Máte slovo: TCM v Česku – jde jenom o prachy?

Napjatě očekávaná talk show Michaely Jílkové “Máte slovo” , zaměřená tentokrát na TCM, proběhla jako obvykle – sestavena šachisticky, leč mírně neobjektivně, hrána pak spíš stylem primitivnější hry Člověče nezlob se, nad argumentací vítězila arogance a invektivy, moderátorka zjevně měla příiš velké sympatie k papalášům z medicínského establishmentu, na hlas lidu nebylo ani tentokrát dost času. A nakonec jsme ze všech stran slyšeli – peníze, drahota, šizení, prachy, náklady, utrácení, byznys.

Pokud je vůbec pro rozvoj TCM u nás tento pořad důležitý, zeptejme se, co se tedy odehrálo. Stručně:

Veleknězové materialistického akademismu, pánové Kubek, Svačina a Beneš, se na úvod rozhodli místo odborné diskuze raději pro primitivní a přisprostlé narážky, zjevně se snahou předem urážet a dehonestovat kolegy velekněze kritického akademismu, schopné moderního, neprovinčního, pružného uvažování a vědecké reflexe v integrálním modelu. Pro jistotu i celý obor.

Doktor západní i čínské medicíny Jiří Bílek se ovládl, poznal marnost hádek, invektivy chlapsky ignoroval a důstojně dal protistraně najevo, že pánové nejsou v obraze.

Paní doktorka Bendová se nemínila vzdát a tento úmysl naplnila. Jistě si získala sympatie diváků, paní Jílkovou však silně nervovala.

Sysifovský pokus podivného pána definoval sysifovce: Nechci tomu rozumět, tak je to blbost. Ten chytrej jsem tu já.

Prezident ČLK Kubek se opět odkopal a dal najevo, že to, co ho nervuje nejvíc, je byznys, ve kterém, ač významný soukromý lékař, není. A že TCM odčerpává nebohým sestrám prachy na platy.

Profesor Svačina si nechal červenou sedmu na konec (memorandum akupunkturistů ČLSA), ale bylo to už víceméně pozdě.

Ředitel doktor Beneš dokázal nedat zřetelně najevo, zda TCM, homeopatii a další komplementární alternativy odmítá a nenávidí, nebo tedy někdy nějaký ten efekt sem tam konstatuje a přizná, že vlastně tyhle léčitelské metody tak trochu jako celkem nic špatného, ani placebálně, nenatropí, a když tak psychoterapie. Nepochybně je to dobrý člověk, nesnažil se ubližovat.

Náměstek ministra profesor Prymula nejprve mlčky nebo pobaveně žasl, a v závěru docela slušně argumentačně knockoutoval protivnou stranu. Možná to mohl říct už na úvod, pořad by se třeba vyvíjel jinak.

Profesor Vyzula ani tentokrát nepotěšil protivníky návratem do řad materialisticko-dogmatických funkcionářských demagogů.  Veden srdcem, rozumem a přesvědčením, že toto prostě může pomoci pacientům a mělo by se na to odborně dohlédnout (co je na tom sakra šamanského a doktory urážejícího???), dokázal diskutovat tak, že se ti naproti museli aspoň tajně zardít, nebo je to vlastně jedno.

Mladý pan doktor Qin Fei se na všechno nevěřícně díval, pokoušel porozumět, oč těm naproti vlastně jde, podle čeho moderátorka uděluje slovo či souhlas, a zdvořile asi 2x vstoupit do debaty. Bylo to marné, avšak statečné. Vypadal chvílemi trochu jako doktor ninja. Co taky měl dělat.

Tak tedy onen výsledek pořadu:

Našinec pacient, vycvičen demagogií ČT i z jiných pořadů, má dilema – věřit lidem, léčitelům či doktorům se znalostí TCM, kteří ho vyslechnou, komplexně vyšetří, prohlédnou, posoudí a pochopí jeho subjektivní pocity, a pak léčí lidsky, bez vedlejších účinků, ze  zdrojů jeho těla, mysli a přírody (doktoři TCM, maséři tui-na, herbální medicína, akupunktura), nebo si pár hodin posedět v neútulné čekárně, chytit infekci, vyslechnout kárání, stížnosti na nízké platy, dotaz, co chce, vzít si papírek s pokynem, aby šel nechat vyšetřit někam jinam, nebo se podíval, zda mu ještě zbylo na medikamenty, pro které byl poslán reprezentantem, pardon, doktorem, do lékárny. Nejspíš antibiotikum. Ano, prachy.

Řešení je samozřejmě jinde, a je to dlouhodobý proces. Televizní pořad tohoto typu by však zasluhoval zcela jiný dramaturgický přístup. To je ale potíž takřka u všech. Je třeba nejen v TV mluvit o TCM a jejím přínosu, fundovaně a nekoniášsky, vyměňovat zkušenosti, porovnávat, zkoumat, zkoušet, debatovat ve všech sociálních bublinách a na všech patformách. Ptát se, co je vlastně třeba, možné a účelné. Odstranit nejasnosti, odkrýt opony, zbavit obor nátěru byznysového mafiánství, nabídnout  otevřeně a regulérně veřejnou službu v oblasti zdravotní péče, a férovou soutěž těch nejlepších.

Jo – a ten čínský doktor s dvojnásobným platem v Hradci Králové, zmiňovaný prezidentem ČLK jako výstražný příklad marnotratného zavádění bludů a šamanství, je jen jeden v intervalu půl roku a má ministerskou výjimku. Ošetří cca 2000 lidí, žádostí mají kolem 20000. A nás pacientů je skoro 10 miliónů.

Tak takový to byl zase pořad, a to jsme si z něj vzali.


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35