MUDr. Karolína Bílková: Proč jsem začala s TCM? Nechtělo se mi věřit, že by bylo tolik hypochondrů! 

Může mít propojení naší (západní) medicíny s TCM nějaký ideální příklad? Kde by v jeho základu bylo kvalitní a uznávané studium, úspěšná snaha naučit se víc, umění léčit jinak a účinněji pomáhat, integrálně využít znalosti a metody… Jistě bychom jich pár našli, ale rozhodně k nim patří doktorka medicíny, kterou vám představíme dnes. Je to  lékařka česká, se zkušenostmi v zahraničí. Curriculum vitae nám říká, že je v Praze vystudovavší, v Číně studijně na stáži byvší, českou soukromou školu s tradicí abslovovavší, ve specializovaném centru působící a k tomu atestaci v oboru rehabilitace mající. Charakteristika trochu archaická, leč výstižná. Dost ale vtipných jazykových kudrlinek, zdraví a medicína jsou vážné věci  a vážně taky svou práci bere mladá lékařka, MUDr. Karolína Bílková.

Vystudovala jste medicínu, setkala jste se během studia s akupunkturou, nebo dalšími metodami TCM?

V rámci studia na 1.lékařské fakultě UK byla TCM a akupunktura jako povinně volitelný předmět. Akupunkturu jsem v rámci studia na fakultě absolvovala.

Kdy a proč jste se rozhodla, že jimi doplníte standardní medicínu?

Rozhodnutí příšlo mezi 2.a 3. ročníkem, které jsem kvůli jedné neúspěšné zkoušce měla rozložené. V podstatě jsem měla trochu více času a začala jsem hledat další medicínský systém, který by mi dával smysl, měl historii a odpověděl na některé mé otázky. Ze studií jsem měla pocit, že lékař na pacienta nemá moc času a prostoru pacientovi naslouchat. A v některých oborech mi přišlo, že je spousta pacientů s obtížemi, které v naší medicíně nemají reálný či morfologický podklad a přesto mají obtíže. V podstatě se mi nechtělo věřit, že je tolik hypochondrů :-).

Věnovala jste se i rehabilitační specializaci. Mohou metody TCM v této oblasti být účinné, nahradit stávající nebo již neúčinkující postupy?

Rehabilitačnímu lékařství se věnuji stále, v prosinci 2016 jsem v tomto oboru odatestovala. Jako lékařka jezdím i s českou atletickou reprezentací na většinu velkých akcí. Z mého pohledu je rehabilitace v ČR takovou malou čínskou medicínou, kdy je komplexní přístup k pacientovi jako v jednom z mála oborů zachován. Pohybový aparát dává jasné informace o stavu celého organismu. A mnoha velkých jmen naší rehabilitace v tomoto ohledu předběhli svět o několik desetiletí. V ideálním případě se snažím obě medicíny kombinovat a ve své ambulanci si to již bez této kombinace nedovedu představit.

Myslíte si, že TCM by se měla stát dostupnou i v nemocnicích a zdravotnických zařízeních?

Myslím si, že pokud bude mít zařízení kvalifikovaného terapeuta a pacienti budou mít vůli a chuť k této terapii, tak nevidím důvod proč ne. Jsou oddělení, kde bude mít větší využití a pak jsou samozřejmě oddělení a obory, kde to bude trochu komplikovanější.

Byla jste na stážích v Mexiku a v Číně. Jsou v obou zemích metody, u nás označované, někdy i chápané jako alternativní, využívány v rámci systému zdravotnictví?

V Mexiku jsem byla v Univerzitní nemocnici v Xalapě, kde byl čistě západní systém. Ale v rámci pobytu jsem se byla podívat v muzeu Mayské medicíny v San Cristobal. V Číně jsem byla na stáži v rámci studia TČM a tam pacienti mohou vybírat, jaký systém upřednostní.

Podle novely zákona 96 by měly být zřízeny studijní obory Terapeut, resp. Specialista TCM. Uvažovány jsou jako nelékařské. Můžete plánovat spolupráci s případnými absolventy?

Já určitě budu ráda plánovat spolupráci s absolventy. Už několik let ke mně docházejí studenti TCM Institutu. Takže se nebráním spolupráci se studenty i s absolventy. A navíc šikovných rukou je nedostatek.

Měla by být TCM a další metody dostupnější v nemocnicích a zdravotnických zařízeních?

Ano, pokud bude mít pacientská základna zájem a naši kolegové uvolní z uzdy svou konzervativnost a předsudky.

Vaše zařízení YY Balance je spíš rehabilitační, je to tak? Na co se zaměřujete?

Poskytujeme péči jak rehabilitační, tak TCM. Většinou jde o kombinaci. Nezřídka se stává, že někdo přijde „jen s pohybovým problémem “ a postupně se při povídání dostaneme k otázkám, co se TCM dá řešit, a plynule tak přecházíme i k terapii jiných obtíží. V současné době pracuji na změně konceptu zařízení, mírném rozšíření a celkově zkvalitnění služeb. Ke všemu snad dojde v 1. čtvrtletí příštího roku.

Máte svoje pacienty, kterým poskytujete lékařskou péči, indikujete akupunkturu?

V RÚ Kladruby, kde pracuji od srpna 2011, mám velmi tolerantní a akupunktury znalou šéfovou. Pokud čas a hlavně administrativa dovolila, tak jsem se některým pacientům věnovala a akupunkturou doplňovala jejich terapii. Ale musím přiznat, že ne vždy je to v jednom lékaři slučitelné  s normálním provozem Spinální jednotky. Potřebovala bych pomocníky.

Kterou z metod, jimž vás naučili na zahraničních univerzitách nebo českých soukromých školách, preferujete?

Blíže mému srdci a rukám je určitě akupunktura. Fytoterapii se nebráním, ale každá směs mě stojí daleko víc pochybností o mé správnosti.

Myslíte, že by se měly u nás změnit podmínky pro činnost čínských lékařů, nejen TCM?

Obecně si myslím, že podmínky vzdělávání a akreditací a dalších úředností jsou u nás velmi komplikované. Sama vím, co bylo za obrovskou akci odatestovat. A i přes tyto překážky nejsem přesvědčená, že zaručují dostatečnou kvalifikaci zdravotníků. Je toho totiž tolik, že pro zaměsnavatele je totálně nevýhodné zaměstnat absolventa. Některé stáže jsou totálně nepřínosné a zbytečně dlouhé a něčeho je naprostý nedostatek. V činnosti cizích lékařů u nás vidím jako hlavní problém jazykovou bariérů a celkově předsudky české populace. U praktiků TCM považuji za nezbytnou nutnost zdravotnické minimum. A u každého lékaře či terapeuta pořádnou dávku pokory a touhy se neustále zlepšovat a získávat další vědomosti z bezedné medicinální studny.

Autor: Jan Hovorka


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35