NOBELOVA CENA TCHU JOU-JOU PŘINESLA ČÍNSKÉ MEDICÍNĚ NEJVĚTŠÍ SVĚTOVÉ UZNÁNÍ 

V diskuzi o TCM často zazní pokusy o zpochybnění metod, s tím, že jde o nedostatečně vědecké, nebo dokonce nevědecké dokazování či zkoumání. Nejvyšším oceněním vědců, bez výjimky uznávaných, je Nobelova cena. Loni jí získala čínská farmakoložka Tchu Jou-jou za novou účinnou léčbu malárie.  A nejen tuto cenu, jak víme. Přinášíme proto text  s informacemi, kterými naše média příliš často nedisponují a naše čtenáře jistě zaujmou.

Unknown-11

Tchu Jou-jou získala již o čtyři roky dříve Cenu Alberta Laskera 

V roce 2011 získala v té době jednaosmdesátiletá Tchu Jou-jou, čínská vědkyně Akademie čínské medicíny, Cenu Alberta Laskera za klinický lékařský výzkum. Proslavila se tím, že izolovala artemisinin z pelyňku, který použila při léčbě malárie. Poprvé tak získala vědkyně z Číny cenu, která zároveň s sebou přináší dosud nejvyšší světové vyznamenání pro čínskou medicínu. Cena Alberta Laskera se uděluje od roku 1946 jako uznání vědcům, výzkumným a sociálním pracovníkům či jiným strukturám za mimořádný přínos v oblasti lékařského výzkumu. Od doby, kdy začala být udělována, ji získalo více než 300 vědců. Následně 80 z nich získalo Nobelovu cenu. Ceně Alberta Laskera se přezdívá „americká nobelovka“, jejíž nositelé zpravidla později získají onu skutečnou, tudíž šance, že ji Tchu Jou-jou následně v průběhu pár let získá, byla tehdy velmi vysoká. Předpověď se nakonec po čtyřech letech vyplnila.

V roce 2011 odborná komise Ceny Alberta Laskera potvrdila, že tým řízený profesorkou Tchu Jou-jou využil tradiční čínský prvek, který se stal nejúčinnějším antimalarikem. Spojila se tak moderní technika s dědictvím lékařů tradiční čínské medicíny. Tento úspěch vstoupil do 21. století jako nejcennější léčba, která po celém světě, především v rozvojových zemích, zachránila mnoha milionům lidí život.

Artemisinin je dar čínské tradiční medicíny lidstvu 

Tchu Jou-jou v roce 2011 v rámci své děkovné řeči při předávání Ceny Alberta Laskera prohlásila, že objevení artemisininu je dar čínské tradiční medicíny lidstvu. V nejklíčovějších momentech výzkumu se inspirovala a řídila tradiční literaturou čínské medicíny. Tchu Jou-jou připomněla, že by vědečtí pracovníci v oblasti biologie, genetiky, fyziologie, ekologie a jiných příbuzných věd neměli zapomínat na tento poklad tradiční čínské medicíny. Profesorka prohlásila, že tento výzkum čínského týmu patří k úspěšným příkladům a pro čínskou vědu a čínskou tradiční medicínu je to pocta, že se tímto dostávají na světovou scénu.

V zápiscích určených pro léčbu střídavé horečky, které sepsal Ke Chung z doby dynastie Ťin a které nesou název Příručka receptů pro akutní léčbu, se píše: „Hrst artemisininu lze smíchat s dvěma litry vody a tak lze získat extrakt pro následné užití.“

Tyto zápisky jsou nejstarší literaturou čínské tradiční medicíny i nejstarší světovou literaturou, která uvádí použití pelyňku při léčbě malárie, a také vzácným vodítkem pro výzkumy dnešní farmacie.

V roce 1971 čínská vědkyně Akademie čínské medicíny Tchu Jou-jou použila tyto prameny pro izolaci artemisininu z pelyňku pro léčbu malárie. Získat daný extrakt bylo nesmírně složité.

Nobelova cena Tchu Jou-jou znamená nejvyšší světové vyznamenání pro čínskou medicínu 

Nejstarším lékem pro léčbu malárie je chinin. V roce 1934 vědci vynalezli jedno z dalších antimalarik – chlorochin, neustále však byly napadány jeho negativní vedlejší účinky. Následně se ukázalo, že chlorochin je nerezistentní vůči plasmodiím. Artemisinin, který objevila čínská vědkyně Akademie čínské medicíny Tchu Jou-jou se svým týmem, nahradil v polovině století chinin, který má také silné vedlejší účinky.

Poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) shrnula a zanalyzovala celkové výsledky práce v oblasti antimalarik, potvrdila, že artemisinin je rezistentní vůči plasmodiím, a navrhla, aby se využívala kombinace artemisininu či jeho derivátů. Dále potvrdila, že vedlejší účinky artemisininu jsou nízké, nicméně doporučila, aby byly těhotné ženy v prvním trimestru v užívání opatrné.

V současné době je artemisinin, který byl vyroben v Číně, zahrnut do seznamu schválených léčiv WHO a patří k předním antimalarikům. Čína se díky novému léku poprvé dostává na světovou scénu, navíc účinky syntetického artemisininu jsou postupně představovány na trhu.

Rok 2015, kdy pětaosmdesátiletá čínská vědkyně a farmakoložka Tchu Jou-jou získala Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství, znamená největší světové uznání čínské tradiční medicíny. Pro čínskou medicínu tato cena znamená i nejvyšší světové ocenění v rámci Nové hedvábné stezky. Další představitelé čínské tradiční medicíny zprávu nadšeně přivítali a hojně vědkyni Tchu Jou-jou gratulovali.

Zdroj: (Tradiční čínská medicína, vyd. Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a FN Hradec Králové, 2016)

tcmlogo


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35