Tygří stopou poslance MUDr. Vlastimila Válka

Tak jsme se dočkali! Halasně vítězný pokřik rozhořčeného poslance nad ohavností, kterou statečná policie odhalila v kůlnách světských, pokoutných preparátorů a pytláků, vypukl. Opovržení nad konkurenčními metodami (TCM) dostalo aspoň krátké berličky a politická náplň byla obohacena o kriminální ingredience. Máme je! Zabíjejí tygry! Pryč s šarlatány a podvodníky, bojovat budu ze všech sil! zvolal poslanec MUDr. Vlastimil Válek, TOP 09. Pacienti by si ho měli zapamatovat. Půjdou sice ne k němu, ale volit.

Jsme rádi, pane poslanče. Stejně tak jistě budete hřímat a bojovat proti překupníkům léků, které u nás nemocní potřebují a distributoři je vyvážejí za lepšími cenami k sousedům, proti zločincům, kteří vysávají rozpočty nemocnic a pojišťoven, rozkrádají veřejné peníze skrze falešné recepty, padělané výkazy pojišťovnám, korupci a cash obálkám, a třeba předraženým nákupům přístrojů na nukleární léčbu, u kterých jen málokdo má přehled, jaké částky jsou při nákupu nezbytné a co si odborný manažer přisadil jako fíčko. Takový Cyberknife, s tím si neporadili ani policejní specialisté, že.

Odkaz na filipiku pana poslance MUDr. Válka proti TCM najdete pod článkem. Dodejme, že gulášek argumentů si pan poslanec na fb přesolil sám. Politická předvolební agitka tak není příliš jedlá. Ano, TCM není jen akupunktura, stejně jako západní medicína není jen rentgen nebo injekce. Zmatek a nepřehlednost pojmů a terminologie je zcela přirozený stav při sbližování dvou odlišných metod, přičemž společná metodologie se teprve hledá (na vědecké úrovni, na světových kongresech lékařů a vědců). Nikdo to netají, nikdo nevydává TCM za jedinou alternativu západní medicíny. Naopak. Ale to by chtělo neskákat na levná témata.

Celý „boj“ se vede jen mezi skupinou, která vnímá výhody sdílené medicíny, vychází ze součtu a prolnutí přínosných zjištění účinků metod TCM, ověřených EBM a doplňujících metody západní (u nás stabilizované a zatím nejlepší), a druhou, která se obává změny zavedených stavů, postupů a rutinních procesů, které pacienta často ani nevnímají jako bytost (jistě, neplatí to absolutně, ale – tygr je víc…?). Budou přibývat i nové objevy a postupy, i díky spojování vědeckých center v Číně a jinde na světě, která se sběrem dat, výzkumem a analýzami kombinace těchto metod seriózně zabývají.

Že se odborná lékařská obec usilovně snaží eliminovat nelékaře ze své sféry, je namístě. Tam nemají co dělat. Nevíme, zda kategorie Léčitelé a připravovaný, konstruktivně míněný zákon, problémy vyřeší. Pro lékaře je to poněkud dehonestující, proč by se měli dovzdělávat v jakémsi léčitelství? A pro pacienty informace nepevná, nevěrohodná, jaksi spíš pohádková. Je to problém spíš etymologický, naštěstí. Ale  stojí za zamyšlení.

Diletanti, laici a pokustóni, kupčíci s lidským neštěstím a bolestí, patří do kriminálu stejně jako podvodníci, které kryje bílý plášť. Více energie by však měla lékařská obec věnovat vědecké analýze, nástrojům kontroly a hlavně (!) možnostem využití jí ne zcela známých metod (nejen TCM), než polopolitické a předvolební propagandě vlastního mravního Já. Já – myšleno Já, svatá kráva české akademické lékařství. Pozor! To není odsudek. Zeptal bych se – kolik má ČLK a její vědecká rada EBS analýz, ze kterých vyplývá, že TCM škodí a není možné sdílet pozitivní a ověřené metody s medicínou západní? Kolik našla zdrojů pro seriózní studie, které by proklamace změnily v pádné argumenty? Kolik iniciovala studií nebo projektů, které by se seriózními srovnáními, nebo aspoň vyhodnocením TCM, zabývaly?

Zabíjet ohrožené tygry… Zakažte zločin, pytláctví, pajcování přípravků, zakažte vraždění laboratorních myší! Zachraňte morčata! Zeptáme se neziskovek, zda mají spočítáno, kolik pokusných zvířat musí být ozářeno k smrti, aby mohl rentgenolog zapnout přístroj. Kolik králíčků pochcípá na zkušební dávky testovaných léků. Kolik opiček umírá v klecích za pátravého pohledu sběratele dat EBS? A což teprve slavičí paštičky, žraločí ploutve a křepelčí vajíčka? Aha? :)

Než dosti humoru. Opravdu souhlasíme, že léčebný masox není EBM. Možná byste mohl doporučit jeho analýzu v laboratoři, aby se zjistilo, co v tom utrejchu vlastně je, pane poslanče. Z titulu své funkce. Úplně nejlepší by ale bylo, kdybyste dřív, než chtivě skočíte po bulvárním článku a začnete politickou kampaň útokem proti něčemu, co zjevně znáte zase jenom z bulvárních plátků, počítal do deseti a připomněl si třeba, že SAPA je vientamská, zločin mezinárodní, chtivost peněz lidem vlastní a blbost nekonečná.

Ano, TCM má 5000 let starou historii. Ale i u nás se asi lidi nějak léčili, ne? Jen nás asi nebylo dost, nebyli jsme na takové kulturní výši, abychom to zachytili a předali dál jinak, než přes babky. Ověřené zkušenosti zůstaly, pracují s nimi i lékaři, a jistě bychom našli dost informačního balastu, pověr a nesmyslů. Váš cech taky pouštěl žilou a vsázel na pijavice! Tak už to ale, a námi lidmi, chodí. Ti moudřejší se zamyslí, zda náhodou na tom, co někdo úspěšně užívá, něco přece jen není. Méně moudrý možná vnímá konkurenci, rivalitu, nebezpečí, že už by nebyl tak nedotknutelný, vzývaný. Že by někdo mohl léčit lidi, nebo alespoň případy, kdy už si západní medicína neví rady, nedejbože účinněji, levněji, s větší péčí a osobní empatií. Tak zaútočí, propagandisticky, populisticky, nevím, jaká další slova by bulvár ještě použil. Ten politický. Tam snad patřit nechcete.

Berouskovi tygři v kůlně vůbec o TCM, kombinaci metod, která se světem přijímaná dost úspěšné šíří jako doplněk medicíny západní (k úspěšnému sdílení), nejsou, pane doktore. Je docela zarážející, že právě tohle jste nepochopil. Nebo pochopil, ale jako politickou příležitost. TCM tak, jak je dneska ve světe vnímaná a přijímaná, je stavěna jako systém, sdílený komplex metod, působících a účinných právě proti tomu, tak pěknému příkladu lidské hamižnosti, bezohlednosti a chtivosti, který jste nám ráčil tak pěkně volebně naordinovat.

Ad:

https://www.facebook.com/vlvalek/?hc_ref=ARR4WyBP4hx9irjcRKxNBFSBrzRbWGkN7Y-CKky37LdjKoZOKquuNM6DAZQI3J_W99o

Jan Hovorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *