TCM, Indie a jóga. Dr. Anjal Swami propojuje akupresuru s jógou

Metody TCM jsou u nás vlivnými papaláši z oblasti zdravotnictví označovány za šarlatánství, středověk a v nejjemnějším případě placebo. Možná by stačilo seznámit se hlouběji s fungováním nejmodernějších nemocnic v Číně, Šanghaji, a mnoha vědeckých centrech, která se výzkumem a aplikací metod a technologií TCM po celém světě zabývají. Jistě, metody mají své varianty, alternativy a preference, národní či lokální. To je ale úplně normální. Existují alternativy historické medicíny korejské, japonské, indické, které jsou v mnoha rovinách s TCM propojeny, vzájemně se obohacující  podle místních zkušeností mohou zvyšovat efekt. Nejsou výjimkou kombinace, kdy se zjednoušené formy, díky například obtížně dosažitelnému špičkovému vzdělání, nebo slabé finanční síle klientů, stávají náplní pro místní centra a obyvatele. Nebo dokonce nezbytnou, jedinou dostupnou pomocí. Je tomu tak v zemích třetího světa, s velkou koncetrací obyvatel, omezenou možností poskytování zdravotních služeb a nízkou ekonomickou úrovní. Příkladem může být Anjali Acupressure Treatment & Yoga Center Fitness Studio v Džaipúru, indickém státě Rádžastán. Vede ho Dr. Anjali Swami, který nám poskytl krátký rozhovor.

Je vaše léčba a zdravotní péče založena na TCM?

Ano, je to léčba především metodou akupresury. Spojujeme ji s odpovídajícími metodami jógy, která má v Indii samozřejmě kořeny a velkou tradic i dnes.

Má vaše centrum dlouhou historii z hlediska indických podmínek?

Jistě, mohu dokonce říci, že Džaipúr je v oblasti Radžastánu jakýmsi symblolem historie spojení akupresury a jógy. Obě tyto metody se vzájemně mohou velmi pozitivně ovlivnit.

Máte studenty, kteří se tuto metodu léčby učí?

Ano, naše centrum navštěvuje mnoho studentů se zájmemo tyto metody propojení akupresury a jógy. Musím dodat, že v Džaipúru je také významné středisko výuky, a sice JVD University.

Jaké druhy obtíží můžete ovlivnit?

Zaměření je velmi široké. Naše metody jsou účinné na všechny typy bolesti v těle.

 

Autor: Jan Hovorka

 


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35