Dr. Li Jie, Ph.D.: Na sdělení podstaty TCM nestačí pár let, její historie je tisíciletá

Díky iniciativě TCM Institutu se objevují na přednáškách v rámci výuky TCM špičkoví experti z jiných zemí. Dr. Li Jie patří v mezinárodním měřítku k nejuznávanějším. Přestože vystudoval v Číně, již dvacet let žije v Nizozemsku a učí po celém světě.

Ve které zemi jste měl ty nejlepší studenty?

Mám rád studenty s poctivým přístupem. K takovým patří například Němci, ti jsou velmi dobří, ale i třeba Holanďané. Také se mi se studenty velmi dobře pracovalo v Polsku. Ale velmi chválím samozřejmě studenty české, ti jsou opravdu vynikající. Čeští studenti jsou velmi schopní a během pěti let se dokáží všechno potřebné naučit. Vidím u nich větší úsilí. Ale v ostatních zemích není zvykem tak pilně studovat.

Takže tomu máme rozumět, že většina z nich je z Evropy?

Ano.

A jak je na tom Austrálie nebo Spojené státy?

V Austrálii jsem byl již před mnoha lety a nikoli jako pedagog. Ve Státech jsou studenti velmi rozdílní, mají tam celkově jinou mentalitu. to jiné, mají jinou mentalitu.

Vy sám jste TCM studoval na univerzitě?

Ano. Studoval jsem od roku 1978, později i v Pekingu, západní i tradiční čínskou medicín. Pět let jsem strávil také v Nizozemsku studiem, které bylo zakončeno Ph.D..

Jaký má podle vás TCM potenciál do budoucnosti?

Má velkou budoucnost, nejen v Číně, ale po celém světě. Je zjevné, že i přes obrovský pokrok západní medicíny je tu pro TCM mnoho prostoru, může nabídnout opravdu hodně. Výsledky výzkumů posilují a násobí naše zkušenosti. Západní medicína nestačí všem a na všechno, ta čínská je komplexnější, nabízí velmi dlouhou historii, během níž byla stále studována a zaznamenávána. To jsou tisíce let záznamů, které dnes můžeme vnímat jako zdroje pro další, moderní klinické zkušenosti.

Co říkáte doktorům, kteří TCM nevěří a nefandí jí?

Vzhledem k tomu, že jsem hostující pedagog na různých místech světa, vedl jsem mnoho takových diskuzí. Tito lékaři dělají technologickou medicínu, využívají chemii a další moderní postupy. A jsou tím limitovaní. TCM je o něčem jiném, doopravdy léčí a soustředí se na přírodní prostředky. Nestačí jenom potlačovat příznaky.

Jak můžeme TCM kombinovat se západní medicínou, jaký je nejlepší způsob soužití?
Nejefektivnější je být nejlepší v tom, co zrovna děláme. Oba směry musí kooperovat, musí fungovat společně. Ale zároveň je nutné si uvědomovat, jak jsou jiné, rozdílné.

Traduje se taková metafora, ukazující rozdílný přístup a chápání: Máme stejný cíl, ale jdeme k němu dvěma souběžnými, ale jinými cestami, a používáme odlišné prostředky. Lékař západní medicíny jede rychle, s GPS, po komfortní dálnici s prefektními a dokonalými službami, v luxusním mercedesu. Tradiční čínský doktor jede po cestě tisíciletí používané a vyšlapávané, přirozenou krajinou, se zastávkami a osvěžením v přírodě, a třeba podle hvězd.

Stále častěji se setkávám se snahou spojovat TCM s kosmetickými produkty, omlazováním pleti, co si myslíte o tomto směru?
To je úplně jiná otázka. Čínská medicína má léčit a ukázat, že člověk je krásný takový, jaký je.

Jsou nějaké speciální metody, které můžete nabídnout seniorům? Například pro zlepšení kondice, celkového zdravotního stavu a podobně.
Je to samozřejmě správné a vhodné jídlo, tento obor roste velmi rychle, zejména otázka přírodní stravy. A pak je tu akupunktura a bylinky. Kvalitě života ve vysokém věku, při které se podaří předcházet nemocem, nejvíc napomáhá právě tato kombinace.

Poslední otázka – co TCM a média? Jste spokojen s komunikací TCM?
Situace se zlepšuje, zejména díky internetu, kde najdeme mnoho dobrých článků. Myslím, že bude brzy přeloženo mnoho informací s čínštiny, což velice pomůže šíření informací po celém světě. Základem naší medicíny je zdravá strava a bylinky, které k ní mají blízko. A samozřejmě akupunktura. Ale na sdělení podstaty TCM nestačí pouhých pár let, protože její historie je tisíciletá.

img_0780

Dr. Li Jie, Ph. D.
Studoval nejprve na univerzitách v Číně, pak v Holandsku. Nyní pracuje v Nijmegen (severní Nizozemí). Ve své praxi řešil mnoho různých případů z mnoha oblastí, například z interní medicíny, onkologie, gynekologie, kožních nemocí nebo stresu.
Zastává významné pozice v organizacích mezinárodně významných pro rozvoj TCM, mj. je prezidentem Qi Lu School Europe, China National Inheritance of TCM Academy, a působí ve vedení řady dalších.
Kontakt:
Tjalie Robinsonstraat 21, 6543 KB Nijmegen, Netherland
06 55 85 74 25
http://www.lijietcm.com


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35