Albert de Vos: Jsme jediná asociace TCM v Evropě. A mezinárodní škola TCM? Vynikající idea!

Objektivnímu vnímání metod TCM by u nás velmi prospělo, kdyby ji jak někteří praktici a lékaři, metody používající, tak odmítači přestali vnímat jako cosi, vyloveného ze dna oceánu času a šamansky, nebo jen tajuplně zpracovávaného. Nevědoucím někdy možná psychicky pomohou mystická gesta a mumlání o tajemných proudech (budiž), čehož se však oponenti radostně chopí, udělujíce sysifovské ceny a čapky bláznů. Je především na těch, kteří TCM praktikují, aby v pohledu na obor sílila serióznost a odbornost. Před velkopodnikáním dát přednost podpoře vědeckých výzkumů a nezbytných externalit. Předpokladem respektu je jistě odbornost a vzdělání, neméně důležité je i to, jak představují veřejnosti, odborné i klientské, obor i sami sebe provozovatelé. Jakou si budují pověst, image, úroveň. Ano, jde o komunikaci. Jejím tématem je profesionalita místo amatérismu a diletantismu, otevřenost, transparence, kvalita produktů i výuky.

 Unknown-59

My jsme se rozhodli postupně mapovat to, co už může a nabízí TCM v nejen  našich krajích, ale i v Evropě. Nedávno jsme přinesli rozhovor s šéfem první kliniky v Bad Kotzting, a dnes vám přinášíme rozhovor, který nám na dálku a laskavě poskytl prezident Evropské asociace TCMA (ETCMA), pan Bc. Albert de Vos:

TCM má původ v Číně. Jaké jsou přednosti a výhody pro lékaře a pacienty v Evropě?

Předtím, než se TCM stala systémem, existovala akupunktura. Do Evropy se dostala přes Francii, do Francie přes Vietnam, který byl tehdy částí Francouzské Indočíny.

Výhody nebo přednosti, pokud to chcete takto nazývat, byly hlavně v transformaci z lineárního ke komplexnímu myšlení. Chcete-li vyřešit něco tak komplexního, jako je nemoc, potřebujete mít taky tak komplexní myšlení.

Můžete popsat vaši vlastní, osobní cestu k TCM? Od prvních kontaktů k rozhodnutí stát se odborníkem, praktikem a podílet se na působení ETCMA?

Začal jsem studovat na univerzitě medicínu, po několika letech přešel na fyzioterapii. Ale ani tak jsem pořád nebyl úplně s profesí spokojený. Díky příteli jsem získal kontakt s neurologem a od té doby mě neurologie začala velice zajímat. Tento specialista-neurolog  byl také akupunkturista, a setkání s ním ve mně vzbudilo velké zaujetí pro akupunkturu. Začal jsem ji studovat a v roce 1980 získal bakalářský stupeň v oboru akupunktury.

 Je ETCMA dostatečně silná, aby posílila pozice praktiků, lékařů, osob vlivných v systému, a rozšíření jak metod, tak znalostí a vědomí o nich?

Zásadně ano. Ale já bych nyní dal přednost tomu, abychom se v ETCMA spíš soustředili na posílení vztahů se zeměmi, které ještě v naší Asociaci nejsou.

Uvítal bych jistě asociaci s lékaři-doktory klasické medicíny. Problém ovšem je, že se jako praktici zpravidla nesetkali ani s minimálními standardy ETCMA.

Jsme jediná asociace TCM v Evopě. Každoročně organizujeme “European School Leaders Day”. Též jsme formulovali Minimální standardy vzdělání v TCM.

Co byste řekl myšlence, založit mezinárodní školu TCM? Například ve spolupráci se státy EU, SVE, Izraele, USA a s experty z Číny?

Perfektní idea. Jen bych chtěl poznamenat, že není vyloučeno, že mimo Čínu bychom našli více expertů na TCM, než v Číně samotné!

Můžete jmenovat instituce s řekněme “vědeckou autoritou”, které jsou schopny prezentovat evidence based studies, použitelné pro národní zdravotnické systémy?

Samozřejmě: Cochrane. Univerzity ve Velké Británii, Německo, Itálie, USA, etc. etc.

Máte osobní zkušenosti s TCM jako pacient?

Jistě. Podstoupil jsem léčbu akupunkturou díky kolegovi, zaměřenou na můj problém s Parkinsonovou nemocí. Velmi mi to pomohlo.

Je v možnostech ETCMA využívat nejmodernější technologie, spolupracujete s univerzitami, vědeckými akademiemi a podobnými institucemi ve světě?

Samozřejmě. ETCMA podporuje a je aktivní ve výzkumných projektech, a také partnerem WHO, na jejíchž projektech se podílí. Naše výzkumné oddělení aktivně spolupracuje s výzkumnými projekty ve Velké Británii, Itálii a Španělsku.

Autor: Jan Hovorka


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35