TCM v ČR: Kudy se bude ubírat vývoj? (Úvaha v mezičase)

Co víme určitě: 

Po schválení novely “šestadevadesátky” je právní stav paradoxně (a bohužel) skoro jednoznačný – TCM je téměř postavena mimo zákon jako součást zdravotní péče. Ne že by v této oblasti měla už dřív jasné a pevné místo. Ale explicitní výklad zákona prakticky zakazuje metody TCM lékařům i zdravotníkům v rámci jejich výkonu povolání používat. K většímu zdržení jistě přispěje i senátorská snaha eliminovat TCM zcela.

Co si myslíme: 

Podle Živnostenského zákona si může klient objednat a zaplatit tyto služby od kohokoli, kdo mu je nabídne a přesvědčí ho, že je umí poskytovat a tak nějak garantuje (?) jejich kvalitu. Prostě tržní mechanizmus.

Co je snad jisté:

Pilotní model Kliniky TCM ve FN Hradec Králové bude nadále pokračovat, na tomto (zatím) úspěšném mezivládním a oficiálním projektu stavby budovy pro kliniku se nic nemění, jen formální parametry budou upraveny tak, aby se kompetence netříštily a nekřížily. Přesněji to znamená, že v prostoru FN patrně vznikne samostatná, ministerstvem zdravotnictví přímo řízená jednotka, kde se bude poskytovat péče metodami TCM, nadále v gesci odborníků z nejvýznamnější nemocnice, Shuguan TCM Hospital ze Šanghaje. Podrobnosti zjišťujeme.

Co se chystá:

Po krátkém intervalu razantních rozhodnutí přišel rozumný návrh, prostudovat možnosti, jak pozici TCM u nás stabilizovat. Ministr sestavil expertní tým, zatím se kloní k definici v oblasti léčitelství. Někomu tento směr vyhovuje, někomu ne. Budeme sledovat.

Co taky víme:

Je stále víc lidí (a budou přibývat), kteří hledají pomoc metodami TCM. Je stále víc důvodů, proč TCM implementovat jako formu následné, preventivní nebo doplňkové péče, jak ve sféře zdravotníctví, tak v sociální péči. Proto je dobré intenzívněji pracovat na tom, aby legislativa, kontrola, vzdělání i třeba cenotvorba byly nějak přehledně soustředěny a komunikovány. Budeme se ptát, zamýšlet, diskutovat, zjišťovat a ověřovat, a co srozumitelného z informační nabídky získáme, sdělíme vám. 

Co nabízíme:

Informace, které seženeme od expertů, státních institucí, zahraničních partnerů, kolegů z médií. Ale pozor! Rádi publikujeme také vaše názory, zkušenosti, doporučení, úvahy, objevy i plány, které se budou vztahovat k TCM u nás, k péči o pacienty. Pište na naše kontakty.

tcmrevue@tcmrevue.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *