Štěpán Vyhlídka: Obdivuhodná čínská medicína

Publikujeme a doplňujeme další část textu Mgr. Štěpána Vyhlídky o čínské medicíně – přehledné a výstižné pojednání autora, který je sinolog a tuina expert:

stepan vyhlidka portret

1. Starobylý a komplexní systém

Velká čínská zeď, vynalezení papíru, knihtisku, kompasu, střelného prachu či hedvábí, to vše jsou příspěvky velké čínské civilizace světovému kulturnímu dědictví. Mezi ně neodmyslitelně patří i čínský systém léčby nemocí, čínská medicína.

Čínská medicína patří k nejstarším dosud používaným lékařským systémům světa. Díky jedinečnému systému čínských znaků byly kontinuálně zaznamenány a uchovány zkušenosti s léčením nemocí po tisíciletí a čerpáme z nich dodnes.

Na úsvitu dějin čínská medicína vycházela z šamanských tradic. Postupem času absorbovala rychle se vyvíjející prvky bohaté čínské kultury. Podobně, jako západní vědy před vydělením jejich specializací, byla na svém počátku komplexním systémem zahrnujícím znalosti o astronomii, matematice, chemii, fyzice, psychologii a dalších oborech lidského poznání, tento charakter si do značné míry uchovala dodnes.

Historie čínské medicíny je prodchnuta význačnými osobnostmi a jejich díla jsou skvostná jako perly v náhrdelníku zdobící šíji krásné ženy. Existují čtyři kánony staré čínské medicíny. Dva z nich ve svém základě vznikly před naším letopočtem.

Dodnes za základní a zároveň za nejstarší (jak pozoruhodná kombinace) je považováno dílo Vnitřní kniha Žlutého císaře (Huangdi neijing). Žlutý císař, legendární praotec čínského národa, podle legendy sice žil v polovině třetího tisíciletí před naším letopočtem, vznik samotného díla však dnešní historikové kladou do doby pozdější, kamsi do období panování dynastie Zhou (11. až 3. stol př. n. l.). Kniha představuje již zralý a ucelený lékařský systém čínské medicíny včetně základních tezí, učení o meridiánech, způsobech léčby atd. Obsahuje souhrnné poznatky z nejrůznějších oborů lidské vzdělanosti, popisuje základní vědomosti anatomické, definuje základní přístupy k léčbě, celostní pojetí člověka, jenž je pevně ukotven v kontextu celého vesmíru a je ovlivněn přírodními ději. K tradici čínského písemnictví patří komentáře významných děl, v této tradici u Vnitřní knihy Žlutého císaře lze zmínit například komentátory jménem Wang Bing či Huang Yuyao.

Druhé, rozsahem útlejší dílo, se nazývá Kniha složitých otázek (Nanjing). Stejně jako Vnitřní kniha Žlutého císaře je psána dialogickou formou a rozpracovává blíže některé oblasti.

Třetí ze základní čtveřice představuje lékopisné dílo Shennongův kánon bylin (Shennong bencaojing). Definuje základy bylinné léčby čínské medicíny, přichází z kategorizací bylin podle čtvera povahy a patera chutí (siqiwuwei). Jsou popsány základní léčiva podle charakteru, chuti, příslušnosti k meridiánu a léčebných účinků.

Čtvrté základní dílo vznikalo na počátku třetího století našeho letopočtu a bylo vydáno pod původním názvem Pojednání o zranění chladem (tj. v systému čínské medicíny horečnatá onemocnění způsobená vnějšími činiteli) a dalších nemocech. Autorem je Zhang Zhongjing, který zde jednak zachycuje velké množství receptů a přímých klinických zkušeností, a jednak přichází se způsobem užití léčiv podle systému a rozpracovává systém diagnostiky podle šesti typů meridiánů. Dílo bylo později po editaci vydáno a rozděleno na dvě části, které jsou známé jako Pojednání o zranění chladem (Shanghanlun) a Obsah zlaté skříňky (Jinkuiyaolüe).

Cílem lékařství bylo odedávna dožít se ve svěžesti vysokého věku. Příkladem člověka, kterému se to podařilo, byl řečený Král léčiv, Sun Simiao. Velmi si cenil lidského života a zdraví a své sedmdesátileté zkušenosti s lékařskou praxí a tzv. praktikami pěstování života (yangsheng) roku 652 shrnul v díle Recepty za tisíc zlatých (Qianjin yaofan). O 30 let později (tj. ve věku cca sta let) dílo ještě doplnil o nové zkušenosti a 2000 dalších receptů. Byl jedním z prvních, který je zmiňován v souvislosti s vynálezem střelného prachu. A je rovněž významnou osobností, která působila na poli lékařské etiky.

Roku 610 vyšlo významné etiologické dílo Pojednání o příčinách a původu všech nemocí (Zhubing yuanhou lun), jehož autor Chao Yuanfang popisuje a třídí téměř 2000 chorobných syndromů, ale kromě toho jako samostatný způsob léčby navrhuje tzv. daoyinová cvičení.

V šestnáctém století sepsal lékař Li Shizhen dílo s názvem Osnova lékopisů (Bencao gangmu), které lze bez nadsázky díky rozsáhlým znalostem z oblasti botaniky, zoologie, mineralogie a dalších považovat za encyklopedii přírodních věd své doby.

(Další část textu Štěpána Vyhlídky ze stati Obdivuhodná čínská medicína)

POKRAČOVÁNÍ ZÍTRA

(Zdroj: Tradiční čínská medicína, vyd. Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a FN Hradec Králové)

Publikováno se souhlasem vydavatele

tcmlogo


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35