vidět kompletní historii TCM mnoho let, rozvíjenou a sledovanou nepřetržitě, uchovanou ve fragmentech u exponátech. Je to při univerzitě v Shaanxi muzeum tradiční čínské medicíny (SUCM). Ředitelkou kanceláře muzea je paní YA YA Cui, která nám poskytla rozhovor.

 TCM je součástí celé historie Číny, kultury a umění léčit. Je jejím centrem provincie Shaanxi, kde se zrodila?

Doslova řečeno, vznikla na Žluté řece. Huang Di (Žlutý císař) a Qibó a další, všichni se proslavili v historii medicíny.

Vedete významné muzeum TCM. Je to dobré místo pro studenty, jezdí sem studovat historii?

Ano, SUCM je dobré místo pro studenty, a to jak pro čínské, tak pro zahraniční. Muzeum i univerzita jsou označovány za kolébku výchovy lékařských talentů v severozápadní části Číny. Třináct starověkých dynastií založilo své hlavní město v provincii Shaanxi, kde mnoho set let bylo i hlavní město. Vnímáme zde více než 5000 let historického a kulturního dědictví. Za Naši studenti se mohou učit více než pět historických předmětů, například dějiny medicíny, starověkou čínskou medicínu, teorie slavných lékařů minulých generací, úvod do tradiční čínské kultury.

Kde jsou hlavní důležitá místa nebo oblasti archeologických aktivit?

Máme zde mnoho unikátních památek a nálezů, hlavně ze střední části provincie Shaanxi. Nejznámější jsou bronzové nádoby z dynastie Severní Zhou v BAO JI, Han Yang ling a také hrobka QIAN LING , pagoda Velké divoké husy v dynastii TANG. Důležitá je i část severní část provincie Shaanxi, kde je nejznámější lokalita SHI MAO. Nálezy jsou z památek kmene, který zde žil v období Válčících států.

Co je nejstarší artefakt, který zde máte?

V první výstavní síni máme kostěné jehly z doby neolitu, což je nejstarší lékařský nástroj, vidíte bronzovou plochou jehlu právě z období Válčících států. Je to jeden z našich nejvýznamnějších exponátů v našem muzeu, který byl zapsán do učebnice dvanácté pětiletky. Máme také porcelánové moxovací baňky z doby dynastie Tang, měděnou mísu s reliéfem ryby a pivoněk na povrchu z doby dynastie Song.

Myslíte, že se najde něco staršího?

Zatím ne, ale výzkumy intenzívně pokračují. Snažíme se ze všech sil najít další artefakty, praktické předměty a důkazy, jak dlouho a souvisle se vědomosti o čínské medicíně v naší provincii shromažďovaly. Já nejsem lékařka, pracuji jako univerzitní učitelka a vedu muzeum. Přesto, nebo právě proto, jsem na naše nálezy pyšná.

Mohl byste připravit výstavu pro zahraničí, „road movie“, ukázat TCM v jiných zemích?

Máte na mysli využít projekt Belt and Road, tzv.  „pás hedvábné stezky“? Určitě by to bylo zajímavé. Témata a okruhy se prolínají a metody sdílejí i v dalších provinciích Číny, a samozřejmě dalších zemích, Japonsku, Vietnamu, Indii. V našem druhém tematickém sále máme předměty představující akupunkturu, zaměřené na léky menšin a národnostních skupin podle klimatu, a také komunikaci mezi TCM a západní medicínou. Myslím, že by bylo možné budeme je shromáždit a koncipovat pro výstavu.

Existují nějací studenti ze zahraničí, kteří zde v Xi’an studují SUCM a navštěvují muzeum?

Ano, máme zahraniční studenty z jihovýchodní Asie, například z Kazachstánu, Kyrgyzstánu a mnoha dalších zemí.

Máte nějaké partnery pro historickou prezentaci v jiných provinciích?

Ano, u nás v Číně působí Národní muzeum tradiční čínské medicíny. Spolupráci jsme navázali letos v červnu a posílili kontakty s některými muzei na mnoha univerzitách v provincii Shaanxi. Jsme velký region s významnou historií. (Pozn. aut.: TCM je součástí kulturního odkazu, často spojována s výrazně uměleckými artefakty. Ty se liší podle demografických parametrů, samostatně najdeme například muzeum Tibetské medicíny).

Kolik studentů TCM dokončí studium ročně?

Podle aktuálního zájmu absolvuje 20 – 40 studentů ročně.Máte nějaké aktivity pro veřejnost, přednášky, videa?

Ano, každý rok pořádáme různé druhy aktivit, například sledujeme tradiční festivaly a svátky. Natočili jsme také videa o našich sbírkách v muzeu, v nich naši zaměstnanci hrají tři role, pracovní personál, učitel, badatel. Soustavně děláme výzkum, zaměřený na sbírky, a vydáváme knihy o slavných lékařích dávných dob.

Má mladá generace v Číně zájem studovat nebo používat a rozvíjet TCM? Není to pro ně nějaká kuriozita, nevědecký nesmysl?

Zájem je obrovský, samozřejmě. V posledních letech ho posilujeme i na straně státu, lékařských univerzitách, nemocnicích a vědeckých institucích. Zejména po pandemii stále více lidí zaznamenávalo účinky produktů TCM, například kapsle Lianhua qingwen. Mnoha lidem tyto metody a přípravky doslova zachránily zdraví nebo dokonce život. Znalost historie je, jak vidíme nejen v našem muzeu, velmi hluboká a profesionálně prezentovaná. Sdílení západní a východní medicíny se rozvíjí na celém světě.

Používáte TCM osobně?

Ano, jsem jejím velkým příznivcem, pravidelně využívám akupunkturu a moxování, případně  bych zkusila tuina masáže, pokud bych měla nějaký problém s bolestí krku, nohy a podobně. Chodit k chiropraktikům na manipulaci s páteří je v dnešní době u mladých velmi populární

Jaká je nejlepší podpora životního stylu, léčby, kondice těmito metodami a prostředky?

V TCM zdůrazňujeme, že nejdůležitější je prevence před nemocí. Podle mého názoru ideální životní styl závisí na pěti podmínkách: dobré náladě, zdravé stravě, dostatku spánku, vhodném pohybu a pravidelném režimu.

Děkuji vám za rozhovor.

JAN HOVORKA

EUROCENTER TCM PRAGUE


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *