Ondřej Dostál: Alternativní metody? Registrovaný poskytovatel musí dodržovat pravidla

JUDr. Ondřej Dostál je dnes už renomovaný právní expert, působící v oblasti ochrany práv pacientů. Tato tématika se dostává i do projektů a koncepce nového ministra zdravotnictví, a zdá se, že situace se opravdu bude zvolna, ale přece jen měnit. JUDr. O. Dostál je spolupracovníkem našeho projektu HOSPITALin (www.hospitalin.cz). Požádali jsme ho o vyjádření k k tématu TCM. Celý rozhovor najdete v pátek v novém čísle magazínu HOSPITALin.

Myslíte, že funguje dostatečná ochrana pacientů v případě praktikování alternativních metod, homeopatie, Tradiční čínské medicíny a podobně?
„Alternativní metody“ jsou široká skupina mezilidských interakcí, zahrnující kontinuum od méně obvyklé, ale legitimní zdravotní péče až po vyložené podvody. Může jít též o služby z oblasti, kde zdravotní péče hraničí s lifestylovým poradenstvím, nebo výkonem práva na náboženské přesvědčení. Platné zákony umožňují dostatečně postihnout jednání podvodná (poskytovatel za účelem sebeobohacení uvádí  klienta v omyl tvrzením o účincích, které nelze nijak doložit) i nebezpečná (poskytovatel nabízí postup prokazatelně poškozující zdraví). Mimo tento rámec je zákazník svého štěstí strůjcem, koneckonců jde o jeho peníze. Pokud je ovšem metoda nabízena registrovaným poskytovatelem, například fakultní nemocnicí v případě čínské medicíny, měla by být dodržena stejná pravidla jako u jakékoliv jiné léčby. ČLK upozorňovala správně na problém, že zahraniční (čínský) lékař musí splňovat pravidla pro výkon profese v ČR, mimo jiné řádné a uznané vzdělání, bohužel úřady alespoň dle dostupných zpráv na tento podnět dostatečně nereagovaly.

ondrej_dostal

JUDr. Ondřej Dostál

Právní expert PwC Legal

O PwC Legal

PwC Legal s téměř 300 právníky v celé střední a východní Evropě je součástí rozsáhlé sítě mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal se zastoupením ve více než 80 jurisdikcícha s více než 2000 právníky po celém světě.

Sdílené know-how a přeshraniční spolupráce řadí PwC Legal mezi přední poskytovatele právních služeb ve světě. Škála těchto služeb pokrývá veškeré oblasti práva včetněfúzí a akvizic, nemovitostí, bankovnictví a projektového financování, soudních a rozhodčích řízení, antimonopolní a regulatorní problematikyčiduševního vlastnictví.

Spolupráce s PwC umožňuje rozšíření poskytovaných služeb, mj.odaňové a finanční poradenství, auditorské služby či asistenci voblasti lidských zdrojů.


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35