Může TCM pomáhat proti pandemii covid-19?

Pozbyli jsme poněkud, snad přechodně, pevné víry v jednoznačné důkazy západní medicíny. O účincích různých látek, preparátů a léků se vedou nejen učené disputace, ale i hádky. Není divu – výroba farmaceutických produktů je největší byznys. A jakou pozici mají bylinné preparáty, respektive léčivé směsi ze zdrojů TCM? Podívejme se do světa.

Jednou z nadějí pro lidstvo, postižené dosud neznámou epidemií, je nový preparát z tradičních čínských zdrojů, jehož název je Qingguan-1, což můžeme přeložit jako  „Stop corona 1“. Údajně může pomoci zastavit pandemii. Původem tchajwanský produkt se v Americe a v Evropě dobře prodává, ale proč si jej nemůžeme koupit?

Článek, ze kterého čerpáme tyto informace, je založen na rozhovorech s výrobci léku a s lékaři TCM, působícími v zahraničí. Produkt Qingguan-1 byl před několika měsíci vyvinut na Tchaj-wanu. Byla o něm napsána studie v odborném časopise Biomedicine & Pharmacotherapy.

Shuntiantang a Zhuangsongrong jsou aktuálně dva výrobci. Lék má údajně dobré preventivní účinky proti covid-19 a dokáže prý zabránit zhoršení lehkého průběhu. Po podávání po průměrnou dobu devíti dnů může být pacient propuštěn z nemocnice. Článek uvádí v přehledné tabulce celkové složení léku, poměry jednotlivých látek se údajně mohou lišit.

Přípravek se údajně dobře prodává v Americe a v Evropě, kde je však registrován pouze jako potravinový doplněk. Na nátlak certifikačních autorit nesmí být zdůrazňováno, že léčí covid, proto se v zahraničí vyskytuje pod názvy Respire Aid a COVRelief. To platí i o Singapuru, kde byl registrován jako lék tradiční čínské medicíny (TCM).

Na Tchaj-wanu však registrační proces trvá 5-10 let, proto jej tam nelze jako lék registrovat a koupit. Státní dohled nad potravinami je na Tchaj-wanu ještě přísnější než nad léčivy, proto se tam neprodává ani jako potravinový doplněk.

Zdroj:

https://www.cw.com.tw/article/5107785


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *