Mgr. Miroslav Krutina: Komora TCM má za úkol zajistit úroveň a připravenost praktiků

Každý obor lidské činnost by měl probíhat ve vymezeném a řádně spravovaném prostoru. Vztahuje se to i na praktiky a metody TCM. Usilují o to všichni, kdo se na této činnosti podílejí, jako realizátoři nebo zástupci subjektů, které by o podmínkách měly rozhodovat. Samozřejmě i praxe TCM potřebuje regule, legislativu. Jde o zdraví a život. Tak jako v jiných oborech funguje již řadu let Komora TCM – perspektivní a logický partner jednak pro odborníky v oboru, a také pro spolupráci se státní správou, zřizovateli, legislativními i kontrolními institucemi. Jaká je aktuální situace a pozice? Co může Komora TCM nabídnout a garantovat? Odpovídá Mgr. Miroslav Krutina, vicepresident Komory TCM, člen představenstva a předseda sekce pro právo a lobbing.

krutina1

Ministerstvo zdravotnictví má v gesci rozvoj metod TCM u nás. Co by bylo ze strany této instituce, a z Vašeho hlediska jako Komory TCM, udělat co nejdříve a především?

Očekával bych, že ministerstvo předně osloví Komoru, která sdružuje tuzemské odborníky a připravené regulační mechanismy pro profesni samosprávu. U Komory si může ministerstvo ověřit úroveň TCM v ČR a připravenost praktiků nést odpovědnost za výkon jejich profese. Oslovili nás zástupci ministerstva před několika lety kvůli smlouvě s čínským ministerstvem zdravotnictvi, takže o nás vědí, a vědí, ze relevantní, ale hlavně objektivní informace najdou právě u nás.

Rok fungování Česko-čínského centra TCM ve FN Hradec Králové byl docela úspěšný. Vnímáte nějaký přesah tohoto projektu i do sféry zdravotní péče mimo region HK?

Zájem o TCM je v Evropě obrovský, neboť TCM má výsledky a může velice cenným způsobem doplnit klasickou západní medicínu, a tak přispět ke kvalitě života naší populace. Klinika při FN Hradec Králové je prvním, vládou podporovaným počinem na poli TCM, a všichni příznivci to oslavují. Ale poptávku celé ČR nikdy pokrýt nezvládne. Myslím, že je tu prostor pro obdobná zařízení na úrovni okresů. Předpokládám, že kapacita kliniky poroste, nicméně spíše vidím perspektivu ve specializaci, rozvíjení schopnosti zvládnout komplikovanější případy, a běžnou klientelu ponechat zařízením místní úrovně. Další kraje však dříve nebo později přikročí k rozvoji vlastních center.

Bilance 1000 pacientů, vyšetřených a v tvrdých datech vyhodnocených, je důležitý krok. Co by se mělo odehrát dál? Lidí, kterým může pomoci podpora klasické léčky metodami TCM, o prevenci a následné péči nemluvě, jsou statisíce.

Perspektiva HK je ve specializaci, vysoké míře odbornosti. Běžný standard, který prezentuje, je skvělým začátkem, ale výhledově musí být dostupný na místní úrovni.

www.komoratcm.cz

images-1


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35