Jan Wolf: Čínští lékaři míří také do Prahy

Radní MHMP Jan Wolf má v náplni činnosti kulturu, zabývá se i sportem a v rámci společných jednání Rady se orientuje i ve zdravotnictví. Tyto všechny oblasti se zajímavě prolínají v případě Tradiční čínské medicíny (TCM) jako souboru metod, kterými je možné doplnit současný model zdravotní péče.

 Má Praha podmínky, nebo především zájem, podpořit rozvoj využití metod Tradiční čínské medicíny?

Víme, že metody TCM jsou nenáročné z hlediska provozních nákladů, a ve správných souvislostech, pod supervizí odborníků-lékařů, také velmi efektivní. Co se týče podmínek, tak právě ty chceme vytvořit tak, aby se metody dostaly k co největšímu počtu občanů Prahy, kteří je potřebují nebo mají o ně zájem. Primárně Praha sice nezřizuje žádné velké nemocnice, na jejím území je dost fakultních, respektive přímo řízených Ministerstvem zdravotnictví nebo městskými částmi, máme jen několik zdravotnických zařízení, ale určitě je v našich možnostech podpořit informovanost, dostupnost, výběr odborníků pro zařízení městských částí, nebo nestátní, která magistrát s touto potřebou osloví.

 Jaká je představa o klientech těchto center?

Vychází z toho, na co se u nás TCM může zaměřit, respektive co a komu nabídnout. Tam si samozřejmě necháme poradit ze strany odborníků, například z Česko-čínského Centra TCM ve FN Hradec Králové, kde od loňského roku je v provozu ambulantní péče a připravuje se klinika. Pokud jsme informování ze strany expertů a předních institucí včetně Ministertva zdravotnictví ČLR, mohou nabídnout pomoc. Rádi bychom se soustředili hlavně na prevenci nebo podporu následné péče, umožnili nebolestivou léčbu malým dětem, kde jsou třeba masážní metody překvapivě účinné, a taky seniorům. Ostatně myšlenka prožití vysokého věku v co nejlepší kondici, a způsoby, jak toho dosáhnout, je v metodách TCM obsažena velmi výrazně. Praha má vysoké procento seniorů a zájem jistě budou mít. 

Jakou si máme představit podobu nabídky? V ordinaci, na rehabilitaci, ve fitness centru?

Řekl bych v metafoře, že je tam od každého místa něco. TCM je primárně praktikována lékaři, metody doplňují standardní léčbu a diagnostiku, jak ji známe z naší medicíny. Z lékařského hlediska může jít o podporu léčby bolesti, zmírnění následků onkologické léčby, roztroušené sklerózy – odborníci už poradí. Jako nabídka pro rehabilitační střediska je to určitě zajímavé právě pro seniory, kdy nejen fytoterapie, akupunktura a další metody zmírní problémy a projevy stárnoucího organizmu. Kdo se tím chce vážně zabývat, může si přidat i prvky známé u nás jako tai-či, a ještě nekolika pohybových harmonizujících sestav, které kloubní, pohybové nebo psychické potíže dokáží výrazně pozitivně ovlivnit. Všechno záleží na konzultaci s dobrými odborníky, kteří nejvhodnější model sestaví.

Nějak opomíjíte střední a mladou generaci, pro ně se TCM nehodí?

Tyto věkové skupiny jsou už teď dost informované, ale i na teenagery nebo aktivní lidi myslíme. Zajímavá je možnost spojení se sportem. Pro vysoce aktivní sportovce třeba úpravou stravy, sestav cviků nebo konzultací s konkrétními problémy, které vrcholový, nebo rekračně náročný sport přináší. Můžeme se ale zaměřit i na vyladění výkonu třeba při fotbale, nebo sportech výrazně individuálních. Nepochybně úpravy stravování a doplňkové aktivity ovlivní tělesnou hmotnost, schopnost soustředění, výkonnost pracovní i podoby relaxace.

Patří taková činnost do náplně vedení města?

Podle nás nepochybně ano. V Číně můžete vidět i na veřejnosti obyvatele, jak svoje rituály a metody provozují na veřejnosti, v parcích a dalších prostranstvích. V Šanghaji a dalších městech se o TCM starají radnice, a samozřejmě i školy a zdravotní instituce. Rozhodně bychom chtěli i v Praze přispět, tak jako v dalších krajích republiky, formou konzultací a podpory k tomu, aby si TCM našla co nejvíc klientů, kteří tuto pomoc potřebují, a také dost expertů, kteří na její kvalitu budou umět zodpovědně a kompetentně dohlédnout.

 fotografie - Jan Wolf


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35