Evropa, pandemie, covid-19 a TCM

Světová komunita pacientů, hypochondrů i praktiků sleduje v online prostoru, jak do boje s pandemií vstupuje TCM. Od „lidových“ receptů, nabízejících osvědčené preventivní bylinky v receptech opsaných z netu (neuškodí!), narazíme i na  sofistikovanější. Zpravidla je připravují zkušení čínští lékaři, žijící dlouhodobě v zahraničí. Tato skupina,  jak se zdá, důsledně respektuje a rozvíjí tradiční postupy. Dost často lékaři TCM nabízejí „autorské“ směsi i na FB. Podobně i třeba praktici indičtí a další.

Veřejnost čeká pomoc i od medicínských autorit. Nebo především. To se týká i Evropy. Itálie opakovaně přijímá pomoc čínských lékařů, v jejichž týmech jsou i experti TCM. Podle jednoho z nich, Dr. Yang Junchao, jejich mise sdílí čínské příklady a zkušenosti s bojem metodami TCM proti koronaviru, přibližuje teorii a principy TCM včetně farmakologie a pomáhá zkoumat rozsah epidemie v Itálii. Dr. Yang se podílel na úspěšném schválení pěti účinných léků TCM.

Zajímavé jsou také iniciativy online podpory léčby. Je známo, že čínské komunity v zahraničí silně drží při sobě a jsou v kontaktu s vlastí. Tak vznikají mnohasetčlenné wechatové skupiny, které diskutují příznaky, opatření i individuální případy. Slovně popisují problém, pošlou tabulku s testy nebo snímek jazyka.

Maďarsko má velký počet čínských expatů. TCM je tady také významně podporována státem, dokonce maďarskou vládou. Hlavním reprezentantem profesionální úrovně TCM je známý Dr. Chen Zhen. V Budapešti, kde sídlí jeho Středoevropská asociace TCM, má centrum v populární čínské čtvrti, poskytuje pro okolí i čaje, odvary, nálevy a další úpravy bylin pro podporu odolnosti zdarma.

V Německu je aktivní jediná klinika TCM v Bad Kotztingen. Její ředitel Dr. Dai Jingzhang potvrzuje, že se jedná o jedinou a první kombinovanou nemocnici v Evropě. Byla založena už před třiceti lety a dodnes úzce spolupracuje s lékaři z ČLR. Před pěti lety jsme uveřejnili rozhovor s panem Antonem Staudingerem, synem zakladatele a nyní majitelem (http://www.tcmrevue.cz/klinika-tcm-v-bad-kotzting-slouzi-pacientum-uz-25-let/). Tým nemocnice iniciativně zajistil překlady oficiálních dokumentů, které vydaly čínské instituce, u nás odpovídající ministerstvu zdravotnictví a SÚKL. Ověřené informace o možnostech léčby covid-19 metodami TCM se tak dostaly k širokému publiku prostřednictvím německých zdravotníků.

Podobné aktivity zaznamenáváme i v dalších evropských zemích. Dominují tam zpravidla silná medicínská centra TCM, kde působí dočasně nebo dlouhodobě lékaři a vědci z nejvýznamnějších nemocnic a univerzit. 

Pokud odplavíme aktivisticky zakalené proudy mediálních toků, můžeme se možnostmi TCM zabývat velmi intenzívně i u nás. Požadovat to i na odpovědných institucích. Argument je jasný – TCM pomáhá léčit. Nejen byliny, ale i cvičení a strava jsou nástroje, jak zdraví upevnit, zachovat či zachránit. Přišel čas, kdy to dělat musíme.

(red)

Zdroj: https://fashion.chinadaily.com.cn/a/202003/23/WS5e781666a3107bb6b57a81fe.html

Další zajímavé informace a rozhovory najdete na www.tcmworld.eu!


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *