Senthil Arun Kumar, PhD: Ajúrvéda sdílí v Indii metody TCM

TCM je v moderním chápání balíček metod, které jsou přijatelně vědecky ověřeny a zkoumány. Ale jistě ji nikdo nepovažuje za zázračné řešení čehokoli. A objevuje se konkurence! Čínské základy jsou vnímány bez hranic, japonská, korejská i další podoby TCM se též úspěšně rozvíjejí. A samozřejmě ajúrvéda. Tou se vědecky zabývá lékař a biolog Senthil Arun Kumar, PhD, v Indii i mnoha mezinárodních projektech. Působí na univerzitě v Bombaji, jako Assistent-Professor v Medical Laboratory Technology Vikas College of Art, Science and Commerce.

S rozvojem Indie v oblasti (nejen) vědecké medicíny můžeme předpokládat, že sdílení informací a poznatků z medicíny dostane nový rozměr. Indičtí vědci drží krok se zbytkem světa, a vlastní historický odkaz či vědecké výsledky a důkazy výrazně transformují v „sharing“ s dalšími vědeckými a výzkumnými centry na všech kontinentech.

TCM je rozšířena prakticky po celém světě. Jak je na tom v Indii, jsou původně čínské metody známé, existují vztahy mezi univerzitami a vědeckými centry?

TCM se v Indii praktikuje, ale je omezena na několik zdravotních potíží, jako je migréna, záněty nervů a těla a stres. Akupunktura a moxování jsou zde oblíbené metody. Několik čínských léčivých bylin se používá k léčbě závažných onemocnění, jako je cirhóza, zánětlivá onemocnění střev, bolesti nervových kloubů a rakovina. Mezi tradičními ájurvédskými centry v Indii a univerzitami čínské medicíny po celé Indii se vztahy posilují. Po celé Indii se spojují s čínskými univerzitami TCM, aby sdílela a vyměňovala si zkušenosti s ájurvédskou medicínou, včetně lékařských informací z TCM mezi oběma zeměmi na vědecké úrovni.

Ajúrvéda se zrodila v Indii, pokud vím. Máte vzdělávací centra, kam můžete zvát studenty ze zahraničí?

Ano, souhlasím s vámi, že ájurvédské metody a léky vynalezli Indové. Máme opravdu mnoho center siddha medicíny a ájurvédské medicíny po celé Indii.

Jak jsou hlavní principy ajúrvédy, liší se v něčem zásadně od TCM?

Ájurvéda i TČM mají podobné cíle a záměry z hlediska léčby a léčení závažných nemocí pomocí přírodních bylin a původních léčebných modulů. Ájurvéda i TCM se při léčbě přenosných i nepřenosných nemocí silně opírají o přírodní léčivé byliny a jejich bioaktivní látky. Tyto dvě léčebné metody se mohou mírně lišit v metodice, ale  nijak výrazně. Léčebné moduly mají podobnou ideologii, cíle léčby a výsledky, které přinášejí pacientům dlouhodobý prospěch, zejména při onemocnění dýchacích cest a kožními chorobami.

Je možné využít metody ajúrvédy při prevenci nebo post covid syndromu?

Ano, podle výzkumných důkazů a lékařské zprávy zveřejněné siddha/ajurvédskými lékařskými centry, je možné účinně kontrolovat nebo tlumit nežádoucí příznaky po COVID-19. Máme slibné klinické výsledky. Stále však chybí dostatečné údaje, které by ájurvédské léky přesvědčivě doporučovaly k léčbě příznaků po COVID-19.

Jakou školu jste vystudoval? Máte vlastní léčebné centrum?

Bakalářský titul jsem získal v oboru biotechnologie a magisterský v oboru objevování léčiv, konkrétně za disertační práci, která odhalila antidiabetický účinek indické léčivé byliny Gmelina asiatica, používané k léčbě žloutenky a dalších jaterních poruch. Moje doktorská práce se týkala funkčních potravin, zejména mořských řas, k léčbě metabolických komplikací spojených s obezitou u obézních potkanů, vyvolaných dietou. Celkově se mé výzkumné práce hluboce zaměřily na přírodní složky potravin a bylin k řešení závažných nemocí. Rád bych pracoval na dalších výzkumných cílech, které zkoumají léčebné hodnoty různých neznámých léčivých bylin a přírodních terapeutických metodik k léčbě a řešení smrtelně nebezpečných onemocnění, rozšířených ve všech zemích světa. Tuto příležitost považuji za slibnou a spolehlivou, abychom mohli společně pracovat na našich cílech. Jsem zaměřen na vědecký výzkum. Nemám klasickou ordinaci s klienty pro svou vlastní potřebu.

Jsou v Indii metody zařazeny v systému zdravotní péče?

Ájurvédská medicína byla skutečně zařazena do našeho systému zdravotní péče. Máme vládní ájurvédské univerzity a vládou podporované ájurvédské univerzity po celé Indii, které léčí závažné nemoci pacientů podobně jako alopatická medicína.

Můžete shrnout důvody, proč a jak používáte metody ajúrvédy?

Ájurvédské léky jsou přírodní a účinné. Jejich léčebný účinek zcela závisí na druzích ájurvédských léků a jejich přípravě. U několika léčivých přípravků bylo zjištěno, že jsou účinnější než alopatické léky při léčbě těchto konkrétních onemocnění. Musíme pečlivě vybírat bylinné léky a jejich formulace, které by u pacienta mohly prokázat slibné uzdravení s minimálními vedlejšími účinky. Navíc se domnívám, že ájurvédské léky mohou mít na pacienty dlouhodobý účinek, výraznější  než léky alopatické. Osobně jsem viděl pacienty s těžkými kožními onemocněními a opakujícími se respiračními potížemi, u kterých ájurvédské léky vykazovaly slibné uzdravení.

Můžete popsat, jaké má účinky spojení ajúrvédské medicíny a TCM?

TCM i ájurvédské léky mohou mít potenciální přínos na pacienty s minimálními nároky na léčbu a vedlejšími účinky. Navíc pacienti s přetrvávajícími recidivami onemocnění a nekontrolovanými nežádoucími příznaky mohou být účinně léčeni vhodnou kombinací metod. Mohou se dlouhodobě uzdravit s minimální recidivou, v případě, že alopatické léky nepomáhají. Musíme však pečlivě vybírat složení a kombinace, abychom potvrdili slibný terapeutický účinek na příslušné studované pacienty.

Autor: JAN HOVORKA

Foto: S. A. Kumar archiv


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *