Konec TCM ve FN Hradec Králové: Hledání důvodu, nebo záminky? Jde o veřejný zájem

Ač mnozí doufali v objektivitu, rozvahu a korektní přístup ze strany ministra zdravotnictví, nestalo se tak. Rázné rozhodnutí nepovolit metody TCM v žádném státním zdravotnickém definitivně zastavuje snahu mnoha stovek lidí, odlehčit českému, tak přetíženému zdravotnictví a nabídnout pomoc desítkám tisíc lidí.. 

Jednostranné ukončení smlouvy, která tři roky umožňovala provoz centra TCM ve FN Hradec Králové není srozumitelné ani čínské partnerské straně, ani pacientům. Jsou jich desetitisíce, které z kapacitních důvodů nemohla FNHK přijmout. Samoplátci. Proč právě to zdůrazňujeme?

Opakovaným důvodem ukončení byla údajná ztrátovost. Nevidíme do účetnictví FN, ale můžeme rekapitulovat z veřejně přístupných zdrojů a informací z médií:

Čínská strana vložila do projektu 270 000 000 korun. Měly krýt stavbu pavilonu s několika ordinacemi a hospitalizačním zázemím. A taky provoz. Pro přijetí tohoto daru vznikl Nadační fond Tradiční čínské medicíny (TCM). 

Jeho zakladatelem a hlavním sponzorem byla skupina CEFC. Ve vedení nadačního fondu, resp. statutárních orgánech, byli ministerští náměstci, významní podnikatelé v medicíně, financích či realitách a zástupci čínské strany. 

Jak se však zřejmě ukazuje, tento nadační fond do projektu takřka nic nevložil, nic nikomu neplatil, snad kromě několika jednotek miliónů za architektonický návrh projektu pavilonu a herbální produkty, dodávané domácí monopolní firmou. Lékaři ve dvojici český-čínský diagnostikovali a ošetřovali pacienty, ti platili. 

Průměrná částka za jedno sezení byla 1000 korun (spodní hranice). Udávaných 3000 ošetřených pacientů uhradilo péči formou hotovostní platby. Koupili si navíc doporučené produkty, jejichž cenu určuje dodavatel a jistě má FN z tohoto obchodu marži. 

Neproplacené náklady samozřejmě musela hradit FN. Oprávněně si ale představuje, že by je měla dostat nějak zpět. Centrum TCM už neprovozuje. Ministerstvo zdravotnictví však projekt ukončilo, k následkům se nezná a o TCM už nechce ani slyšet. Statisíce pacientů, pacientské organizace, veřejný zájem? Hluboké ticho je odpovědí. Hlucho.

Špatná zpráva pro české pacienty i voliče. Stovky tisíc jich hledají a přijímají péči TCM. Kdyby byla tato citlivá oblast využita, a hlavně profesionálně, tedy především lékaři, spravována, nikdo by netratil.

Možná někdo (tolik) nevydělal, to asi ano. Otázka priorit.

Čínská investice, přes jakoukoli nesrozumitelnost pro prostou veřejnost, byla vložena, laicky však řečeno – nečerpána. Pacienti platili předem, resp. po vstupní diagnóze souhrnně za počet určených sezení. Produkty se kupovaly na místě. K úniku peněz mohlo tedy těžko docházet.

Ztráta… důvod nebo záminka?

 

Jan Hovorka


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35