Daniela Křížová: TCM? Léčba i filozofie. Našla jsem, kam směřovat svůj život.

Patří mezi praktiky, kteří původně studovali zcela jiný obor. Dnes svým klientům pomáhá jak zlepšit zdravotní stav a odstranit potíže, tak s přesnějším chápáním, kdy a v čem jim může TCM pomáhat. Léčit se například i doma. Znalostí i úsilí, sama se učit dál, má pořád dost. Na stáži v Číně poznala, jak místní zdravotní a lékařská péče funguje, i jaké studium musí mít čínští lékaři TCM. Ví, že možnosti obou medicín někde mají limit, a že je moudré sdílet z obou to poznané, účinné, osvědčené. Daniela Křížová, TCM Dragon:

Daniela Křížová TCM Dragon

Zdá se, že na počátku pracovní kariéry jste směřovala úplně jinam – dějepis, angličtina, univerzitní vzdělání… Co bylo impulzem k TCM?

Ano máte pravdu. Moje první studiu na VŠ bylo učitelství pro druhý stupeň ZŠ s aprobací angličtina, dějepis. Ale v průběhu života, tak jako řada mých spolužáků na Institutu TCM jsme zjišťovali, že to pořád jaksi není „to pravé“, hledali jsme svoji životní  cestu, opravdové poslání, které by nás naplňovalo. Už na Gymnáziu jsem pročetla pár tehdy dostupných knih o Čínské medicíně a byla jsem fascinovaná tím, jak bez pomoci zobrazovacích metod, vyšetření krve a všeho ostatního, bez čeho se dnešní lékař neobejde, dokáže přesně definovat problém a vyřešit ho. Tím hlavním impulzem o mnoho let později, ale bylo onemocnění mých blízkých a snaha jim pomoci.

Co tam hledáte, co jste našla? Alternativu, podporu a vyšší efektivitu známých postupů, hlubší rozměr…?

Na počátku byla touha objevit čínskou medicínu do hloubky. Po přípravném ročníku na TCM Institutu, kdy jsem měla tu čest poslouchat přednášky pana MUDr. Luckého, jsem pochopila, že je to nejen znalost postupů, ale životní filozofie. Najednou jsem věděla, to je to ONO, kam chci svůj život směřovat. 

Jaký je zájem klientů o Vaši práci?

Zájem klientů o moji práci je dovolím si říci velký. Řada z nich o čínské medicíně do té doby nevěděla a přišli na masáž, kdy jsme při rozhovoru zjistili, že je vlastně trápí i něco jiného, než bolavá záda. Řada přišla na doporučení od lidí, kteří u mne byli a pomohla jsem jim. 

Hledají u vás pomoc i tehdy, když mají dojem, že západní medicína už jim nepomáhá?

Řekla bych, že člověk západního světa je zvyklý řešit svůj problém nejprve za pomoci západní medicíny a pokud selže, teprve hledá řešení jinde. Bohužel ne na vše, umí západní medicína najít odpověď. Řada problémů dostane nálepku psychosomatické, nebo je pacient rovnou odeslán k psychiatrovi. Mám ale i pacienty, kdy kombinujeme léčbu západní medicíny a čínské medicíny. Ta slouží jako podpora, nebo minimalizuje nežádoucí dopady léčiv.

Může TCM, jak ji praktikujete, fungovat jako prevence, rekondice i pro lidi, kteří se cítí zcela zdraví? Co by je mělo nalákat?

Čínská medicína, tak jak byla praktikována původně, je hlavně o prevenci. Lékař ve staré Číně byl placen za zdravé pacienty, pokud mu někdo onemocněl, bylo to jeho selhání. Člověk dnešní doby bohužel na prevenci moc nedbá a řeší problém až když nastane. Takže rozhodně, mnohé se dá změnit třeba jen úpravou jídelníčku. Mnoho z mých pacientů je překvapeno, jak se jim změní život, když začnou den teplou snídaní :).

Využila jste TCM někdy pro sebe, blízké, rodinu?

Znalosti TCM praktikuji denně dá se říci, protože v té filozofii žiji. Rozhodně jsem léčila svou rodinu, partnera, děti. Začala jsem právě tou prevencí a pokud už onemocní, řešíme to bylinami, či akupunkturou. 

Na jakou oblast se soustřeďujete nejvíc – masáže, bylinky, moxování? Jinou?

Při léčbě TCM využívám 4 z dovedností, které nám byli předány při studiu. Tedy bylin, akupunktury, dietetiky, masáží+baňkování a moxy. Qi gong praktikuji zatím pouze soukromě, ale do budoucna bych pro svoje pacienty i veřejnost chtěla začít pořádat cvičení, za vedení některého z kolegů, kteří se cvičení věnují do hloubky. Čínská medicína totiž spoléhá na spolupráci lékař-pacient. Je to u pacienta aktivní změna, kdy on sám chce pro sebe začít něco dělat. Učím pacienty jak se moxovat doma, no a cvičení je další věc, jak si mohou aktivně pomoci. Vedle toho jsem ještě praktik Bachových esencí, které se s Čínskou medicínou mnohdy výborně doplňují, nebo fungují samostatně.

Tisíciletá historie TCM je často připomínána, čím může být tedy přínosná dnes, ve světě předpokládajícím dostatek vědeckých důkazů, materialistických postojů, dogmat, zpochybňování hodnot, které jsou vnímány a měřeny prostě jinak?

Právě tím, co činí čínskou medicínu tak výjimečnou. Tím, že člověka vnímá jako celek a tak také řeší jeho problémy. Jako disharmonii toku Qi v těle, nerovnováhu. Je to úplně jiný pohled na daný problém. Dalším ohromným přínosem, je to, že na rozdíl od léků západní medicíny, nemá na tělo negativní dopad. No a v nemalé míře i to, že  na konci je vyléčený pacient, ne doživotně se léčící pacient. Hlubší rozměr, na který jste se mne ptal na začátku, je uvědomění si toho, že nejsme odtrženi od zbytku světa. Jsme pouze mikrokosmos v makrokosmu. Jsme spojeni s přírodou, Zemí, vesmírem. Vše funguje na principech vztahu Yin a Yang. 

Je možné podle vás propojovat a sdílet tradiční čínskou medicínu s naším systémem lékařské péče?

V květnu jsem se vrátila z měsíční stáže z nemocnice TCM v Chengdu. Byla to ohromná zkušenost vidět, jak se čínská medicína praktikuje v dnešní Číně. Lékař, který se rozhodne pro praxi TCM musí nejprve vystudovat medicínu západní. Poté následuje další studium TCM, takže dohromady na studiích stráví cca 11 let. Nemocnice má jednotlivá oddělení tak jak jsme zvyklí, např. pediatrii, endokrinologii, kožní, gynekologii atd.. Lékař na místě okamžitě zhodnotí, zda se využije západní medicína a TCM jako podpůrná, nebo se bude pacient léčit pouze medicínou čínskou. To je si myslí dokonalý stav, protože je nutno pochopit, že obě medicíny mají své limity. 

Jan Hovorka

STUDIO FIT

Náměstí Dr. Farského 1892/4
466 01 Jablonec nad Nisou

www.studiofit.cz


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35