MUDr. Ludmila Bendová: Důležitý článek v LN: Čísla a fakta. Světové univerzity, nemocnice a centra. Přestaňte obviňovat z šarlatánství

Dnešní obsáhlý článek v Lidových novinách (Česká pozice) MUDr. Ludmily Bendové by měl zaujmout hlavně lékaře – senátory. Nebo lékaře a senátory. A všechny lékaře, kteří dosud kývali propagandě rigidního přístupu ke svaté krávě materialiózní medicíny. Za háv nedotknutelné a neměnné (grantové?) vědeckosti se ukrývá odborná zbabělost, myšlenková lenost, intolerance, negramotnost, jazyková neznalost, ignorování výsledků, které jsou dostupné z fundovaných, kompetentních zdrojů z celého světa.

Čísla, fakta, argumenty. Dosud je nikdo takhle sofistikovaně neshromáždil. Mohou být inspirací pro řadu pracovišť i organizací, úřadů. Ale máme obavy – kdo bude ochoten se rozpracování ujmout? Podpora TCM není věcí jednoho, byť skvělého, článku. Stejně jako v jiných oborech je třeba pracovat denně, soustavně, se strategickým komunikačním plánem. Diskutovat s odpůrci, dávat jasné argumenty. Sbírat data. Jednat s partnery i protivníky, ale otevřeně, korektně, i čestně, prosím. Zaujmout veřejnost – nejen atraktivitou oboru a nabídkou naděje. Srozumitelností, důvěryhodností, poctivostí, vahou osobnosti. Veřejnost si tuto službu platí, kupuje, a proto si zaslouží znát možnosti, využít kontrolu, dostupnost a odbornost poskytovatelů. Profesionální, zdvořilé a vstřícné jednání s pacienty, klienty a zájemci by mělo být samozřejmostí.

Bez tohoto přístupu se TCM zase vnoří do šedé ilegality, kde v atmosféře živnostenského kutění, pololegálních maséren, tajemných mýtických sídel sektiček těch více povolaných a grálu znalých nejvíc vynikne právě ono bafuňářské podezření ze šamanismu.

Nelze ignorovat zákony a postupy lege artis. Lze je ale měnit, inovovat, sdílet. A sdílené znalosti uvolnit do praxe. A přijmout za to, samozřejmě, nejen odpovědnost, ale i odpovídající odměnu. Od samoplátce nebo pojišťovny. Začít teď, ne se odvolávat na nedostatek EBS, legislativu, ctihodnost bílých plášťů a podobné překážky.

Konat.

Pacienti čekají a můžeme jim pomoci. Hlavně vy, lékaři. Čísla, fakta a tedy argumenty v článku paní MUDr. Bendové mluví jednoznačně.

Citace:

(…)

V současnosti je v Číně 3732 nemocnic tradiční čínské medicíny, které se zaměřují na léčení i výzkum řady chorob na základě postupů TCM. Vědecká kritéria zajišťuje Čínská akademie věd, konkrétně její část, jež se zabývá čínskými lékařskými vědami. Odtud pochází i nositelka Nobelovy ceny za lékařství za rok 2015 profesorka Tchu Jou-jou, jejíž objev léku na malárii se stal nejúčinnějším proti této chorobě, na niž ročně umírají až tři miliony lidí.

V čínských nemocnicích TCM je 755050 nemocničních lůžek. Nemocnice a ambulance TCM ročně vyšetří 515 milionů pacientů, přičemž na všemožné akutní stavy se léčí pomocí TCM 22,27 milionu pacientů ročně. V Číně je 42 univerzit TCM s 586 101 studenty, z čehož je 4440 doktorandů, 35 001 magistrů a 145 558 absolventů. Výzkumu se věnuje 88 ústavů, jež pracují na 2807 projektech. (…)

MUDr. Ludmila Bendová, Lidové noviny/Česká pozice, 17. 2. 2018

Autor:

Jan Hovorka

Nadační fond na podporu Tradiční čínské medicíny a alternativ

 

Comments

  1. By Petr Halada

    Odpovědět

  2. By Jan Hovorka

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *