O dobrodiní akupunktury, rozvolňování a malém vítězství

Je celkem jedno, kdy a kde se vzalo umění léčit jehličkami. Stejně jako u jiných umění asi dojdeme ke zjištění, že ke zjištění začátku nedojdeme. Ostatně, znamenalo by to, že někde nás čeká i konec, a proč na ten myslet, že.

Víme, že nejen v Říši středu, ale i třeba na Solnohradsku byli už před pěti tisíciletími lidé, znalí léčby jehličkami. Žlutý císař si může podat ruku a vyměnit zkušenosti s prostým lovcem Ötzim. Můžeme tak říci, že dnešní Den akupunktury, připomínaný UNESCO, je tak vlastně jeden z nejstarších oslavovaných Dnů :).

My doma si radostně připomeneme, že tato metoda je respektována jako léčbu podporující, a lékaři ji mohou legálně vykonávat. Pomoci mohou i terapeuti a kdybych měl odvahu, udělám „mrk-mrk“, ale radši ne. Jeden nikdy neví, který obor se bude těšit přízni a který naopak.

Možná bychom se ale bez obav mohli zamyslet nad rozvolňováním. Mnohaměsíční debata vědců, lékařů, odborníků, epidemiologů, virologů, matematiků a statistiků ukazuje přesvědčivě jedno – ošidnost demagogie. Co nám z té diskuze nejvyšších expertů vyšlo? Medicína s příliš mnoha důkazy, řekl bych. Dokážeme jimi, že vir zahubíme, nebo taky nezahubíme. Že jsme imunní po prodělání infekce, nebo nejsme. Nebo dočasně. Že remdesivir léčí, ale že jen někoho a někdy. Kde je autorita západní vědy, medicíny a veškerého důkaznictví?

To není ironie ani zesměšňování. To je vážný dotaz: Může být apriori a plošně odmítána metoda, která tisíce let pomáhá léčit, argumenty, že není založena na důkazech? Neměla by být vítána, a hlavně zkoumána a vyučována, aby pomohla co nejvíce pacientům? Kde je autorita, určující, že tu či onu metodu ani zkoumat nebudeme, poněvadž je to přece jasně blbost?

Hořké zkušenosti z pandemie mnohé změnily a ještě změní. Možná by ale mohly přispět k intenzívnějšímu hledání, co všechno může lidstvo pro své zdraví využít. Nezaznamenali jsme, že by se u nás někdo zajímal nějak intenzívně o možnosti aplikace výsledků, které získaly ve světě týmy vědců, sdílejících znalosti TCM i medicíny domácí, tedy západní. Preventivní posilování imunity bylinami, cvičení, strava… věnuje se tomu někdo z epidemiologů, preventistů, internistů, datařů, statistiků, matematických modelářů nebo alespoň stomatologů VĚDECKY??

Inu, nikdo nechce riskovat a jít na neznámou půdu. Proč: nerozvolňují se nám jen opatření. Rozvolňují se nám stará dogmata, hodnoty a jistoty, založené na důkazech, které jsme demagogicky uctívali. Ty vágnější, hůře uchopitelné, nutící jinak přemýšlet, jsme neuznávali. A dnes najdete jen na facebooku denně desítky výpovědí pacientů i nepacientů, které nás usvědčují z omezenosti. Pozitivní bez průběhu, negativní s problémy, nepochopitelné průběhy u zdánlivě zdravých i rychlá úmrtí, a vzdorně uzdravené devadesátníky. Kohorty zasažené za bezpečného dohledu. Zdravím kypící provokatéři bez roušek. Oni sami jsou důkazy, že umění léčit, a umění vědět, jak léčit, se do ošuntělých skript a občasných oživujících doškolování asi nevtěsnají.

Povolení léčit jehličkami, udělované v ČR edukovaným odborníkům, je malé, ale naše vítězství. Tak budiž slaven a veleben Acupuncture Awareness Day, jakož i veškerá akupunktura a její sestry, metody TCM, aspoň respektovány.

K čemuž nám dopomáhejte všichni Všemohoucí.


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35