MUDr. Štefánia Ebenová: Být užitečný pacientům na jejich cestě spokojeným a dlouhým životem

Úvodní část našeho rozhovoru s vedoucí lékařkou a spoluzakladatelkou nového centra metod TCM – Kliniky Meridian. Pokračování zítra! 

Nemocnice a zdravotnická zařízení v ČR z principu fungují poněkud industriálně. Nejen pacienti, ale i lékaři a zdravotníci žehrají na nedostatek času, který mohou věnovat jednomu pacientovi. Logicky se pak nedostává trpělivosti, vyhodnocení souvislostí, i pozitivních pocitů. Jakákoli forma odlehčení, doplnění klasického procesu, kterým pacient prochází, musí být přínosem. Jistě to již dnes jsou, a mnohem výrazněji mohou být, ordinace a pracoviště, nabízející TCM, která se začínají u nás stále častěji objevovat. Příkladem je Česko-čínské centrum TCM, působící již rok ve FN Hradec Králové. Odtud mohou lékaři a zřizovatelé NZZ čerpat data a výsledky pro další studie a podporu metod TCM, a případně jimi posílit odborná oddělení – rehabilitaci, neurologii, kožní, internu a jistě i další. Stejně významná jsou ale nezávislá a nestátní zařízení, jako například Klinika Meridian. Patří k nejmladším u nás a vede ji MUDr. Štefánia Ebenová.

Máte slogan “live well, live long”, jaký prostor v tomto sdělení zabírá TCM, respektive vámi vybrané, nebo preferované, metody? Prostupuje i rovinou sociální, psychologickou, kulturní a dalšími, ze kterých se skládá život člověka?

Dle mého, právě takové „rozebírání“ na jednotky, části, pohledy, roviny a další je TCM cizí. Je to metoda celostní – a to se vším všudy. Naše motto odpovídá touze a nastavení člověka v každé době. Žít dlouhý a spokojený život… Jediné, co by se k tomu dalo ještě dodat je Užitečnost. Tak, jako tomu bylo v konfuciánském císařství, tak by tomu mělo být i dnes, i když se na to někdy v honbě za zážitky a sebeuspokojením zapomíná. Jenom když je náš život užitečný i pro jiné, můžeme být plně šťastní – člověk je společenský tvor a bez sociálních vazeb nikdy nemůže být spokojený. A v tom spočívá i naše snaha – být užiteční našim pacientům na jejich cestě spokojeným a dlouhým životem.

Dvacet let jste byla lékařkou, zabývající se čistě klasickými, řekněme konvenčními metodami, v oblasti především kardiologie. Co vás přimělo rozšířit toto pojetí medicíny o TCM?

Osobní zkušenost. U mně to začalo akupunkturou. Moje kolegyně a kamarádka z IKEMu (a dnes i z TCM Institu a Komory TCM) paní doktorka Lenka Gluvňová mi při zvládání různých zdravotních potíží pomocí jehliček ukázala, jak úžasně akupunktura funguje. Když tohle chirurg, zvyklý věřit tomu, co vidí, zažije – myslím, že nemůže nechtít se dozvědět víc. To bych byla úplný ignorant. A navíc, když jsem obhájila doktorandskou práci, a moje atestace v kardiochirurgii byla z různých „objektivních příčin“ pořád v nedohlednu, ztratila jsem tak trochu motivaci pokračovat ve „vědě“ v konvenční medicíně. Šla jsem studovat TCM, i když jediné, co jsem o ní tehdy věděla bylo to, že funguje… Je to dostatečně dobrý důvod?

Co je pro vás největším objevem, magnetem, čím si vás TCM získala?

Pro mne je tím největším objevem právě čínská medicína jako taková. Především její schopnost pomoci pacientovi velmi přirozeným a přírodním způsobem s minimálním rizikem nežádoucích účinků. A na druhé straně, nebo především, také její schopnost předcházet nemocem dříve, než se objeví – dlouhodobým účinkem na posílení zdraví. Léčiva konvenční medicíny jsou nesmírně účinná, ale při chronických nemocech se častokrát kumulují jejich nežádoucí účinky, tak že pak vytloukáte klín klínem. Použitím metod TCM se vám to nestane.

(Pokračování zítra)

unknown-23

MUDr. Štefánia Ebenová, Ph.D.

stefania.ebenova@klinikameridian.cz

Vedoucí lékařka

– Lékařská fakulta UK v Hradci Králové

– postgraduální doktorské studium na LF UPJŠ Košice ukončeno obhajobou doktorské disertační práce v oboru cévní chirurgie

– sedmnáctiletá praxe v oborech všeobecná chirurgie, cévní chirurgie a kardiochirurgie, 13 let na Klinice kardiovaskulární chirurgie IKEM

– bývalá terapeutka Mostu ke zdraví a TCM Clinic

– nyní vedoucí lékařka kliniky Květ zdraví, následně Kliniky Meridian

Škola a další vzdělání v TCM

– absolventka Školy tradiční čínské medicíny při TCM Institutu, pregraduální a opakované postgraduální stáže na Universitě TCM v čínském Nanjingu, taoistická akupunktura podle kmenů a větví, akupunktura dle Dr. Tao, akupunktura 12-ti kloubů, Master Classis Mazina Al Kafaji, léčebný Qi-gong atd.

– absolventka Kurzu lékařské akupunktury při IPVZ Praha a členka České lékařské akupunkturistické společnosti při České lékařské společnosti J. E. Purkyně

Další

– lektorka TCM Institutu: praktika – akupunktura, přednášky – fytoterapie, základy TCM

– předsedkyně akreditační komise Komory tradiční čínské medicíny


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35