REFLEX: Bulvár ve službách cechu ctihodných…? aneb Kampaň pokračuje

Jako jediné médium,věnující se TCM dlouhodobě, soustavně a s láskou, jsme učinili objev – v tomhle oboru není žádnej fofr! Však taky má 5000 let dlouhou historii. Zpravodajství tudíž nevedeme, vedeme rozhovory a hovory, hledáme zajímavosti, vybíráme a představujeme lidi, kteří něco dokázali. I tak je to heavy journalism! Nicméně, přece jen nás nějaký Ten Nahoře má asi rád, a čas od času vhodí do té naší tůňky zdravé čiré vody se záhadnou hlubinou šutrák. Někdy žuchne bludný balvan, jindy plochý oblázek žabkami rozčeří hladinu. Plesk plesk!

Tentokrát Reflex.

To je časopis, který kdysi tak trochu vyrostl na popularitě alternativní medicíny. To už je dávno, ale v printu přituhuje, tak solidní žurnalistiku dal do spíže, třeba se ještě někdy hodí, a musí do bulváru.

Tvůrce strategie jakékoli kampaně, pokud sleduje širší cíle, Reflex nevynechá, a ani nemůže. Snoubí se v něm vzpomínka na první intelektuálně konzervativní médium u nás, v době hladové po vědomostech, a dnešní, poněkud povrchní utloukač času a mozkových buněk reflexí zdánlivě vážných témat, mazaně připravených pro líné mozky mas. Prodej tedy jakž takž ještě jde a pro kampaně bývá žádán.

Nu, a tak se v zorném poli bulváru, zakrátko po televizní akci „Máte slovo!“, octla i TCM. To víte, okurková sezóna! Na titulku dáme zjizveného předsedu Maa, a aby vynikla naše hlavní myšlenka, do tváře zatneme jehly jako břevna. (Bacha na oči.) Na zašmodrchanou šňůrku historie zavěsíme vyrudlé citace, připomínky brožur, citáty umně selektované a poskládané, odkazy na důstojný akademismus, nad blahem nemocných bdící a jejich nemoce strážící. A pak eintopf zahustíme. Sentence, které se vzápětí samy vyvracejí, pochyby, jejichž lichost sama autorka elegantně potvrdí. Dokonce nechyběli šamani a recyklované baby kořenářky, a došlo i na oblíbené placebo páně prezidenta ČLK.

Takřka každá věta, věnovaná TCM, politice, historii nebo třeba jen akupunktuře, si v neobvykle rozsáhlém článku zaslouží zamyšlení. Ovšem tak nějak tápající, nikoli analýzu. Co tím hrome chce ta bystrá dívka říci? Že je TCM politická diverze z hlubin kulturní revoluce, a necháme-li si zarážet jehly do lebky nebo se budeme nalejvat čaji s těžkými kovy, čekají nás hrůzné rudé časy…? Nebo snad, že bychom neměli věřit blábolům, že TCM vyléčí žloutenku, epidemii nebo zlomeninu… to nám snad někdo říká? (Mně teda ne.) Nebo že se svět zbláznil někdy počátkem sedmdesátek, a k nám ta maskovaná obluda lstivě nazývaná TCM dorazila až teď, a to ještě jaksi vykastrovaná a naboso, jako nebohé, dětmi květin laskané a pavědci odpadlými z univerzit znásilněné moudro… ?

Já fakt nevím.

Citace mluvčího České lékařské komory mi přijdou odněkud opsané, mluvilo se s ním vůbec při lopotě na tomto díle? Citace pani profesorky Lomové jsou jasné a srozumitelné, pokud se k nim prokoušete manipulativní ohrádkou a prostříháte maskovacími sítěmi záměru sdělit, že TCM je fuj. Historické exkurzy jak z historie.cs, kanálu ČT24, spojováků jejich moderátora, lidového historika a filozofa, který má věru za ušima. Tu je z knihy bosých lékařů vyrváno 600 stran, aniž by se to čtenářům řeklo (spiknutí Západu, nebo proti Západu?), onde zase není akupunktura stará metoda, ale mladá, není z Číny, ale odjinud… a tak bych mohl pokračovat snad v každém odstavci.

Autorku článku neznám, jen jsem si vygoogloval, že se zřejmě proslavila článkem Souložíme vědecky. Taky dobrý.

Nějak jsem prostě cítil potřebu na velemateriál kampaňovitý o TCM, neboli propagandistickém nástroji nebohého předsedy Maa, reagovat, ale přiznávám, že jsem se v textu ztratil. Eintopf hustý, všehochuť a mnoho přísad a surovin, avšak jako by se hrnec vyklopil na podlahu a já na to zírám a vůbec nic mi netáhne hlavou. Snad jen tušení, pocit, že by nebylo dobré tohle sežrat a že jsou Češi z nějakého důvodu největší blbci na světě, protože skáčou na čínský špek.

Jediné, co jsem pochopil bezezbytku a naplno je, proč lidi z vedení FN Hradec Králové neodpověděli na dotaz, cituji z textu paní redaktorky v místě, kde ironizuje argumentaci profesora Prymuly a ptá se písemně na ředitelství: “… jak jsou na tom se snižováním dávek anestetik nebo zda již operují pouze pod vlivem jehliček.”

Rozumím jim.

Na něco takového se totiž nedá říct vůbec nic.

Čtěte Reflex, někdy je to legrace, když bulvár bojuje za tu správnou vědu. Materialisticky.

P. S.

Jo, a pokud to budete číst, tak prosím berte na vědomí, že v infografice nějaké ťululum použilo na velice významném místě část logotypu, které znáte z těchto našich stránek. Pro piktogram do obrázku, rozkrývajícího (z hlediska autorky!) patrně zlověstnou síť Nadačního fondu TCM, založeného pro vládní projekt kliniky TCM ve FN Hradec Králové. To se dělá tak, že vykopírujete Obchodní rejstřík, loga, jak vás napadnou, nějaký obličejíky, poskládáte do pavouka a kuk! senzace je na světě. Že jde v klíčovém piktogramu o TCM Revue, revue zcela nezávislou a blízkou úplně jinému a o dost dřív založenému nadačnímu fondu, který právně, personálně ani finančně nemá s tím pavoukem nic společného? Pani, kdo by se tímhle, takovejma banalitama, zabejval! A nerušte, právě investigáme.

Čtěte Reflex.

Jan Hovorka