Dr. Med. Guan Xin, PhD: TCM má v Česku velkou budoucnost. Stejně jako na celém světě

Projekt plánované kliniky TCM ve FN Hradec Králové končí a jistě bude čas a příležitost tři roky profesionální péče vyhodnotit. Budeme se tomu samozřejmě podrobně věnovat. Zatím jen konstatujem, že TCM vypadává ze zdravotní péče a nový Zákon o léčitelských službách by měl potřebné parametry nastavit. O možnostech, které tyto metody nabízejí mimo jiné více než jedné třetině obyvatel – tedy seniorům, jsme si povídali s hlavním lékařem projektu, Dr. Med. Guan Xinem, PhD:

TCM není jen souborem metod léčby, ale slouží také k prevenci. Co byste doporučil pro dobrou kondici, zdraví a pocit ve vyšším věku?

Během dlouhé historie shromáždila TCM mnoho metod, které jsou vhodné k udržení dobrého zdravotního stavu. Pro starší lidi bych doporučil samoaplikaci akupresury na vybrané akupresurní body, jako je Zusanli, Yunquan, hegu a další. Mohou také praktikovat tradiční cvičení jako je Baduanjin, Yijinjing a další. Jsem šťasten, že je mohu naučit, pokud jsou některé z nich třeba.

V Praze žije velký počet lidí přes šedesát let, odhadem to je téměř 35 procent. Jsou některé diagnózy, na které byste obecně doporučil zvážit využití metod TCM?

TCM může zvládat mnoho typů onemocnění a potíží. Pro starší lidi mohou být metidy TCM vhodné pro soubor podoných problémů v případě bolestí kloubů, páteře, kolen, ramene, trávicích problémů, snížené imunity, chronického onemocnění plic a podobně.

Pracoval jste téměř tři rok ve speciálním projektu Kliniky TCM, první v České republice. Myslíte si, že pro TCM je příležitostí, jak zkusit nebo najít nové nebo efektivnější metody i pro české pacienty?

Díky zkušenostem z mé praxe v Česku, věřím, že je velmi vhodné vyzkoušet TCM, pokud se někdo zajímá o nové metody. U našich pacientů můžeme během tří let potvrdit, že jsme získali a potvrdili pozitivní výsledky u 80% z nich. To znamená, že TCM jim pomohla. U 35% lze potvrdit výrazné zlepšení.

Co z nabídky TCM preferujete – bylinky, akupunkturu, masáže, cvičení…?

Dávám přednost kombinaci takových metod, které se mohou vzájemně příznivě ovlivnit., protože vycházejí ze stejného teoretického základu. Například velmi často užívám kombinaci akupuntury a byllinek v případě jednoho pacienta. Myslím, že vybrat nejlepší řešení pro pacienty, závisí na jejich specifických podmínkách.

Jsou metody, které si může aplikovat starší pacient sám, bez asistence lékaře nebo praktika?

Samozřejmě, zmiňoval jsem s eo nich už v první odpovědi. Lidé by ale měli věnovat dostatek času tomu, aby se je naučili aplikovat.

 Dají se vybrat a doporučit metody TCM pro krásu, estetické vylepšení, dobrý vzhled, pocit, myslím obecně? Člověk si nemusí připadat přímo nemocný.

Jistě, především pro relativně zdravé lidi mohu doporučit, aby zkusili akupunkturu jako posílení energie, tělesné rovnováhy, a podobně. Obličejová akupuntura je velmi účinná pro vyrovnávání vrásek. A velmi mnoho čeksých pacientů mi říká, že jsou mnohem psychicky vyrovnanější po léčbě TCM.

Autor: Jan Hovorka

https://www.palmknihy.cz/alternativni-medicina-lecitelstvi/hovory-o-tcm-161778


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35