Senátorka Daniela Filipiová: Fakta dokazují, že léčba TCM funguje. Lékaři by to neměli popírat

Nejlepší argument je osobní zkušenost. Senátorka Daniela Filipiová před mnoha lety závažně onemocněla. Neurologické problémy dlouho přetrvávaly, až jí pomohla akupunktura. Podobných případů najdeme statisíce. Pacienti sami hledají pomoc, a je dobře, když jim ji vyškolení, vzdělaní a kompetentní terapeuti, především lékaři, umí poskytnout. Hledat, jak ano, je jistě lepší, než ne. Senátoři právě podpořili další krok, jak pacientům nepomáhat. Zeptáme se jich, proč. Daniela Filipiová se neobává zveřejnit, že s kolegy v Senátu nemůže souhlasit.

Tradiční čínská medicína (TCM) je ze strany nyní především senátorů terčem ostré kritiky. Proč se tak děje?

Myslím, že je to proto, že drtivá část členů Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu jsou lékaři. A ti mají ke všemu, co není „západní“ medicína až odpor a vše „jiné“ znevažují. Popírají fakta, že i alternativní léčba, kterou TČM je a která má tisíciletou tradici, která dokazují, že tato léčba funguje.

Sama máte osobní zkušenost s léčbou TCM. Kdy a v čem vám nejvíc pomohla?

Pomohla mi zejména akupunktura. Mnohokrát. Jsem neurologický pacient od mých patnácti let. Akupunktura a dokonce i léčba magnety, kterou používal náš průkopník akupunktury MUDr. Václav Kajdoš měla u mě neuvěřitelně pozitivní účinky. V posledních letech mi akupunktura pomohla s léčbou bolesti, jejíž zdroj „klasičtí“ lékaři nedokázali odhalit a pomoci mi. Rovněž mám zkušenosti s aurikuloterapií, která mi výrazně pomohla s tinitem.

Doporučila byste zařazení TCM jako doplňku a podpory standardní léčby v našem systému zdravotnictví?

Jako doplněk rozhodně. Ve spolupráci s lékaři tam, kde si naše medicína neví rady. Otázkou je úhrada z veřejného zdravotního pojištění. To je na delší odborné diskuze. Zda ano či ne, eventuálně které metody léčby.

Co byste odpověděla kritikům TCM, nejen v Senátu? V čem vidíte klady a efekt, potřebnost těchto metod pro naše pacienty?

Řekla bych jim, že když něco neznají, neznamená to, že je to špatné, či nefunkční.

Znáte další případy, osobně, kdy lidem TCM pomohla?

Ano, je to nejen moje rodina, ale i pacienti, o kterých mi MUDr. Kajdoš vyprávěl.

Podpořila byste vznik center a ambulancí TCM v nemocnicích, například krajských?

Myslím, že spolupráce klasické a tradiční medicíny je vhodná.

Krátce jste působila i jako ministryně zdravotnictví. Kam se od té doby posunulo? Co se změnilo?

Je smutné, že se kromě zrušení poplatků nestalo nic. Role ministra je víceméně udržování stávajícího systému. Nikdo, kromě Tomáše Julínka, neměl odvahu přijít s tolik potřebnou reformou zdravotnictví.


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35