Dr. Canny Lin: V našich nemocnicích kombinujeme běžně západní medicínu a TCM

V únoru přilétá do Prahy čínská lékařka TCM Dr. Canny Lin (Lin Yunzhi). Vystudovala TCM Univerzitu v Šanghaji, nyní pracuje v Shanghai Zhoupu Hospital. Je autorkou řady odborných článků a studií, zaměřuje se na akupunkturu (ušní akupunktura, léčba problémů páteře), moxování a další metody při léčbě chronické bolesti. Účastní se a vede mezinárodní výzkumné projekty a vyučuje, zejména zahraniční studenty. U nás bude mít řadu přednášek a seminářů.

Myslíte si, že západní medicína a TCM mohou být sdíleny jako nejlepší způsob léčení?

Obě mají své výhody. V západní medicíně musíme najít přesně příčinu, která způsobuje nemoc, a potom najít způsob léčby nebo prevence. V TCM používáme naši vlastní teorii, jak určit a léčit nemoc. Například v době ohrožení epidemií SARS nemohla západní medicína určit, co ji způsobuje. Účinky léčby byly velmi slabé. Mnoho lidí tak zkoušelo pomoc metodami TCM. A nakonec máme vakcíny na tuto nemoc, a tedy prevenci a ochranu.

Máte zkušenost s využíváním kombinace obou?

Ano, obzvlášť když by mohla onemocnět moje dcera. Pro její zdravím využívám každý večer tuina masáže. A když dostala horečku, rýmu nebo ji bolelo v krku, použila jsem tuina masáže k ulehčení od příznaků. Když jednou dostala vysokou horečku, průjem a silně zvracela, vzala jsem ji do nemocnice, doplnit tělní tekutiny. Také jsem použila tuina masáže. na zmírnění symptomů. Nakonec se zotavila mnohem rychleji než jsem předpokládala.

Můžete přiblížit nejen historii a principy TCM, ale také to, jak ve vaší pracovní profesionální oblasti využíváte kombinaci TCM a medicíny západní?

V mé nemocnici například kombinujeme s výborným účinkem tyto metody při léčbě potíží u bederních  plotének. Například když jsme podávali pacientům mannitol (alkoholický cukl přírodního původu, podávaný jako stabilizátor – pozn. aut.) a hormony ke snížení bolesti. Mezitím, po několika dnech aplikování injekcí,  jsme použili pro pacienty několikrát metody TCM jako akupunkturu, baňky a horké obklady na zmírnění bolesti. Velice to redukovalo bolest a prodloužilo čas působení hormonů.

Ci je vaše hlavní profesní zaměření – výuka, léčba, podpora rozvoje TCM v ČR?

Myslím, že výuka.

Autor: Jan Hovorka

Pokud máte zájem o přednášky Dr. Canny Lin, zaregistrujte se na info@nfptcma.cz, termíny vám sdělíme. Sledujte naše stránky i na fb.


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35