Dr. Med. Fritz Friedel, Rosenheim, BRD: V Německu až 61% klientů upřednostňuje kombinaci západní medicíny a TCM

Vzhledem k mezinárodní situaci jen těžko odhadneme, kam se posune vývoj TCM jako oblasti, která může velmi podpořit lékařskou péči. Česko je v přístupu k metodám integrativní medicíny, nebo širší sdílené péče, trochu specifické, ale TCM za tisíce let existence přežila staleté dynastie, diktatury i jiné režimy. Prostě proto, že jak druh nemoci a diagnózu, tak způsob léčení vždy měli v rukou lidé – lékaři, terapeuti, bylinkáři, maséři, nebo třeba dokonce kuchaři. Jak je na tom TCM dnes v Německu? Odpovídal nám jeden z nejslavnějších lékařů se znalostmi TCM Dr. Fritz Friedel, který vede Silima-Klinik v Rosenheimu .

Je v Německu akupunktura, respektive TCM, oblíbenou součástí sytému lékařské péče?

Můžu říci, že akupunktura je velmi populární, zatímco léčba bylinami tolik ne. Bylinky totiž nemůžete předepisovat účinně a bezpečně bez dlouhého a náročného studia a ne každý lékař se v nich vyzná.

Je možné hradit péči TCM z veřejného zdravotního pojištění?

U nás je devadesát procent klientů pojištěno u některé ze zdravotních pojišťoven, osm procent u soukromých společností. Soukromé pojišťovny tuto péči hradí, veřejné pouze výjimečně.

Kolik praktiků TCM u vás odhadem působí?

Zhruba třetina našich lékařů studovala akupunkturu, řada z nich ji ale praktikuje bez hlubších znalostí teorie TCM. Počet skutečně odborně vzdělaných lékařů-specialistů nedosahuje ani tisícovky. Mnoho těch, kteří akupunkturu nabízejí, jsou v kategorii Heilpraktiker, nicméně nejsou lékaři.

Existují v Německu školy, kurzy, cykly přednášek, poskytující akreditované vzdělání, lze studovat metody TCM na něketré univerzitě?

Čínské studium TCM není u nás uznáváno. Musíte mít oprávnění působit jako lékař ve Spolkové republice Německo, tedy absolvovat lékařské studium. Ovšem absolutorium čínské univerzity západní medicíny akceptováno je!

Je dobré propagovat TCM, nabízet tyto metody lidem v Evropě?

Jedna ze studií potvrzuje, že 61% Němců by určitě dala přednost v případě nemoci kombinaci západní medicíny a TCM. Bohužel nejen politici, ale i univerzity a pojišťovací společnosti tuto skutečnost ignorují.

Je možné vytvořit systém sdílené medicíny, používající to nejlepší ze západní a TCM?

Naše nemocnice „Klinik Silima“ praktikuje tuto integrativní medicínu v onkologické léčbě, pro nemoci řešené v oblasti vnitřního lékařství, a také psychosomatického původu. V současné době nemocnici rekonstruujeme, plně otevřena bude v roce 2022. Budoucnost patří integrativní medicíně, nicméně je nezbytné porozumět oběma směrům a akceptovat rozdílné přístupy. Současný evropský přístup je tomuto bohužel vzdálen, jak můžete vidět i nyní na příkladu koronavirové epidemie. Já jsem přesvědčený o budoucnosti medicíny integrativní.

Jaké máte poznatky nebo zkušenosti od vašich kolegů v jiných evropských zemích?

V každé evropské zemi je situace složitá.

Jaký je tedy váš pohled, preferujete kombinaci akupunktury, TCm, tedy bylin, cvičení, západní medicíny, a třeba homeopatie? Nebo máte vlastní kombinace, případně jen čistě metody TCM?

Jak jsem již odpověděl v jedné z předchozích otázek, jsem specialista na léčbu bylinkami. Používám vlastní recepty. Čínské předpisy nejsou zcela přenosné – bývají příliš silné, příliš drahé, nejsou moc přizpůsobitelné pro chronické nemoci, což by motivovalo evropské pacienty, aby je vyhledávali. Proto já učím lékaře můj léčebný koncept, který úspěšně praktikuji už čtyřicet let.

Můžete vlastní koncept rámcově představit? 

Vyučuji koncept „Čtyř ploch“, který ukazuje, jak nemoci přecházejí, vyvíjejí se – z nerovnováhy až ke katastrofě. Člověk je uzpůsoben tak, že jsme jakási „přístrojová platforma“, na které se zobrazují nepříznivé nebo chybné trendy už v rané fázi, a jsou nastaveny k možnostem včasné léčby. Tato „zobrazení“ umožňují nastavit kombinace preventivních a léčebných postupů a porozumět tak ohraničení nebo limitům, jaké kondice a zdraví člověka má. Tak se dají v čase lépe ovlivnit.

Dr. Med. Fritz Friedel

Působí jako lékař

Vede platformy DECA a TCM-Net, zaměřené na komunikaci pro terapeuty TCM

V r. 2003 založil Kliniku Silima, kombinující čínskou medicínu se západní v integrujícím konceptu. Spolupracuje s interdisciplinárním týmem lékařů a terapeutů. 

Dr. Friedl (praktický lékař, průkopník TCM a autor) léčí na své klinice pacienty s různými diagnózami a klinickými obrazy s velkým úspěchem. Ve své práci přenáší čínské myšlení do naší doby a pro nás srozumitelného způsobu, o čemž svědčí jeho četné přednášky a kniha „Zákon rovnováhy – recept čínské medicíny na dlouhý život“ (Verlag Gräfe a Unzer Mnichov, česky nakladatelství Vašut) ukazuje. S více než 20 000 prodanými výtisky se kniha stala klasickým průvodcem světem TCM metod a jejich využití.

Autor: Jan Hovorka

https://www.kosmas.cz/knihy/236533/zakon-rovnovahy/?utm_campaign=PERF_DPA_knihy_nakup_01%2F2019&utm_content=knihy&utm_medium=cpa&utm_source=facebook.com&fbclid=IwAR33eY_h7otIHLIKtkMJJTzPEm_H_0n-8B4gHS1_32ZArx70h-zNcxu-ZXo


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35