Oliver Šteindler: TCM může pomoci, když si západní medicína neví rady

Ač oba rodiče jsou herci, Oliver Šteindler si vybral vlastní a úplně jinou  cestu. Rozhodl se pro medicínu, ale v trochu širším slova smyslu. Odjel do Číny a dnes, po více než pěti letech, je vystudovaným, pro obor velmi zaujatým lékařem i praktikem tradičních metod. Poskytl nám nedávno rozhovor a jeho vlastní podání osobní cesty k TCM najdete na videu serveru ChinaDaily (viz odkaz pod článkem).

steindler4

Poslední roky jste prožil jako student na Akademii čínské medicíny. Změnilo toto studium váš pohled na medicínu obecně?

Samozřejmě, čínská medicína se svou téměř pět tisíc let trvající tradicí mě do­ slova očarovala. Během studia začnete s běžnou anatomií, poté se musíte naučit 365 základních akupunkturních bodů a končíte s dalšími čínskými metodami a teoriemi, které se zdají na první pohled zvláštní, ale ve výsledku jsou jedna s druhou provázány. Ostatně stejně tak jako celá teorie jin a jang, která se snaží chápat mikrokosmos lidského zdraví v závislosti vnějšího makrokosmu přírody a vnějšího okolí. Zkrátka svou komplikovaností, jazykem a znaky vám Tradiční čínská medicína zamotá hlavu. Nicméně i přes obtížnosti během studia, můj pohled na medicínu je jednoznačný, v případech, s kterými si občas „tradič­ní západní“ medicína neví rady, čínská medicína může pomoci.

steindler

TCM v současnosti přichází i do České republiky. Sledujete tento vývoj? Myslíte, že je možné, aby se u nás uchytila?

V poslední době jsem dokončoval dvě školy a vývoj TCM v Čechách jsem pozo­roval zpovzdálí. Úspěšně jsem dokončil bakalářská studia se zaměřením na čínský trh a přitom jsem byl certifikován Světovou zdravotnickou organizací jako doktor Tradiční čínské medicíny. Byla to fuška, ale ihned po dokončení studia mě přizvala World Federation of Chinese Medicine Societies (WFCMS), ve které jsem momentálně členem. Věřím, že v Čechách lidé nabydou a posílí důvě­ru k čínské medicíně a samozřejmě, že se objeví i více kvalifikovaných doktorů a praktiků Tradiční čínské medicíny.

steindler2

Češi jsou stále velmi často skeptičtí vůči této medicíně a považují ji za nedůvěryhodnou. Jak je na tom ale v Číně? Jaké zde má místo v souvis- losti s medicínou „západní“?

Jako pacient mohu říci, ze můj chronický zánět dutin odezněl po deseti sezeních akupunktury. Věřím, že pokud tato me­toda fungovala na mně, může pomoci i jiným. Samozřejmě mladší čínská gene­race je více otevřená novým metodám. Stejně jako v „západní medicíně”, tak i v té čínské se najdou doktoři, kteří vklá­dají celé srdce do svého řemesla a snaží se pacientovi pomoci, a také ti, kteří vám za sezení naúčtují vysokou cenu a pře­depíšou léky nasmlouvané zdravotnic­kou firmou.

Jak je v Číně vnímaná Česká republika, pokud vůbec nějak?

Velice pozitivně. Číňané mají povědo­mí o České republice jak z historie, tak z nedávných filmů, které se odehrávaly a byly natočeny v Praze. Samozřejmě znají ještě další české celebrity, jako je například dobrý voják JOsef Švejk nebo Krteček, který si ne­dávno v čínské televizi našel kamarádku pandu.

http://www.chinadaily.com.cn/beijing/2015-12/18/content_22766291.htm

Zdroj: www.hospitalin.cz, foto Archiv redakce


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35