Prof. Ivo Telec: Zdravotnické prostředky komplementární a alternativní medicíny

Odborné texty profesora Ivo Telce mohou i laické čtenáře inspirovat k přemýšlení, kolik témat je v oblasti nejen TCM k řešení. Aby tato oblast nebyla jen prostorem pro nedouky, pseudoléčitele a (řečeno s prezidentem ČLK) šarlatány. Bude to ještě dlouhá cesta. Málokdo se hlásí k tomu, aby měla cíl a smysl. Texty pana profesora jsou z mála těch, které ve zdánlivě bezbřehém prostoru vytyčují pevné body – terminologii, právní souvislosti, společenský dopad. Pro legalizaci a návrat metod TCM do zdravotnictví je toto nezbytné.

Z neznalosti se za hranicí reality v oblasti přání dostaneme snadno. Dobré úmysly mohou dláždit i cestu do pekel. Někdy vedeme jen válku slov, někdy s vážnou tváří obhajujeme neobhajitelné, protože nám to prostě více vyhovuje. Nebo tomu věříme. To je málo. Musíme opravdu začít u elementárních termínů, metodologie, právních definicí a výkladů, pak může být nastaveno regulérní vzdělávání… ale to už jsme probírali mnohokrát. Jde o to, aby všem bylo zřejmé, že TCM je tradiční (T) čínská (C) medicína (M), vzniklá a rozvíjející se v Číně, dnes už v péči čínských lékařů a vědců. Je to oblast sdílené medicíny, kterou můžeme přijímat, využít a rozvíjet v našich podmínkách, kde má primární postavení medicína západní. Pokud toto pomíjíme, vyrábíme sami argumenty právě proti – TCM.


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35