Profesor Mien-Chie Hung, CMU Taiwan: Pouze integrace je přínosem

Pro rozvoj TCM je nezbytné sdílet informace, výsledky vědy a znalosti. Sdílení – právě to je první podmínka v mezinárodním rozměru. Odborníci na TCM, lékaři a vědci z celého světa jsou schopni společně ještě více pomáhat lidem. Komunikujeme proto se špičkovými lékaři TCM ze všech zemí, žádáme je o rozhovor a publikujeme jejich poznatky, informace, zkušenosti. Tentokrát odpovídá Profesor Mien-Chie Hung, Prezident Čínské lékařské univerzity na Tchaj-wanu:

Sdílíte vlastně historické informace a metody staré TČM v současné lékařské péči?

Ano, na naší univerzitě máme Vysokou školu čínské medicíny a jsou zde profesoři specializovaní na základní výzkum TCM a klinické studie. Všichni se věnují sdílení informací a metod se světem, včetně současného lékařského zdravotnictví.

Mohli bychom na Tchaj-wanu najít některé specifické metody, znalosti, byliny, jedinečné a originální, téměř endemické?

Ano, Tchaj-wan má skutečně své vlastní endemické byliny i léčebné postupy TCM.

Jste v kontaktu s lékaři a centry TCM například ve Spojených státech, Austrálii, Evropě?

Navázali jsme různé druhy spolupráce s lékaři TCM, organizacemi a univerzitami z celého světa, včetně Spojených států, Velké Británie, Austrálie, Japonska, Koreje… atd.

 Studují na vaší lékařské univerzitě nějací studenti TCM ze zahraničí?

 Na naši vysokou školu přijíždějí zahraniční studenti, kteří se učí TCM krátkodobě i dlouhodobě, z více než 19 zemí včetně Chile, Mexika, Mongolska, Izraele, Vietnamu atd.

Celý svět sledoval váš boj s pandemií covid-19. Myslíte tím, že by proti ní TCM mohla pomoci?

Ano, náš výzkumný tým dosáhl významného pokroku v boji proti covid-19 pomocí léčby TCM. Receptura čínské medicíny vyvinutá na Tchaj-wanu, známá jako NRICM 101, se nyní používá spolu se západní medicínou k léčbě pacientů s COVID-19 po celém světě. Kromě toho v současné době probíhá také aktivní výzkumný program zaměřený na identifikaci nové formule čínské medicíny pro boj s covid-19 prostřednictvím inhibice interakce ACE/Spike a aktivity klíčových enzymů SARS-CoV-2.

Dalo by se předpokládat, že se blíží doba po covidu. Máte nějaké zkušenosti, poznatky, nové metody, jak pacientům pomoci?

Podle knihy Syndrome Differentiation and Treatment (辨證論治) v TCM se ukazuje, že by mohla poskytnout léčbu, která by pomohla pacientům s COVID-19.

Co byste mohli nabídnout světu z Tchaj-wanu jako produkt pro prevenci covid-1í nebo pravděpodobné nové vlny a následnou péči?

TCM klade důraz na preventivní medicínu a praktikování akupunktury, čchi-kungu nebo taiči může pomoci posílit imunitní systém, a tím dále předcházet možným novým vlnám.

Západní medicína tvrdí, že je založena na důkazech a vědě. Jaký je rozdíl, váš pohled na věc? Chcete říci, že tyto léky nejsou pro člověka vhodné?

Praxe medicíny založené na důkazech je již běžnou sdílenou hodnotou v moderní lékařské praxi, včetně TČM. Pouze integrace západní medicíny a tradiční medicíny na základě EBM může být pro člověka nejpřínosnější.

Chcete prezentovat své odborníky a výsledky, metody léčby čínskou medicínou, v České republice?

Pokud sdílíme stejné hodnoty, rádi bychom, aby naši odborníci na TCM navštívili Českou republiku.

AUTOR: JAN HOVORKA

Mien-Chie Hung

Profesor a prezident

Čínská lékařská univerzita

Město Taichung 406

Tchaj-wan

https://president.cmu.edu.tw/english/president.html

https://english.cmu.edu.tw/index.php


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

No Responses

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *