TCM v ČRo PLUS: Komisaři nastupují aneb Kritici z gauče

Jistěže jsme předpokládali, že do snadného cíle – TCM – se začnou trefovat hrdinní komentátoři rozličných médií. I na nás se obracejí reportéři, hledajíce aspoň malý skandálek, nekalost, pikošku nebo aspoň zločineček. Nedávného bijce za bezpečí českých hypochondrů, PR managera, který ČLK jistě fakturoval nemalý obnos za plakátovou propagandu v již hibernizovaném webvěstníčku (kolik hraček mohlo za to být pro dětská oddělení!), však nečekaně překonal politický komentátorský bard J. Leschtina. K jeho hřímavému jásání nad záchranou českého národa z chapadel hydry TCM (ano, takřka citujeme, titulek přepisu komentáře v ČRo PLUS je opravdu rozkošný!), bychom rádi podotkli, specielně tedy pro váženého, investigativně vzrušeného pana autora, několik upřesnění. Možná je vezme v úvahu při příští kampáni :). Čtenář si může najít přepis komentáře na tomto odkazu (https://plus.rozhlas.cz/jiri-leschtina-vlada-klepla-cinu-pres-lecitelska-chapadla-7763232?fbclid=IwAR3jq8pKTT-zjJcSb5mwrFTTIJB2qz54C7YV487mIi0ruZf4SdatwJs3T4o), my jen glosujeme. Vy čtěte paralelně, opravdu to stojí za to! Tak pojďme po odstavcích:

  1. Desetimiliardový dluh CEFC nemá s TCM, ba ani s projektem kliniky ve FNHK, nic společného. Jde o hospodaření manažerů evropské centrály, která do TCM prakticky nic neivestovala. Peníze, uvolněné čínskou vládou pro společný projekt v r. 2015, byly určeny na stavbu kliniky a údajně doputovaly do Nadačního fondu TCM, o jehož majetkoprávním stavu si může redaktor zjistit platné skutečnosti v kapitole Úplný výpis (https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-firma.vysledky?subjektId=958004&typ=UPLNY). Ano, je to zajímavé čtení.
  2.  Těžko mohlo jít o stopku čínsko-šarlatánskému byznysu, hrdinně zastaveného statečnými poslanci. Již od devadesátých let v Česku působí silné byznysové skupiny, české i mezinárodní, které v oblasti podnikají, a již za totality, kdy byl pan redaktor snaživým redaktorem svazáckého deníku (ach, odtud ta dikce!), se tady pár lékařů TCM, resp. akupunktuře, ve prospěch pacientů věnovalo. A byznys s herbálními preparáty, nebo poskytováním léčby metodami TCM, je v celém světě velmi respektovaný, a hlavně úspěšný. Pro pacienty i podnikatele.
  3. Nevíme, kolik a jakých čínských šarlatánů dovlekl jmenovaný JT do Česka, aby poblouznili mocenskou garnituru. Projekt ve FNHK byl mezivládní, šlo o investice a postupné vyhodnocení možností využití TCM v návaznosti na léčbu západní. Jak a proč tak dopadl, by možná mohl začít hledat autor textu. To ale znamená profesionální práci, ne politikózní žvanění.
  4. Memorandum, o kterém se zmiňuje s posměchem, vycházelo mj. z dokumentů WHO, které vyzývají státy světa, aby ku prospěchu pacientů využívaly tisíciletých národních medicín, podpořených vědeckým rozvojem a tyto medicíny, resp. jejich moderní poznatky a postupy, sdíleli. Jde o kulturní okruhy např.  Japonska, Koreje, Indie, ale i Tibetu, Latinské Ameriky, s nesmírně dlouhým, bohatým a kontinuálním vývojem léčení a medicíny. (Ne, neměli tehdy bílé pláště a granty. Ale měli bolesti a léčili je.) Otevírání centra ve FNHK byla tenkrát přítomna i generální ředitelka WHO, Dr. Med. Margaret CHEN. Ano, chápeme, že na české komentátory z kanape je tahle úvaha moc, ale zase tam autor uvádí tolik obav o rozum, že by snad mohl… No nic.
  5. Jojo, jmenovaný pan ministr by mohl leccos vysvětlit, ale hlavně říci, kdo by vysvětlil více a podrobněji… taky úkol pro profesionálního novináře, třeba Klímu, nikoli pro propagandistu, chápeme. Moc práce!
  6. Ani suspektovaný ministr neudělal celkem nic v rozporu se zákonem. Projekt probíhal v zákonem daném režimu tzv. vědeckého projektu, který umožňuje působení zahraničního lékaře na pozici lékaře ve zdravotnickém zařízení, i když je ze země, odkud se příchozím tituly z lékařských fakult nenostrifikují. Projekt je veden na dobu určitou, 1 rok, a případně prodlužován. Bylo to mimochodem napsáno i na webu fnhk.cz, ani se nemuselo vstávat z kanape. Pro nezasvěcené čtenáře upřesnění – v Leschtinově textu to je ona hrůzyplná podlá výjimka, zákeřně udělená čínským lékařům (počet 1). Btw: Centrem prošlo 3000 pacientů, drtivá většina z nich potvrdila objektivní zlepšení, ba celkové uzdravení. Čísla z prvního roku působení najdete http://www.tcmrevue.cz/547-2/. Vznikla i studie pro zahraniční odborné časopisy, ta se ale ke gauči asi nepřiblížila. Nebo nepřišel pošťák?

Drama nad Vltavou pokračuje? Kdepak, pokračují bláboly

  1. Autora komentáře i ohledně poslední kapitolky jeho veledíla možná rozesmutníme. Dalo se tomu předejít, kdyby si ověřil skutečnosti. Tak tedy: Tvrdík nikam nic, co by se týkalo TCM, nepašoval – Zákon 96/2004 Sb. byl relativně dlouho propracováván a připomínkován. Do jeho znění se nedostali čínští léčitelé, plížící se temnou nocí ku Hradci, ale definice nelékařských oborů pro specialisty, resp. terapeuty TCM, s návrhem jejich VŠ vzdělávání. Aspoň by trochu tak i lékaři regulovali nekontrolované aktivity nikde a nijak neakreditovatelných šarlatánů (ano, zde hledejme, není u nás oficiální vzdělávání, registrace, GDPR, kontrola ekonomiky atd.) a byly by stanoveny povinnosti pro práci ve zdravotnickém zařízení v případě využití metod, produktů a technologií TCM. O doktory a jejich urážení fakt nešlo. Celý proces lze zpětně shlédnout v archivu zdravotního výboru parlamentu. A podpora 111 zákonodárců nikoho nešokovala, byl to výsledek normální odborné debaty poslanců ve výboru, s přístupem veřejnosti, a demokratického hlasování. Z kanape to ale zajisté vypadá jinak.
  2. Citujeme. „… Na celém příběhu je poněkud děsivé zjištění, jak obrovskou podporu dokázali lobbisté v čínských službách získat i pro něco tak rozporuplného jako je šíření pochybných léčitelských metod. Skutečnost, že nově zvolená sněmovna loni na podzim čínskou medicínu jako lékařský obor ze zákona vyškrtla, nás může uklidnit jen zčásti. “ No, zkusme si představit, kolik lidí si oddechlo ze zažehnané katastrofy a  hororu, a kolik bude zase hledat pro sebe, děti a rodiče hledat pomoc u šarlatánů. Ve FNHK bylo údajně odmítnuto z důvodů omezené kapacity cca 30 000 žadatelů. Takhle je mohli spolu s doktory návazně a doplňkově léčit kvalifikovaní nelékařští, leč zdravotničtí pracovníci-specialisté, proškolení a kontrolovatelní, doplňující ověřenými metodami standardní léčbu. Tak fungují třeba fyzioterapeuti, ale pro komentátory z gauče a kariérní funkcionáře z křesel grantových kanceláří a rozpočtovek  je jednodušší strašit.
  3. A zakončíme to glosování politickou piruetkou, s nezbytným plivancem na Hrad. Že se to rozvoje TCM nijak netýká, nevadí, je to prostě taková kavárenská povinnost, jako třeba říct, že nemám televizi, ale Dycky MOST! je blbina. Posluchač a čtenář se po přečtení závěru komentáře musí držet, aby neběžel na Palačák, bránit vlastním tělem ministerstvo zdravotnictví před chapadly šarlatánů. Zatím klid, přátelé, jak nám sděluje komentátor, jsme ještě ušetřeni šílené čínské expanze do českého zdravotnictví (sic!). Že tam zatím proklouzli podnikatelé severočesky charitativního typu, předražené a pro NZZ nevýhodné videosystémy s obrazovkami a pořadníky, podvodníci s pojištěním nebo vadnými léky? To přežijeme. Jsme Češi!

Hlavně, že všichni dobří komentátoři bdí.

 

Jan Hovorka

 


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35