Terapeut TCM Milan Peterka: S lidmi se musí mluvit, to je základ všeho

V každé profesi je nejlepší ten, kdo pro ni plane, neustává v sebezdokonalování, studiu, poznávání. Platí to i pro praktiky TCM. Mezi výrazné osobnostmi, a hodně vytížené terapeuty, patří i Milan Peterka. Jaký je jeho příběh? Muž, trvale a pevně, rozvážně jdoucí za svým cílem (narozen ostatně podle čínského zvěrokruhu ve znamení koně) vystudoval obor všeobecná sestra a působil na nemocničních lůžkových. Vystudoval řadu dostupných škol a kurzů, školil se doma i v Číně a dnes ve svém centru v Kojetíně pomáhá pacientům.

Jste spokojený s cestou, kterou jste si zvolil? Nebo někdy pochybujete, váháte, chtěl byste se vrátit v čase…?

Na rozhraní dětství a puberty mě rodiče přihlásili do juda. V tom okamžiku to zarezonovalo a já jsem věděl, jaká bude moje životní pouť. Hodně mě judo naučilo, a mnoho věcí jsem si vyzkoušel na sobě. Měl jsem dost často sportovní úrazy, hlavně výrony v kotníku, a léčil si to sám, masážemi a bylinkami. To mi bylo asi 13 let. Když jsem viděl jak to pomáhá, bylo vše jasné.

Můj obor je mým koníčkem. Určitě jsou některé věci, které bych změnil, ale to je vývoj mé cesty. Mnoho věcí dělám jinak než před pěti či deseti lety. Diagnostika, léčebné postupy a přístup se hodně změnily. Takže dnes mohu klientovi, nabídnout ucelený léčebně-preventivní program.

Jak vás vnímají klienti – pomocníka, doktora, léčitele, průvodce na cestě nemocí, rádce, zachránce?

Doufám, že pozitivně. Někdy jako zachránce a někdy zase jako průvodce.

 

Pozorujete nějakou odlišnost od běžného zdravotnického zařízení, jste pro zájemce tajemný, atraktivní, zvláštní?

Odlišnost je hlavně v přístupu. Vnímám člověka jako jednu velkou bytost, která má svoji duši a tělo. Mám na klienta dostatek času, abych si ho vyšetřil, ošetřil a domluvil se na léčebném postupu. Toto se ve zdravotnickém zařízení neděje. S lidmi se musí mluvit, to je základ všeho.

Rovněž používám jiné metody diagnostiky a léčby. Při diagnostice se opírám o vyšetření jazyka, kde posuzuji barvu, povlak, velikost a útvary, diagnostiku z pulzu, kde na radiální tepně zjišťuji stav vnitřních orgánů a dále se opírám o nálezy dráhové, kdy palpuji jednotlivé akupunkturní dráhy (meridiány). Pro spuštění léčivého účinku používám bylinky, akupunkturu, dietetiku a cvičení. Každopádně na lidi sahám (dotýkám se jich) a mluvím s nimi.

Zda jsem atraktivní nebo tajemný to musí posoudit každý zvlášť, osobně si tak tedy nepřipadám.

Setkal jste se někdy s kritikou, zpochybňováním vaší práce?

Ano, setkal. Hlavně z počátku mé praxe, hlavně ze stran lékařů, ale i občanů. Postupně,  jak přicházely první výsledky, se přece jen názor  začal měnit. Nejvíce mě pak potěšilo,  když jsem byl pozván na lékařské sympózium, abych přednášel o čínské medicíně.

Od té doby se to zlomilo. Dnes je už normální, že ke mě pacienta doporučí lékař.

 

Jak reagujete na, řekněme, znevažující dotazy?

Každý má právo na svůj názor.

Kolik máte průměrně klientů a jakou úspěšnost?

Pacientů mám mnoho. Všichni nemocní musí projít nejdříve vstupním vyšetřením. Dle diagnózy, pak každému stanovuji léčebný plán. Abych mohl uspokojit velké množství pacientů, tak mám pro ně dvě pracovní místnosti, které jsou odděleny čekárnou.

V jedné ordinaci probíhají vyšetření, kontroly, cvičení, masáže a míčková facilitace drah, a v druhé ordinaci probíhá akupunktura, relaxace a baňkování s moxou.

Mám ještě jednu místnost, bylinkárnu, kde mám na skladě kolem 200 léčivých bylin, takže bylinnou recepturu si klient obvykle odnáší hned domů.

A úspěšnost léčby?

Pokud klient dodržuje přesně stanovený léčebný program a postup, tak mohu říct, že se blížím k 80 % úspěšnosti. Samozřejmě musíme zahrnout i jiné faktory,  které vstupují do léčby a které léčbu ovlivňují a to je zejména chronicita (dlouhodobost), věk, životní styl, přidružené nemoci, které mohou komplikovat léčbu, další léčba (farmaka) a pohlaví. Ale i přesto, všechno se daří.

Přicházejí vaši klienti od lékařů, na jejich doporučení, podporujete nějak standardní léčbu v konzultaci s lékařem?

Tak předem musím říct, že jsem zastáncem jak klasické, tak i přírodní, v mém případě tradiční čínské medicíny. Spatřuji pro pacienta obrovský profit v tom, že může navštěvovat klasického lékaře a současně i terapeuta TCM. Tam, kde nepomůže lékař, pomůže praktik čínské medicíny. Obě disciplíny se mohou kombinovat a doplňovat.

Pacientům nezakazuji a ani nevysazuji medikamentózní léčbu. Ale musím říci, jakmile užívá pacient více jak sedm léků, tak mu bylinky nepředepisuji z důvodu možných negativních interakcí.

Rovněž někdy nastane situace, kdy musím zdravotní stav pacienta řešit s lékařem. Obvykle je to tehdy pokud chci provést některá další vyšetření klasické medicíny (sono, echo, rtg či krevní odběry). Nemám s tím vůbec problém.

Přicházejí lidé v poslední naději?  Když je už doktoři medicíny odmítli?

Ano, přicházejí lidé v poslední naději, hlavně tehdy, když jim klasická medicína nepomohla. Léčba je pak velmi složitá a náročná. Raději bych, kdyby pacienti chodili včas, co nejdříve po vypuknutí potíží. Doufám, že se to v budoucnu změní.

Jak byste doporučil využít TCM mimo nemoc, jako prevenci, harmonizaci, co je osvědčená kombinace?

Tradiční čínská medicína je především preventivní medicína. Mám mnoho pacientů, kteří ke mě docházejí na preventivní ošetření nebo si nechávají předepsat bylinky.

Jsou bylinky pro ženy a pro muže, jsou bylinky na zimu a taky na léto, jsou předpisy, jak se stravovat na podzim, v zimě, na jaře a v létě. Existují rovněž Qigongová cvičení, která mají v popisu práce pracovat se slezinou, se srdcem, s ledvinami, s játry nebo plícemi.

Všechny postupy mají preventivně léčebný dopad na člověka. Většinu pacientů mám vyšetřených, a tak mohu již dopředu indikovat postupy, aby neonemocněli. Univerzální lék neexistuje.

 

Pracoval jste u J. A. Zentricha a zabýváte se čínskou fytoterapií, herbální medicínou. Prolínají se nějak znalosti, metody, postupy českého bylináře s tisíciletou tradicí TCM? 

V 15 letech jsem napsal panu Zentrichovi dopis, že bych se chtěl naučit diagnostiku z jazyka. Pan Zentrich mi odepsal, že diagnostiku z jazyka nedělá, ale že mě naučí bylinky a iridologii. Odepsal jsem, že přijedu. Sedl jsem na první vlak do Otrokovic a jel jsem.

Několik let jsem hltal informace v ordinaci pana Zentricha. Seděl jsem v koutku a zíral na diagnostiku z duhovky a na všechny ty bylinky co pan Zentrich používal.

Vždycky mi říkával: „…  Miláne, islandský lišejník je na žaludek, vřes na ledviny a dobromysl na psychiku“.

Často jsme probírali receptury, a často mysleli na jeho učitele pana Franěce z Holešova. Některé receptury jsme vymýšleli spolu a já mám schované v šuplíku opravdu bylinářské perly.

A jak se tyto znalosti, metody a postupy prolínají do TCM, zatím neumím posoudit. Nemám tak dlouholetou zkušenost. Bylinky z našich luhů a hájů zatím nedovedeme napasovat na systém tradiční medicíny. Sice se už o to určitě někdo pokouší, ale zatím to neumíme.

Máte odborné vzdělání i profesionální praxi v nemocnici. Jak by se dala podle vašich zkušeností TCM právě pro nemocniční péči využít?

Určitě ve všech oborech. Příklad uvedu akupunkturu. Dokáži si představit, že bych aplikoval akupunkturu u pacientů, kteří jsou hospitalizování a nemohou v noci usnout. Tudíž bych nemusel podat léky na spaní. Nebo je třeba bolí hlava, zase nemusí užívat analgetika. Rovněž bych aplikoval akupunkturu před operací a po operací pro lepší hojení.

Na porodním oddělení bych aplikoval sestavu bodů pro fyziologický a pohodový porod. Opět místo používaných prostaglandinů. A tak bych mohl pokračovat do nekonečna.

Absolvoval jste mimořádný počet škol a kurzů. Který model je optimální, jaké studium vám dalo nejvíc?

Nezapomenu na Střední zdravotnickou školu. Ta mě perfektně vědomostně a prakticky vybavila. O to víc mě dnes mrzí, jak se systém vzdělávání sester v naší zemi zhroutil.

Z pohledu čínského modelu mi nejvíce vyhovovala škola pěti dovedností TCM Institut. Tento koncept studia byl pro mě optimální. Ovšem vždycky říkám, každý si cestu musí najít sám, musí mu to rezonovat.

Jako specialista, který nemá za sebou studium přímo lékařské fakulty, jste perfektně znalostně i prakticky disponován. Jak byste řešil postavení nelékařských pracovníků, samostatných terapeutů mimo nemocnice, odborné TCM specialisty v nemocnicích, maséry pro zdravotnictví? Jaká by byla vaše představa modelu vzdělávání, podle zkušeností, které jste získal?

Jakmile skončí doba Ega, změní se myšlení a lidé budou opět svobodní a zdraví.

Je potřeba už konečně opustit koncept toho, že se někdo o vaše zdraví postará.

Každý člověk je zodpovědný za své , a to se týče i zdraví. Myslím, že se mohu snad svobodně rozhodnout o tom, kdo mě bude léčit, za kým budu chodit a jakou metodou se nechám ošetřit.

Školy TCM u nás by měly mít status vysoké školy a pak by nebyl problém s uznáním profese. Osobně si dokážu představit prolínání TCM a klasické medicíny v nemocnici nebo v terénu. Ovšem musí být k tomu vůle z obou stran. Nicméně v ČR máme praktiky, kteří velmi slušně vykonávají svoji profesi a tak přispívají k dobrému jménu tradiční čínské medicíny.

Hodně jste studoval v Číně. Co pro vás bylo nejpřínosnější?

Pamatuji se, že jsme se dostali na jednu rodinnou kliniku, tam nás propašovala naše překladatelka. Tam se mi moc líbilo, ordinovali zajímavé bylinkové receptury. Pak to bylo perfektní na sportovní klinice. Ukazoval jsem lékařům svoje masážní techniky a pak po mě chtěli, abych jim udělal seminář…

Samozřejmě, přínosný byl každý den studia na univerzitě nebo praxe v nemocnici.

Na univerzitě jsme měli přednášky z oborů dermatologie a onkologie. Na praxi jsme pak chodili do Nanjingské nemocnice na onkologickou ambulanci a na plicní oddělení.

Kdo je pro vás guru, vzor, příklad profesionála, obeznalého v oboru a pomáhajícího lidem?

V mém životě se objevilo mnoho guruů, kteří mi měli co předat a říci. Vzpomínám na pana Zentricha, který mi předal základy evropských bylinek a iridologie. Potkal jsem Jožku Luckého, který mě vyškolil v tradiční čínské medicíně. Jirka Mařádek, mi vysvětlil nové techniky, které jsem si osvojil do praxe a Pavel Hlavoň mě zasvěcuje do tajů Qi Gongu.

Nicméně největšími učiteli jsou pro mě pacienti, ti mi udělují spoustu životních lekcí, učím se, za což jim děkuji.

Podpořil byste působení čínských profesorů, lektorů a učitelů v ČR? 

Ano, podpořil.

 

 

Centrum regenerační a Tradiční čínské medicíny

Milan Peterka

Husova 742

752 01 Kojetín

Tel.: 604  558929

pejmulan@seznam.cz

www.milanpeterka.cz

 


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35

Comments

  1. By ALENA

  2. By ALENA