MUDr. Kateřina Pospíšilová: Kliniky akupunktury a dalších metod jsou v západním světě zcela běžné


Vystudovala západní medicínu, dlouho pracovala i ve farmacii, má zkušenosti z působení (a života) v zahraničí. V Česku absolvovala relevantní vzdělání, v Pekingu několikatýdenní stáž v Beijing TCM Hospital a výuku v TCM Research Institute pro zahraniční studenty. Teď se účastní prestižního kurzu v Mnichově a hlavně – má řadu spokojených, vyléčených pacientů ve své ordinaci v Brně.  MUDr. Kateřina Pospíšilová:

Máte vzdělání a kurzy, které u nás může člověk, poskytující péči metodami TCM, získat řekněme na nejvyšší úrovni. Absolvovala jste lékařskou fakultu, praxi v západní medicíně i TCM Institut. Co je podle vás ideální příprava pro lékaře se znalostí TCM v ČR? Jen zájem a chuť se těmto metodám věnovat asi nestačí…

KP: Bohužel možnosti studia TČM jsou v naší zemi stále velmi omezené. Neexistuje zde žádná oficiální instituce nabízející akreditované akademické vzdělání tak, jak je tomu běžné ve vyspělém světě. Pouze dvě soukromé školy zajišťují adekvátní vzdělání v oblasti TČM. Jedná se o náročné a dlouhé studium, které však není státem uznávané. Lékařům se nabízí pouze základní certifikovaný kurz akupunktury v rámci postgraduálního vzdělávání, který samozřejmě neposkytuje vzdělání v TČM v celé své šíři. Vzhledem k tomu, že TČM není u nás respektovanou alternativní zdravotní péčí, existuje zde jen velmi omezený počet nadšenců, od kterých se můžete učit. Studium TČM je celoživotní proces, proto je nutné rozšiřovat si dále vzdělání v rámci postgraduálních kurzů u nás nebo v zahraničí. 

Na co se odborně zaměřujete?

KP: Domnívám se, že v začátcích praxe je vhodné si tak říkajíc „osahat“ více odborností. Jen tak člověk získá zkušenosti a zjistí, která oblast ho zajímá více a dosahuje v ní dobré výsledky. Stejně jako v západní medicíně, tak i v rámci TČM existují specializace. Dříve jsme pracovala jako dermatolog, mám tedy největší vztah k léčbě kožních onemocnění metodami TČM. Proto se ve své praxi zaměřuji převážně na tuto oblast.

Nedávno jste začala studovat v Mnichově. Co vás k tomu vedlo, co nového se tam dozvíte?

KP: Pokud vím, u nás není žádný terapeut TČM, který by se věnoval TČM dermatologii. Proto jsme se rozhodla získat vzdělání i zkušenosti v zahraničí a začala studovat jeden a půl letý kurz TČM dermatologie v Mnichově. Kurz vede světoznámý TČM odborník Mázin Al Khafaji z Velké Británie, který se více než 35 let věnuje léčbě kožních a autoimunitních onemocnění. Má rozsáhlé znalosti a zkušenosti, je respektovaným učitelem, který pořádá certifikované kurzy v Evropě i USA.V kurzu je nás minimálně 150 účastníků z celého světa, řada dermatologů z Německa, Rakouska nebo Švýcarska používajících úspěšně metody TČM ve svých soukromých praxích.

Jak vypadá zařazení TCM do systému zdravotní péče v Německu a jiných státech? Máte i osobní zkušenosti ze Švýcarska a odjinud. Co bychom mohli snadno převzít?

KP: Kliniky TČM a akupunktury jsou zcela běžné ve všech zemích západního světa. Metody TČM jsou zde velmi populární, rozšířené a je o ně extrémní zájem i mezi pacienty. Například ve Švýcarsku si občané v referendu odhlasovali i úhradu alternativních metod v rámci veřejného zdravotního pojištění. V některých zemích může akupunkturu provádět pouze lékař, v jiných (například v Německu) i takzvaný terapeut zabývající se alternativními metodami, to znamená nelékař s patřičným státem podporovaným vzděláním. Příkladem může být i mnichovský kurz TČM dermatologie, který je určen lékařům i nelékařům zabývajícím se TČM, který byl zařazen do postgraduálního vzdělávání lékařů a je hodnocen mezinárodními CME kredity v rámci celoživotního vzdělávání lékařů. 

Od západních zemí bychom měli v prvé řadě převzít legislativu, která bude umožňovat patřičné vzdělání a možnosti provozování soukromé TČM praxe, eventuálně zajistí propojení západních a východních metod zdravotní péče. Například 90 % klinik léčby bolestí ve Velké Británii a 70 % v Německu používá akupunkturu k úlevě od bolesti. 

Máte soukromou praxi. Mají pacienti zájem o péči metodami TČM? Jak je získáváte?

KP: I u nás je velký zájem o metody TČM. Stále více lidí hledá přírodní metody léčby. Nikde nemám žádnou reklamu, nemám webovou stránku, nejsem na sociálních sítích. Věřím, že nejlepší reklamou jsou spokojení a zdraví klienti, kterým metody TČM pomohly a kteří předávají reference dál mezi své blízké, kamarády a kolegy.

Jak byste řešila spojení západní medicíny a TCM v lékařské péči?

KP: Možnost spojení západní medicíny a TČM v lékařské praxi je v našich podmínkách zatím v nedohlednu. Je to díky nekompetentnosti našich politiků, kteří zcela nepochopitelně odhlasovali vyřazení TČM ze Zákona 96/2004 o vzdělávání nelékařských zdravotních pracovníků a odsunuli TČM do nově připravovaného zákona o léčitelství. Děje se to v době, kdy Světová zdravotnická organizace doporučuje zahrnout metody TČM do systému zdravotnictví, v době, kdy metody TČM jsou celosvětově uznávané, respektované a pacienty žádané.

Považujete za přínosné, snažit se o hrazení péče metodami TCM zdravotními pojišťovnami u nás?

KP: V současnosti, kdy se TČM odsouvá do léčitelství, nevidím jako reálné zahájit jakékoli jednání se zdravotními pojišťovnami o případné úhradě například akupunktury v rámci veřejného zdravotního pojištění. Přitom existuje řada onemocnění, u který je akupunktura prokazatelně účinná, a západní medicína nemá dostatečné možnosti, jak pacientovi pomoci. Příkladem mohou být bolesti pohybového aparátu, krční nebo bederní páteře, bolesti hlavy, které se dají akupunkturou odstranit nebo výrazně zmírnit. Pokud zdravotní pojišťovny poskytují příspěvky na plavání, pohybové aktivity, odvykání kouření, očkování, domnívám se, že by mohly poskytovat příspěvky i na metody TČM, které jsou velmi účinné v rámci prevence řady onemocnění. Pacient platí zdravotní pojištění a měl by mít možnost se rozhodnout, jaké příspěvky a na co využije.

Co byl váš nejzajímavější případ?

KP: Mohu upřímně říct, že každý případ je zajímavý. Tím, že se specializuji na kožní problematiku, jsem opravdu nadšená, když vidím děti nebo i dospělé, kteří se řadu let trápí s ekzémem, jak jim metody TČM pomáhají. Zvláště potěšitelné to je v případech, kdy západní medicína těmto pacientům nabízí pouze kortikosteroidní přípravky. Na TČM se mi líbí, že se zabývá příčinami chorob a snaží se přírodními metodami pacientovi nejen zmírnit potíže,ale úplně odstranit jejich příčiny.

Autor: Jan Hovorka


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35