Skvělá zpráva ze Sněmovny

Někdy se zdánlivě nenápadné události stanou spouštěčem něčeho, co významně a výrazně může ovlivnit život a zdraví mnoha lidí. Můžeme říci, že se tak stalo tuto středu. Po dlouhých hodinách vysvětlování, přesvědčování a výzev k rozumu schválila Sněmovna novelu zák. 96/2004 Sb., podle níž se dostane oprávnění nelékařským povoláním. V oblasti výuky TCM vzniknou dva obory, bakalářský a magisterský (tři, resp. pět let studia), jejichž absolventi budou oprávněni vykonávat praxi.

Pro všechny to možná tak dobrá zpráva není, ale tak už to chodí. Jak ale v odůvodnění a při jednání na zdravotním výboru zdůrazňoval jeho šéf profesor R. Vyzula, jak jinak je možné dostat pod kontrolu kvalitu a úroveň poskytované péče? Jistě, zvýší se také počet praktiků. Teď nastane nové přemýšlení, kdo a kde bude učit. Současní vyučující experti jsou dost vytíženi. Navíc, jak se bude přehodnocovat (?) již dosažené vzdělání? Znamená tato zpráva, že na první oprávněné praktiky budou čekat pacienti ještě tři roky, než první vystudují? Mohou se nějak započítat studia z ciziny? Může se řešit, zda dlouholetý praktik s certifikátem může mít zkrácené, individuální studium, aby získal titul Bc., nebo Mgr., a podobně?

Otázky nejen pro úředníky v oblasti vzdělávání. Otázky i pro ty, kdo školy v současné době provozují. Mohou posoudit, zda je to pro ně impuls k dalšímu rozvoji, nebo konkurenční prostředí… a nezištně poskytnout rady, například. Však bude i pro ně důležité, nakolik jsou odborné certifikáty srovnatelné. Uvidíme.

Zatím by se nejvíc patřilo poděkovat poslancům, že moudře rozhodli. Elektorát se zpravidla o dění ve Sněmovně moc nezajímá, na obou stranách je znát únavový syndrom. Právě tohle rozhodnutí však může být oním signálem, že jednání poslanců mají smysl, jsou zaměřená na pomoc jejich voličům a přinášejí zřetelné, hmatatelné výsledky.

Takže?

Dobrá zpráva.

 

Jan Hovorka