Pět otázek pro doktora Guan Xina – proč cvičit Daoyin?

Pan doktor Guan Xin vede jako špičkový odborník i lekce cvičení TCM s názvem Daoyin. Přiblížil nám je i tentokrát, pokud jste nebyli na cvičení minulý týden, poučte se! Už zítra ovšem můžete být účastníky cvičení, přihlásíte-li se na naše kontakty: info@nfptcma.cz nebo telefonicky 773 007 597.

Co jste  v tuto chvíli víc – lékař nebo cvičitel, trenér, učitel Daoyin?

Pokud víme, lékaři západní medicíny také učí pacienty cvičit, na mnoha klinikách jsme viděli tělocvičny přímo určené pro cvičení s pacienty. Už z nejslavnější knihy Žlutého císaře víme, že TCM nevyužívá jen akupunkturu nebo byliny, ale také cvičení Daoyin, a jiná. Takže lékař musí stejně dobře zvládat akupunkturu jako cvičení Daoyin.

Jaký má cvičení Daoyin vliv na lidské zdraví?

Je samozřejmě odlišné od cvičení, jaké praktikuje západní medicína. Je více soustředěno na meridiální dráhy, než na svaly a kosti. Pokud lidé praktikují cvičení Daoyin pravidelně a často, posilují energii čchi i krevní oběh. Jak víme, příčina mnoha nemocí je ve stagnaci energie čchi i krevního oběhu.

Může cvičení vyléčit nemoc?

Cvičení čchi není specificky určeno na jednu nebo dvě nemoci. Je ale například velmi vhodné při bolestech zad nebo syndromu stresu, a podobně. Navíc je cvičení Daoyin vhodné hlavně jako prevence nemocí. Máme potvrzeno, že může posílit účinky dalších metod léčení, jestliže je pacienti provozují, tak pomáhá stejně jako akupunktura a bylinky.

Může Daoyin cvičit každý, v jakémkoli věku, nebo je tu nějaké omezení?

Pro cvičení Daoyin v TCM máme několik typů. Řekl bych, že je vhodné pro všechny a není důležité, jak je člověk starý. Někdo toto cvičení praktikuje na základní posílení dýchání nebo protahování těla. Velmi důležité ale je, vybrat správné cvičení pro pacienta.

Jak byste jednou větou pozval zájemce o cvičení?

Jednou větou? Jestliže chcete něco udělat pro své zdraví, mimo lékařskou péči, přijďte vyzkoušet cvičení Daoyin, jehož účinky posílí lékařovu péči ostatními terapiemi. 


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35