Zdeňka Batíková: Mám krásnou práci a úspěch je mi odměnou

Náš projekt tcmrevue.cz nabízí už téměř rok jedinečnou a otevřenou platformu k diskuzi a debatě. Máme nezastupitelnou mediátorskou roli a vážíme si toho. O praxi TCM, podmínkách a postavení terapeutů se povede ještě dlouho řeč. Proto se věnujeme hlavně lidem, kteří pro obor dokáží něco aktivně udělat. A disciplíny jsou různé – od právníků, opatrných na každé slovo, po experty, kteří hodně řeknou, ale málo povolí publikovat, až po obchodníky, které nezajímají ani tak pacienti, jako třeba clo. Ale nešť. Dáváme nejraději prostor těm, kteří milují svou práci, obětavě hledají cestu, jak lidem pomoci od bolesti a trápení, museli se pro to hodně naučit a ještě dál to rozvíjejí. Jako Zdeňka Batíková, takto v Karlových Varech praktik TCM s praxí v oboru fytoterapie, akupunktury a tuina masáží.

Máte zavedenou poradnu a terapeutické centrum, je o metody TČM, které aplikujete, zájem?

Ano, hlavně ze strany lidí, kteří chtějí mít svůj život a zdraví pod kontrolou a pak ti, kteří nenašli pomoc u lékaře.

Kolik máte aktuálně pacientů, kolik jste jich už ošetřila? 

Mám evidováno více než 1600 klientů, to jsou ti co prošli vyšetřením. Týdně ošetřím cca 20 lidí.

Působíte i veřejně, jste ve zdravotním výboru karlovarského kraje. Jaký je postoj vedení kraje k možnostem nabídnout metody TČM občanům?

Vedení Karlovarského kraje je k tomuto tématu pozitivně nakloněné, jen neví, jak to řešit.

Kde jste vystudovala obor? 

Studovala jsem na 1. škole Tradiční čínské medicíny v Praze v letech 2000 – 2009, obor fytoterapie (bylinářství), akupunkturu a tuina masáže.

Myslíte si, že by bylo dobré nabídnout většímu počtu praktiků vzdělání na čínských univerzitách a dalších institucích, nebo umožnit výuku čínských lékařů u nás? 

Určitě. Stáže v Číně jsou obrovskou příležitostí dozvědět se postupy a metody při řešení různých potíží. Čínští lékaři u nás vyučovali, například mě provázeli celým procesem vzdělávání na 1. škole TČM. Dnes už je u nás ale hodně erudovaných odborníků TČM, převážně s medicínským vzděláním a ti se výuce nových praktiků věnují na dvou nejznámějších školách TČM. A musím říci, že velmi dobře.

Jakou pozici mají zavedené české vzdělávací a léčebné instituce v Česku, jsou partnerem pro odbornou veřejnost a státní administrativu? 

Máte li na mysli vzdělávací instituce v oboru TČM, tak jsou tu dvě velmi kvalitní školy na vzdělávání praktiků TČM, máme Komoru praktiků TČM, která je garantem odbornosti svých členů. Bohužel v komunikaci se státní administrativou to značně pokulhává. Za šest let existence Komory TČM se nezdařilo prosadit, aby vystudovaní praktici TČM mohli pracovat legálně. Z mého pohledu není zájem, aby byl tento obor zviditelňován. Je to škoda. Určitě by se ušetřilo spousta peněz. Ale i tady mám pocit, že to není prioritní. Už jen to, že neexistuje živnostenský list, jehož vydání by alespoň zaručilo, že ten, kdo se oboru věnuje se to nenaučil na internetu. A argumenty typu TČM je placebo efekt, není dostatečně prozkoumán, chybí málo vědeckých podkladů, argumenty znějící z úst těch, kteří jsou „ti vyvolení“… Tak k tomu se raději vyjadřovat nebudu.

Být praktikem TCM u nás pořád ještě není regulérní pracovní pozice, je složité zajistit přímý kontakt a případnou návaznost se zdravotnickým zařízením a odborným lékařem moderní medicíny. Jak by podle vás mělo vypadat vzdělání a pracovní kompetence terapeuta TCM?

Určitě, vzájemná propojenost by byla výhrou pro pacienty. Jak by mělo vypadat vzdělání?

Medicínské vzdělání je diametrálně odlišné od vzdělání praktiků TČM. Oba obory jsou tak obsáhlé, že je dost nemožné, být kvalitním odborníkem v obou disciplínách. Oba obory  jsou skvělé, ale každý má jiný pohled na pacienta. U nás v TČM se jedná jednoznačně o celostní přístup. Protože bez toho vlastně nezjistíte, co je v těle špatně. Západní medicína se orientuje na vysokou odbornost jednotlivých odvětví. Ale velmi málo se věnuje indiciím, které ukazuje, že něco je špatně. Ještě než nemoc propukne, člověk to cítí. Má potíže různého typu, ale protože to ještě nepoznamenalo jeho orgány, tak je z medicínského pohledu zdravý. A tady je právě obrovská mezera v péči o pacienty. Moje zkušenost je, že diagnostické schopnosti mnoha odborníků jsou docela k zamyšlení.

Co považujete za největší úspěch, z vašich kazuistik?

Určitě si pamatuji miminko s ekzémem. Dostali na mě reference a přiletěli z Anglie. Byl pátek, vůbec se mi do toho nechtělo. A dítě vypadalo příšerně. V pondělí mi přišla fotka a zpráva. To dítě byste nepoznali. Případ jsem popsala i na svém FB stránce. Bylo skvělé, že se k tomu vyjádřila i maminka, od které jsem dostala svolení k uveřejnění. Kdybych tušila, co za lapálii za sebou mají, asi bych je fakt odmítla. Ale někdy je lepší nevědět. Nebo mi utkvěl v paměti pán, 75 let s artrózou 4. stupně. Před operací zkusil ještě TČM. Přišel o francouzských holích. Na sedmou terapii přišel s hůlkou, na osmou bez hole. Po desáté už chodil po lese, protože byl lesník. Mám krásnou práci a úspěch je mi odměnou.

Jste v kontaktu s některými čínskými experty? Převzala jste nějaké závažné postoje a vědomosti od lidí, kteří vás vyučovali?

Určitě. Do světa čínské medicíny mě uvedla MUDr. Ludmila Bendová, MUDr. Jožo Lucký a další významní odborníci z Francie, Ruska, Číny.  Můj profesní vývoj velmi ovlivnil pan profesor doktor Nachatoy, úžasný charismatický člověk s obrovským přehledem v oblasti hlavně interny. Úžasný odborník lékař Macioccia s čínskými kořeny. Jeho výkonnost je neuvěřitelná. Jeho přednášky skvělé. Pan doktor Wang, původní profesí ortoped, dnes uznávaný odborník na tuina masáže. Co ten nás naučil. Dodnes z toho žiji. Ramena, kolena, tady zrovna vidím mezeru v rehabilitaci po evropsku.

Jak lze kontrolovat nebo zajistit výběr a nabídku kvalitních produktů, které TČM používá? Mohou být ty, které jsou případně pěstované u nás, srovnatelné s čínskými?

U nás provádí registraci výrobků SÚKL. Já nejsem dovozce ze země mimo EU. Na tohle by vám lépe odpověděli ti, co zboží z Číny dováží. Ale z vyprávění vím, že to není žádná legrace. U nás roste hodně bylin, které jsou relativně totožné s čínskými. Ale zpracování u nás vlastně není žádné. Sušení nepovažuji za zpracování. V Číně prošel proces úpravy bylin historicky obrovskou cestu. Byliny se praží, smaží, louhují v alkoholu, užívají se různé části rostliny a i ty mají různé vlastnosti. Z tohoto pohledu většina bylin zpracovaných v Číně má jiné vlastnosti než ty, co tu nasušíme.

Co byste doporučila klientům, z nabídky produktů a metod TCM, aby k vám nikdy nemuseli? Co je podstatné pro prevenci a vlastní péči o zdraví?

Klientům bych doporučila snídani, oběd a večeři. Nevěřili byste, kolik dospělých lidí tohle ještě nepochopilo. A tudíž to ani nenaučilo svoje děti. Doporučila bych, aby se věnovali indiciím svého těla a řešili zavčasu, co se jim nezdá. Přijde-li pak pacient po 10 letech, kdy měl potíže, trvá pak návrat ke zdraví dost dlouho. Doporučila bych, aby si prohlíželi jazyk. Že povlak není normální pozná i laik. A na jazyku poznáte z 80% co se v těle děje. I kdyby z 50% tak pořád dobrý. Doporučila bych, aby se začal každý věnovat pohybu. Víte že k zachování zdraví byste měl ujít denně 5 km?? A omezil příjem živočišných tuků, přidal vlákninu a čistou vodu.

Tyto dva citáty říkají víc než bych uměla vymyslet. Už tento veliký filosof věděl, že fyzické tělo a psychika jsou neoddělitelnou součásti člověka a naším úkolem je oba hýčkat.

„Je zbytečné léčit oko bez hlavy, hlavu bez těla a tělo bez duše.“ (Hippokratés)

Myslíte si, že Komora TČM je dostatečně respektovaným partnerem pro veřejnou debatu o vývoji a implementaci TCM do systému zdravotnictví u nás?

Myslím si, že ne. I když představitelům naší Komory praktiků TČM nelze upřít snahu.

„Jediným velkým lékařským uměním je vyléčit pacienta a je lhostejno, jakým způsobem se to podaří.“ (Hippokratés)

Tuto větu by si měli dobře přečíst ti, co si odmítají připustit, že i jiný obor, než uznávané lékařské vzdělání, je schopno lidem v oblasti zdraví pomáhat. A kdyby si to opravdu pozorně přečetli, možná by se to s implementací TČM do systému zdravotnictví pohnulo dopředu.

Ze kterého státu bychom si mohli vzít příklad, jak využít metody a technologie péče TCM o zdraví, v prevenci, terapii, podpoře léčby i následné péči?

Já nejsem asi ten správný člověk, který by fundovaně na tuto otázku zodpověděl. Asi by Vám o tom hodně řekli MUDr. Ludmila Bendová, MUDr. Jiří Bílek a jiní, kteří v oboru TČM fungují a věnují se celosvětové legislativě.

Kdybych měla tu moc, zavedla bych už do škol předmět „Jak si umět pomoci“ aneb péče o tělo a duši. Tady by se děti naučily to, co znala skoro každá babička. Uměla si pomoci bylinkami, pocením, zábaly, možná i baňkami. Myslím si, že u nás se chodí k doktorovi s každou blbostí, a pak se divme, že jsou narvané čekárny, doktoři přetížení a otrávení. Prevenci se věnuje péče tam, kde to je finančně zajímavé.  Nejlevnější prevence je ta, naučit lidi , aby si uměli pomoci sami.
Ze kterého státu bych si vzala příklad? Ze Švýcarska, tam je TČM už hrazena ze zdravotního pojištění. A další evropské státy už TČM berou vážně na vědomí. Peče o zdraví je finančně náročná. Ale ještě náročnější je řešit to, co se zanedbá.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35