Piráti se radí nad novelou. Vznikne obor “Sdílená medicína”?

Piráti svolali kulatý stůl k novele zákona o TČM. Jeho účelem bylo vyslechnout odborníky, a posunout přípravu nového léčitelského zákona. Asi sami netuší, co se z toho vyklube. Slavná “96” je díky senátorskému návrhu v likvidaci, ministerská odborná komise předkládá nové znění… No, uvidíme. Řekly si asi pirátské poslankyně Olga Richterová a Dana Balcarová.

Jisté je, že ani jedna varianta, nebo lépe jakákoli, nic moc nezmění. Konzervativní akademická obec prostě nepřipouští relevanci TCM, apologeti TCM nemají sílu mamutí aparát přesvědčit. Uznejme, že ani moc, nebo možnost snést dostatek vědeckých důkazů.  EBS nikdo nezaplatí, ani kdyby měly dokázat nepoužitelnost vybraných metod. Je tedy proto pohodlnější, vymezit chlívek a od ctihodné běloplášťové medicíny odehnat šamany a nevědce. Co na tom, že v blízkém zahraničí, v EU i USA, existují univerzity, ústavy, vědní obory a  vědecké instituce, které se seriózně výzkumem a aplikací zabývají. My si naši medicínu rozvracet nedáme.

Tak jsme si dnes na výboru Pirátů ve sněmovně vyslechli osobní postoje a názory ze všech stran. Emotivní i těžkopádně vědecké. Obáváme se, že poslankyně si jen uvědomily, že rozhodnutí nebude jednoduché.

Nebude.

Nejde totiž vůbec o jakési uznání nebo neuznání, přesunu TCM mimo zdravotnictví a podobně. Jde o to, že se musí české zdravotnictví otevřít světu a jeho znalostem. V informační společnosti s omezováním a vylučováním nevystačíme. Je třeba hledat, vyhodnocovat, komunikovat, sdílet znalosti, objevy, účinky, ale i organizaci systému, metodologie, pojištění a podobně. Jak poukázal prof. Ivo Telec v debatě, ten nejslabší v řetězu je pacient, a základní zákon společnosti, Ústava, káže jeho ochranu. Pak v případě sporu například poškození pacienta tahají za kratší konec lékaři. Když třeba možnou pomoc neposkytnou. To je jen hypotetická úvaha. Mnohem konkrétnější je představa, že nekontrolované metody v rukou laiků nebo nedouků mohou ublížit. A stát je povinen budovat ochranné systémy. A aby ochrana byla účinná, je nutné znát to pomyslné nebezpečí. Ne jen zakazovat.

Srovnání se zkoumáním účinků marihuany není od věci. Může se zúročit řada zkušeností, pozitivních i negativních. Proto je dobře, že se tématu ujali Piráti. A můžeme se těšit, že se z posvátné krávy může stát flexibilní, moderní komplex metod a oborů, integrativní a interdisciplinární model medicíny.

Za náš nadační fond jsme předložili ke zvážení terminus technicus “Sdílená medicína”. 

Sdílet budou lékaři, vzdělaní v hlavním “kmenu” lékařských věd, vše, co bude přínosné. Z biologie, fyziologie, biochemie, fyziky. A co bude pocházet z akademických institucí a vědeckých ústavů a jejich týmů z Austrálie, Indie, Ameriky a samozřejmě Číny. Ani tam není TCM konkurencí nebo náhradou, alternativou medicíny západní, ale doplňkem. Míchat štítivě útržky informací o homepopatii, kmenových buňkách, biomedicíně a dalších méně obvyklých oblastech, a přitom je oddělovat, separovat, stigmatizovat, to nic nepřinese. 

Sdílejme medicínu a všechno, co je užitečné, přínosné a hlavně – pomůže nemocným. Nečekají na precizní zákon, čekají na to, že jim lékař dokáže alespoň v bolesti ulevit. 

Co je rada Pirátům? Neřešte neřešitelné, nesnažte se skloubit obory, názory, disciplíny, které prostě skloubit nejdou. Zákonodárci nemají stvrzovat postoje, ale vytvářet prostor, v němž vzniká vše nové a objevené se stabilizuje. Tak můžete třeba iniciovat vytvoření Komory sdílené medicíny, kam by vstoupili férově i lékaři ze zahraničí, která by zprostředkovala výměnu informací, studium v zahraničí, péči o studenty a lékaře ze zahraničí, vědecké metody výzkumu, zahraniční granty. Je to víc, než se handrkovat o to, kdože je to vlastně léčitel a zda nelékař smí podpořit lékařovo léčení. Nebo že bylinky mohou být jedovaté.

Jsme přece už dál.


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35