TCM – co bude a co nebude

Máme za sebou už skoro celý rok, v němž se rozhodovalo o podobě využití TCM v rámci zdravotní péče. Nebude nic. Díky iniciativě senátorky Aleny Dernerové a jejích kolegů-inkvizitorů je TCM vyřazena z gesce lékařů i zdravotníků, a vhozena do rybníčku živnostenských činností.

No, není to moc dobrý výsledek pro lékařskou obec, která se zaklínala potřebou kontroly, regulace, certifikace, vzdělání, výzkumu TCM, pakliže by měly jinde stotisíckrát ověřené metody pomáhat pacientům také u nás.

Zaniklá “devadesátšestka” sice všechno neřešila, ale byla dobrým krokem k férovému pojetí problematiky nikterak jednoduché. Připravovaný Zákon o léčitelské službě však řeší to, co lékařský stav považoval za nejdůležitější – exkomunikaci. Apage, satanas a jiné mumlání line se z univerzit, ministerstev, nemocničních holdingů a ústavů, plných seriózních vědeckých metoda a reprezentantů.

Budiž. To, co je jinde ve světě sdíleno jako výsledek vědeckého bádání, postupně stále více potvrzovaný studiemi (ano, pro nás je i angličtina překážkou), je v českém běloskvoucím prostředí kacířstvím. Neochota poznat prostředí a podmínky, praxi na špičkových pracovištích v Číně, má jediný výsledek – ohrožení pacientů. Ti, kterým TCM pomáhá a pomáhat může, se ocitají před dveřmi, za nimiž si senátoři, poslanci a další doktoři spokojeně melou mlýnek. Ďábel byl od prahu odehnán.

A “babu” mají kraje. Uvidíme, nakolik ochotně budou udělovat zatím jen pomyslné licence, schvalovat komerční péči bez kontrolních nástrojů, sledovat evidence tržeb a podobně. Hodit odpovědnost na úředníky doktory moc nešlechtí. Ale mají klid, to je fakt.

Takže co bude? Spokojenost v ČLK, maličké a zbytečné politické vítězství v parlamentu, ticho na ministerstvu. Hodně pacientů, hledajících pomoc u nedouků a šarlatánů (to není vina TCM, že takoví šálí lidi!). Nejistota, nepřehlednost, zpochybňování, přehnané naděje, upínání se k zázraku. V nemocnici už vám podporu léčby TCM nikdo nenabídne. A kam se poděl projekt ve FN Hradec Králové?

Brzy napíšeme.


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35