TCM – Čekání na zákon o léčitelích. A ve Sněmovně zatím…

… konopí!

Nelekejte se, TCM a konopí jsou stále oddělené oblasti. Ale je zajímavé, kolik mají tyto fenomény společného dnes, v době a v procesu vstřebávání do systému, snahy o legalizaci, rozšíření využití za účelem léčby.

Propagátoři konopí se snaží skrze praktické a empirické argumenty vymanit z roviny mimozákonné, podsvětní, ba kriminální činnosti. TCM taky.

Pacienti i lékaři poukazují na to, že konopí má (pro ně) léčebné účinky. V případech, kdy už nepomáhá západní medicína, mohou zpracované formy a metody ulevit v bolesti, změnit stav tělu nepříznivý, napomoci k uzdravení. TCM taky.

Jsou země, a civilizované, s respektovanou vědeckou obcí a zdravotnictvím na vysoké úrovni, které konopí zařadily do léčebných prostředků. Lékaři, znalí a vycházející ze západní medicíny, jím léčí. V případě TCM taky.

Přestože tisíce let zkušeností opakovaně ověřuje a potvrzuje ty dobré zprávy (konopí kauzálně pomáhá), naše lékařská obec vzdoruje. Odmítá praktické zkušenosti, nepodporuje výzkum vedoucí k EBS, nepřímo posiluje podezření, že konopí je cosi šarlatánského, laického, nebezpečného, a TCM taky.

Nemocní, laici i pokustóni používají a zkoumají konopí dál. Náznaky, že bude pod dohledem lékařů k mání, distribuováno v lékárnách a ordinováno vybranými certifikovanými lékaři, zůstaly zatím jen náznaky a to zatím konopí nelegalizovalo. TCM taky ne.

Občasné pokusy předložit materiály, z nichž se formuluje návrh zákona, byly dosud krátkodeché. Poslední pirátské iniciativa znamená, že naděje pro ty, jimž konopí pomáhá, bude žít, ba roste. Kolik usilí a (již) profesionální snahy zohlednit v zákoně všechny možnosti předkladatelé vynakládají, je sympatické.

Předkladatelé zákona o léčitelství, který se snad opravdu teď na podzim chystá do soukolí parlamentních připomínek a čtení, by se mohli inspirovat. Komunikaci s odbornou i laickou veřejností věnují konopní předkladatelé hodně pozornosti. Promýšlení všech úskalí a zdůvodňování, proč konopí, taky. Jde o léčbu, zdraví, kontrolu, daně, bezpečnost pacienta a informace. Mají stejné pole a hodně blízká vymezení, jako TCM. A hraje se o zdraví. 

Nu, uvidíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *