Zdraví je člověku drahé. Jak je drahé zdravotnictví?

Stažení vadných léků na vysoký tlak – finanční ztráty ve stovkách miliónů. Nákupy přístrojů v nemocnicích – předražení a podvody řádově ve stovkách miliónů (vyšetřované a případně prokázané případy). Přesměrování zakázek a dodavatelských prací ze státních zařízení do soukromých, které vlastní vedoucí manažeři objednavatelských firem – stovky milionů, a kolik zatím neobjevených? Výkyvy zásobování lékáren potřebnými medikamenty, jejich přeceňování a krizový nákup, přeprodej do jiných zemí – neodhadnutelné částky. Řádění lobbisty Tomáše Horáčka a jeho týmu v rozpočtových zdrojích, ze kterých žije zdravotnictví – pomalu se blížíme k druhé miliardě, a na těchto penězích někdo participoval. Musel mít spojence, kumpány, prostředníky, pokrývače a zprostředkovatele. 

Jak proti tomu vyznívá argument paní senátorky Aleny Dernerové, že při zavedení metod TCM nebudou peníze na léčbu pojištěnců? Nemocných dětí a nevyléčitelných, nebo chronicky nemocných pacientů?

Nákladovost léčby vybranými a ověřenými metodami TCM lze spočítat a troufáme si odhadnout, že bude řádově nižší než srovnatelné postupy medicíny západní. Nejde ale o soutěž. Jde o hořké poznání, že když dva mají na mysli totéž, není to nikdy totéž. Třeba – jak šetrně, efektivně a za rozumných nákladů vyléčit pacenta. Vyléčit! Nikoli počítat, kolik nás ten nebožák bude ještě stát, že zatěžuje provoz, administrativu, systém pojištění, a otravuje v nemocnici. Jojo, pohled ze skleníku a skupinový zájem tvoří svérázná kritéria pro návrhy zákonů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *