Dozrál čas bylin?

Situace na trhu s léky má zajímavý vývoj. Generálka v době pandemie nás vyvedla z pocitu samozřejmosti, že léky a lékaři jsou vždy po ruce a vše vyřeší. Tak opusťme víru v chemii a připomeňme si staletí, ba tisíciletí, kdy člověk měl k dispozici pouze to, co nabídla příroda. A co našel, zpracoval a využil.

Jistěže vědecké výzkumy pokročily. Však s úctou k akademikům smekáme. Komu jinému a ta ty granty bychom měli věřit, že. Ale když dojde penicilín, léky pro děti proti kašli horečkám a třeba alergii, či medikamenty proti bolesti, zpozorníme. Zpozorněme.

Bude dobré dát více prostoru lidem, kterým se respektu dosud dostávalo méně. Kdo se vyzná v bylinách, měl by nabídnout um i produkty. V zájmu lékařů není zakazovat, ale kontrolovat – kontraindikaci, dávkování, obsah účinných látek. Byliny lze nastudovat a jejich účinky i kombinace jsou ověřené. Odlehčíme lékárníkům, pomůžeme pacientům.

Herbální medicínu v rámci zdravotnického studia (lékařské a farmaceutické fakulty) najdeme. Možná by bylo dobré formou IPVZ a jinými postgraduálními kurzy lékařům možnost rozšíření vědomostí nabídnout. Lékárníci vědí hodně a umí poradit.

Ano, dozrál čas bylin. Sklízíme plody slepé víry v technologický pokrok a neprozíravost. Všechno může jednou dojít – plyn, ropa, uhlí nebo léčebné prostředky umělé produkce. Nám by mělo dojít, že jsme součástí přírody. Pokud je nemoc vychýlením z rovnováhy, jistě někde příroda napovídá, jak ji získat zpět. Odpovědí může být medicína čínská, tibetská, jihoamerická, nebo kupodivu i naše, česká a středoevropská. Hledejme, zkoušejme, sdílejme.

Budeme to potřebovat.

JAN HOVORKA


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *