Nepraktovy inspirace nejen pro (ne)praktické lékaře TCM

Je dost příjemné zjistit, že i dlouho poté, co jsme viděli kreslený vtip poprvé, tak pobaví. A připomenout si, že i jeho protagonisté, ač nejsou mezi námi, taky pobaví. Jiří Winter-Neprakta rozvinul nejen kunsthistorický fenomén, českou kresbu v oblasti cartoons (terminus technicus!), ale i popularizaci medicíny, lékařů, vnadných sestřiček a kverulantních pacientů. Nesmazatelně se vepsal do mysli několika generací, čekajících v čekárnách zdravotnických zařízení a ordinací. Doktory provázel i osobně, ilustracemi v řadě jejich populárních knížek. Vnesl do zdravotnictví onen hojivý fenomén, úsměv a pochechtávání, ba i smích, aniž by se někdy měnil v škleb. Kumšt!

Pokud si jako jeho fanoušci vybavíme bohatou tvorbu v oblasti humoristické kresby, možná nám vytanou na mysli i jeho obrázky popularizující akupunkturu a jiné metody, ale i třeba historické prostředí apatykářů, felčarů, nebo čínských císařů. Byl totiž výsostným znalcem a sběratelem historických reálií a u nejednoho historického filmu působil jako konzultant.

Můžeme si Mistra připomenout i dnešním obrázkem, a taky informací, že ještě stihnete jeho výstavu v paláci YMCA na Poříčí v Praze. Její téma je sice sport, ale od něj je, co bychom si povídali, do špitálu co by kamenem dohodil! Před pár dny jsme si připomněli Mistrovy nedožité třiadevesátiny, a když už je řeč o výstavě Na Poříčí, tak ještě dodejme, že jediná stálá expozice Nepraktovy tvorby je ve Spáleném Poříčí, v budově nádherného barokního špejcharu.

www.neprakta.com

http://www.spaleneporici.cz/detail.php?ID=202


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35