TCM – co je to FYTOTERAPIE

Léčba bylinami – fytoterapie – tvoří jeden z hlavních pilířů TCM. Vzhledem k rozloze a poloze Číny se nabízí k léčebnému využití několik set druhů bylin, minerálů a živočichů. Čínská fytoterapie je nejucelenější sbírkou k léčbě určených přírodnin, která namísto působení jednotlivých složek zkoumá působení léku jako celku.

TongRenTang 57

Recepty (směsi) jsou většinou sestavovány na míru klientovi. Obvykle se skládají z 5-20 léčiv a praktik při jejich sestavování postupuje podle přesné diagnózy pacienta. I samotné dávkování je vyšší, než jsme zvyklí u českého bylinkářství. Dávky kolem 100 gramů na den jsou velmi běžné.

Nejčastější formou bylinných směsí jsou vážené sušené byliny, sloužící k přípravě odvarů. Bylinné odvary jsou nejúčinnější variantou a jejich chuť je vpravdě nezaměnitelná. Další používanou formou je prášek z rozemletých bylin tzv. San. Granulované byliny se v tomto případě zalévají teplou vodou. Další formy zahrnují sirupy, tablety a pokroutky – tzv. wan. Poslední dvě jmenované vycházejí ze starých, osvědčených receptur, nebo jejich modifikací pro moderní dobu. Výhodou je u nich úspora času a možnost použití i pro děti, které výraznou chuť odvarů zpravidla odmítají.

Zdroj: komoratcm.cz

tcmlogo


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35