Prof. Ivo Telec: Pluralita v medicíně a standard dobré péče

Pokud se má TCM stát doplňkem a součástí zdravotní, následné a další péče, musí v tomto projektu být především jasno. Od války slov a házení nejasnými pojmy, nebo od laicky naivních úvah přes pseudovědecké dehonestování přejděme k modelu sdílené medicíny. Někde se začít musí.

Základní kontury musí mít právní prostředí. Práce prof. JUDr. Ivo Telce znáte z našeho magazínu a rádi je využíváte pro vlastní potřebu, jak (také rádi) zjišťujeme. Další příspěvek pana profesora je řekněme manuál – ale nikoli ve smyslu jednoduchého průvodce jednoduchými řešeními. Ukazuje, jak složité je téma definovat TCM, zejména tehdy, počítáme-li s metodami jako podporou naší standardní léčby.

Pluralita znamená prostor pro odpovídající počet disciplín, způsobů, teorií atd. Správným a přesným pojmenováním začněme v našem případě cestu k meritu věci. Zbavme zásadní téma – TCM – balastu, odboček, zbytečných a zdánlivých souvislostí, falešné hierarchizace. Hledejme a najděme to, co TCM je a má pro nás (systém, lékaře i pacienty) být – soubor metod a technologií, které prokazatelně a potvrzeně doplní naše západní metody. Smyslem není věřit, ale vědět. Složitost tématu, kterou přehled dokládá, by nás měla upozornit na ošidnost, ba nebezpečí, krátkých řešení a totalitních odsudků. Brzy budeme pokračovat!

Ivo_Telec_-_Pluralita_v_medicine2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *