GLOSA: “Alternativa” jako strašák? Proč ne NADĚJE?

V okurkové sezóně se hodí leccos, tak na pořad přišel i materiál, házející do jednoho pytle odstrašujících příšerností všechno možné – onkologické pacienty, šarlatány, prosťáčky, homeopatii, TCM, celostní medicínu… pro jistotu prostě “alternativu” ve štítivých uvozovkách. A to vše inspirováno výzkumem, publikovaným v americkém časopise JAMA. Místo nálezu: zdravotnickydenik.cz.

Nejde o to polemizovat s touto studií. Ani s tím, proč ji Zdravotnický deník publikuje a neskrývá záměr znehodnotit btw i TCM. Je možná chybou lékařské obce, že nevznikají oponentní studie domácí a nezaznamenáváme snahu ani zkusit, zda by přece jen něco z uvedených metod nešlo sdílet se zaručeným účinkem pro pacienta. Nebo zachycovat poznatky u probíhajících terapií (akupunktura). Ale to by bylo jiné téma.

Podívejme se na věc z druhé strany. Úctyhodné vědecké instituce vydaly výsledky bádání (JAMA). Žádné pohádky, tvrdá data. Pozoruhodné však je, že ze studie nevyplývá, kdo nabízel pacientům volbu, onu “alternativu”, kdo navrhoval či doporučoval pacientům neléčit se, případně ukončit léčbu u onkologů. Pokud to odborníci sledovali, neměli zakročit? Nakonec, je to soukromá věc těch popletených nemocných. Jednali sice v zoufalství, tísni či naději, ale podle vlastního rozhodnutí, a ta jsou ve studii přesně vyčíslena. Dobrá práce.

Ti, kteří trpěli sledovaným onkologickým onemocněním, a pokusili se zachránit skrze nabízenou “alternativu”, se podle zjištění amerických vědců nevyléčili. K fenoménu “vědecká studie” mám úctu! Jen mi v této chybí pár poměrně důležitých odpovědí: Proč se ti nebožáci vůbec k “alternativě” uchýlili? Vyléčili (by) se, kdyby je léčili onkologové? Vyléčili je onkologové? Nebo jen spočítali? Prostě by v bolestech umřeli, se zmařenou nadějí, že kdyby zkusili aspoň nějakou doplňkovou “alternativu”, mohlo to být lepší? Soudruzi z NDR, neberte lidem naději.

Nesnesitelná lehkost tvrdých vědeckých dat a z nich vyplývajících závěrů…

Jan Hovorka

Onkologičtí pacienti, kteří se léčí „alternativně“, umírají dříve


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35