Dr. Yan WU, terapeutka TCM: Češi už mají zkušenost z léčby bylinkami

Metody Tradiční čínské medicíny (TCM) si mohou na mnoha místech republiky oficiálně vyzkoušet už tisíce pacientů. Zájemcům může sloužit (a lékařům jako příklad) Česko-čínské centrum TCM, které funguje už téměř dva roky v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové. Prokazuje zajímavé výsledky. Jeho kapacita je samozřejmě omezená, pohybuje se řádově v jednotkách tisíc klientů. Proto je jistě užitečné, mohou-li si pacienti vybrat z dalších možností, v jiných regionech. 

Jedním z nejzajímavějších, které působí v centru Prahy, je Klinika TCM Tong Ren Tang. Tato společnost vznikla už v roce 1695,  dnes je jednou z největších v oblasti farmaceutického průmyslu, dodává čínské byliny a další produkty TCM do lékáren po celém světě a má ve svých řadách špičkové praktiky. Pacientů se v příjemném prostředí pražské “ordinace” ujme terapeutka Dr. Yan Wu, alias Sandy, se kterou vás blíže seznámíme.

Kdy jste se prvně setkala s TCM?

Někdy v roce 1992, pokud si pamatuji. Měla jsem tehdy vysokou horečku a rodiče si už nevěděli rady, zkusili všechno, co mohli, a stále nic nepomáhalo. Tak mě vzali k méhu strýčkovi, který je lékařem TCM – pomohl mi, a to bylo mé první setkání.

Jakou školu jste studovala, máte nějakou specializaci, například internu, neurologii, gastroenterologii…?

Vystudovala jsem Univerzitu čínské medicíny v Pekingu, která patří mezi špičkové mezi všemi TCM univerzitami. Kromě vnitřní medicíny a gynekologie TCM jsem velmi dobrá specialistka v oboru akupunktury, v němž mám také Master Degree.

Mají u vás lékaři možnost studovat také západní medicínu? Nebo případně oba obory, TCM a řekněme “evropskou”?

Samozřejmě, že jsem studovala i západní medicínu, ta je také povinná na univerzitě TCM. Z tohoto důvodu jsou v každém semestru také oba obory souběžně, TCM a západní medicína. Například jsem studovala klasickou anatomii, systemickou i jak říkáme regionální anatomii, fyziologii, patologii, histologii a embryologii, farmakologii, západní diagnostiku, západní medicínu interní, mikrobiologickou, imunologii, parazitologii u člověka a podobně.

Co byste nabídla českým lékařům, jak využít TCM? Je těžké začít studium?

Českým lékařům bych nabídla seznámit se s tím, jaké jsou základní teorie TCM, a jako nejsnazší cestu pro ně vidím seznámení se s akupunkturními body na lidském těle. Mohu jim objasnit, které body jsou dobré pro které problémy a vysvětlit jim, jak je najít.

Jsou případy, kdy klientům TCM nedoporučíte?

Jsou to případy vnějších poranění, vnitřních orgánů, krvácení. Tyto problémy vyžadují urgentní chirurgii, tak jak ji známe ze západní medicíny.

Co si myslíte o budoucnosti TCM v České republice? je tu dostatečný zájem, potenciál, možnosti, dostupnost pro klienty?

Samozřejmě. Myslím, že v ČR je potenciál na to, aby se obyvatelé dozvídali o TCM stále více. A poznamenám, že přece i Češi mají zkušenosti z léčbou různými bylinami. Hodně mých klientů mi vypráví, že v dětství jim babička dělala bylinkové čaje, které pomáhaly při běžných problémech. K mému překvapení je užívali i při nachlazení nebo horečce, což je v Číně při podobných problémech také velmi rozšířené. Na druhou stranu stále více Čechů přichází na naši kliniku a vyprávějí mi, že dobře vědí, že chemické léky mohou pro ně mít, nebo dokonce už mají, vedlejší účinky. Chtějí využít TCM při řešení svých potíží. Mnoho z nich konstatuje výrazně příznivé účinky TCM metod, které jsem jim aplikovala, a sdělují je v okruhu rodiny i přátel. A konečně, řada klientů se současně léčí u doktorů západních. Dá se říci, že někteří západní lékaři již akceptují TCM, a mám klienty, kterým to jejich lékaři dokonce doporučili. To je jistě dobrý signál pro rozšíření TCM.

Kolik klientů máte denně?

V současné době ještě nedorazili moji kolegové z Číny, tak musím ošetřovat všechny sama v rámci vlastní kapacity. Denně je to tedy 8 – 12 klientů.

Jaké jsou výsledky vaší kliniky – máte čísla o úspěšnosti léčby, konkrétní výsledky?

Pokud se týká mých klientů, celková účinnost by měla být kolem 90%.

Co byste z využití metod TCM poradila jako prevenci, způsob života, péči o zdraví, lidem obecně?

Prevence je nesmírně důležitá součást TCM. Obzvlášť v dnešní době, stresujícím životě i práci, je mnoho lidí vystaveno ohrožení zdraví. Pokud najdeme a nabídneme možnosti, můžeme mnoha nemocem předejít. Dám příklad: české dívky a ženy často nosí i ve velké zimě sukně a tenké kalhoty. Zpravidla mají pak problém s bolestivou menstruací, otěhotněním, bolestmi kloubů a podobně. A přitom, když změníme oblečení, udržujeme tělo v teple, když je zima, můžeme těmto problémům prostě předejít. Nebo jiný příklad: stále víc lidí dnes používá, nebo potřebuje k životu, počítač, laptop nebo mobil. Používají ho dlouhé hodiny. každý den a jen zřídka po práci cvičí nebo sportují. Mnoho jich má potom bolesti krčních obratlů, zad, hlavy, problémy s nespavostí, a podobně. Tyto problémy lze eliminovat, pokud lidé věnují pozornost dennímu cvičení a zkusí upravit polohu při sezení, k tomu se naučí a praktikují nějaká body-building cvičení – wushu, jako třeba Ba Duan Jing, které jsou v Číně nesmírně populární mezi všemi věkovými kategoriemi. Mimo to mají lidé, kteří určité problémy řeší, možnost  navštívit lékaře a terapeuty TCM, kteří jim můžou ordinovat čínské tuina masáže, nápoje, které pomáhají regulovat energii čchi a krevní oběh v celém těle, oživit nervová zakončení ve svalech krční páteře, zad i hlavy. To je velmi efektivní cesta, jak podobným problémům předcházet. Obecně řečeno, pokud dokážeme změnit životní styl a způsob stravování, můžeme mnoha nemocem předejít a odstranit příčiny toho, že se někdy necítíme spokojení se stavem těla a kvalitou našeho života. Různí lidé mají různá tělesná ustrojení a způsob života. Já doporučuji všem, kteří chtějí nemocem předcházet, aby se poradili s doktory TCM. My jim můžeme dát odpovídající, individuální přizpůsobené a odpovídající rady.

Jsou nějaké specializované metody pro seniry, lidi vyššího věku?

Samozřejmě. TCM může pomoci lidem v každém věku, od novorozeňat po starší lidi.

Jaká je vaše souhrnná charakteristika a hlavní idea TCM, jednou větou vyjádřená?

TCM se snaží udržet rovnováhu našeho těla, zkouší hledat souznění, jednotu lidského těla s přírodou a touto cestou nemocem předcházet, nebo optimálně ovlivnit ty, které člověk již má.

 

 


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35