MUDr. František Musil: Co má společného tradiční a moderní medicína? Budoucnost

Poskytování péče v podobě metod Tradiční čínské medicíny (TCM), zaváděné v Česku a dalších patnácti zemích Střední a Východní Evropy na základě mezivládních dohod, vyvolává u nás různé reakce. Naděje a splněné cíle střídají námitky a mírně řečeno odmítání. Jednoznačným argumentem pro obě strany nejen odborných diskutérů budou výsledky. Tak se i my soustřeďujeme na jejich sledování a publikaci. První ambulantní pracoviště zahájilo před několika měsíci činnost ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kde je dojednána i velká čínská investice – stavba kliniky TCM. Prvním lékařem, který může podat objektivní, aktuální a odborné informace o tom, jak začíná fungovat model zavádění metod TCM do našeho systému zdravotní péče, je MUDr. František Musil, Ph.D., vedoucí lékař ambulance TCM a současně vedoucí Česko-čínského centra TCM ve FN Hradec Králové.

 TonRenTang 239.jpg Musil

Jakou oblast TCM vyplňuje, v čem je nejvýrazněji přínosná pro běžnou léčebnou péči?

V současné době nabízíme v nově otevřené ambulanci TCM prostřednictvím česko-čínského týmu zdravotníků kombinovaný léčebný přístup založený na spolupráci moderní západní medicíny a tradiční čínské medicíny. Při léčbě pacientů se zaměřujeme především na řešení dlouhodobých zdravotních problémů. Naše léčebné postupy jsou obecně vhodné pro pacienty s bolestivými stavy a chronickými onemocněními.

Zabýval jste se TCM nebo jednotlivými metodami, třeba akupunkturou, už před otevřením královehradeckého projektu, resp. ambulance?

Ano. Studiu akupunktury se věnuji v rámci kurzů pořádaných Katedrou akupunktury a tradiční medicíny Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze a ve škole tradiční čínské medicíny TCM Lóngmén v Hradci Králové.

Je podle vás komplex TCM blíže naší “západní medicíně”, použitelný pro kombinaci s klinickými (budiž – vědeckými) metodami, nebo řekněme nevzdálí se léčitelským, přírodním a „ne-lékařským“ postupům?

Kombinace s vědeckými metodami je v oblasti tradiční čínské medicíny zcela běžná. K získání důkazů o pozitivním efektu léčby založené na spolupráci moderní západní medicíny a tradiční čínské medicíny provádíme na našem pracovišti klinické studie doplněné o farmakoekonomickou analýzu. Při provádění klinických studií v současné době spolupracujeme s neurologickou klinikou a klinikou onkologie a radioterapie FN HK.

Podpořil byste výuku TCM na lékařských fakultách a v rámci vzdělávání lékařů?

Ano. Na lékařských fakultách formou volitelného předmětu a v rámci vzdělávání lékařů formou kurzů zaměřených na využití kombinovaného léčebného přístupu založeného na spolupráci moderní západní medicíny a tradiční čínské medicíny.

Máte přímé zkušenosti z Číny, z praxe, tamního systému, z případného kontaktu s experty-lékaři? Používají klasičtí lékaři TCM zcela samozřejmě?

Zkušenosti z Číny mám. V Šanghaji jsem navštívil Univerzitní nemocnici Shuguang se kterou spolupracujeme v našem Česko-čínském centru tradiční čínské medicíny. Lékaři v univerzitní nemocnici Shuguang běžně při léčbě pacientů používají kombinovaný léčebný přístup založený na spolupráci moderní západní medicíny a tradiční čínské medicíny. Smyslem této spolupráce je co největší užitek pro pacienta.

(Pokračování rozhovoru přineseme zítra)


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35