Magdalena Konior: TCM změní kompletně váš pohled na svět

Magdalena Konior, PhD,  je polská bioložka studiem, další praxí především  terapeutka TCM, erudovaná akupunkturistka. Zejména v posledních letech je aktivní nejen v léčbě, ale i v prosazování a posilování pozice TCM v systému zdravotnictví. Situace v Polsku je podobná jako u nás, proto je i tam důležité komunikovat jak s pacienty, tak s veřejností a establishmentem. Uplatnění TCM jako doplňující soustavy metod, podporujících léčbu klasickou nebo řešící přímo konrétní diagnózy, je cílem i u našich severních sousedů. Magdalena se loni zasloužila o pořádání prvního kongresu TCM v Krakově, na kterém byli i naší odborníci (MUDr. Ludmila Bendová nám posílala informace) a my přinášíme obsáhlý rozhovor.

Magda-Konior_photo-do-CV_NEW-199x300

Můžete prosím souhrnně popsat systém TCM, vaše zkušenosti a studia?

Studovat jsem začala v roce 2009 – nejprve čtyřletý základní kurz TCM u Matthiase Huneckeho z Německa. Tehdy ještě nebylo vzdělávání TCM v Polsku tak silné, ani dost učitelů, a můj výběr byl tak trochu náhodný, nicméně Matthias mě dokázal přesvědčit, že studovat TCM má smysl. Byl to vášnivý učitel, schopný splétat a provázat příběhy od kvantové fyziky přes řízení auta, aby vysvětlil teorie TCM. První roky byly těžké, protože TCM změní kompletně váš pohled na svět. Trvá to, než si zvolíte systém, který zastaví váš způsob západního myšlení. Díky Marku Kalmusovi, řediteli Institutu TCM a prevence zdraví, jsem v třetím roce studia dostala možnost jet do Číny, na měsíc klinické práce. Naše skupina odjela do Nankingu a strávili jsme celý měsíc pozorováním práce čínských lékařů z Nanking University Hospital. byla to obrovská zkušenost, která mi pomohla odstartovat mou vlastní praxi.

Jaké jsou možnosti a způsoby aplikace těchto metod, zájem klientů, vzdělání?

Nyní máme dost příležitostí rozšiřovat své znalosti. Do Polska přichází stále víc a víc učitelů, máme několik škol, takřka v každém regionu – Gdaňsku, Katowicích, Wroclavi, Bydhošti, Varšavě a Krakově. Stále víc lidí se o TCM zajímá, jako pacienti i jako studenti.Organizujeme otevřené přednášky pro naše stávající nebo potenciální pacienty, a vždycky máme spoustu zájemců. V prvé řadě jsme začali u příležitosti čínského Nového roku organizovat krátké vzdělávací kurzy, na kterých spolupracujeme s Konfuciovým Institutem, který nám je pomáhá organizovat a propagovat.

Máte jako polští experti kontakty v jiných zemích Visegrádské čtyřky nebo EU?

Ano. Spolupracujeme s několika velmi známými odborníky, kteří řádně vyučují v Polsku. Převážně to jsou čínští profesoři, žijící v EU, máme také ale odborníky z Izraele či Německa. Náš první učitel Claude Diolosa, který začal “polské dobrodružství” s TCM, také v Polsku učí. V rámci vzdělávacích akcí máme také klinické dny s pacienty. Což je také příležitost pro studenty, aby viděli, jak naši učitelé pracují.

Máte kontakty také s ETCMA?

U nás máme Polskou společnost TCM, která je členem ETCMA. Když jsme pořádali Mezinárodní kongres čínské medicíny v Krakově, pozvali jsme Gerda Ohmsteda z ETCMA, který byl naším hlavním speakerem. V budoucnu chceme víc spolupracovat s Polskou společností TCM, která je stále významnější a větší.

Mohou lékaři z Číny působit v Polsku? Mají třeba své vlastní praxe, léčí v nemocnicích?  

Bohužel nemám žádné informace o čínských lékařích, kteří by působili v nemocnicích. V současnosti je v polských zdravotnických zařízeních běžně provozována konvenční medicína, s výjimkou léčby bolesti pomocí akupunktury, což musí být striktně v souladu se zákonem provozováno pouze lékařem. Ale znám několik čínských nebo mongolských lékařů, kteří mají vlastní kabinety nebo kliniky. Existuje skvělá klinika firmy Tong Ren Tang z Pekingu ve Varšavě, kde pracují čínští lékaři, ale mnoho z nich pracuje ve vlastních ordinacích. Je tudíž těžké odhadnout, kolik z nich v Polsku léčí.

Byla jste sama někdy pacientkou TCM, když jste někdy potřebovala? Léčíte své příbuzné nebo přátele?

Samozřejmě – já jsem otevřená veškeré nekonvenční léčbě, nejen čínské. Pravidelně užívám čínské bylinky, ráda mám akupunkturu a masáže, obvykle jako skvělou prevenci. Zkusila jsem také loni Kambo léčení, to byla velmi zajímavá zkušenost (šamanská léčba přípravky jedu amazonské žáby kambo – pozn. aut.). Každopádně, když jsme začínali se studiem TCM, nebyla jiná možnost, jak se stát zdatným akupunkturstou, než to zkoušet na sobě. Nejprve jsme začali se spolužákem ze školy TCM, a časem přibylo víc a víc přátel i pacientů. Pro řadu z nich byla naše léčba skutečně příjemná, a to byla první příležitost pozorovat, jak dobře a rychle to skutečně působí.

Jaké jsou podle vás oblasti léčby, kde TCM je nejvíce účinná?

To je ovšem velice těžká otátka, a není na ni jediná vyčerpávající odpověď. Pro mě  jsou nejlepší ti pacienti, kteří pečují o své zdraví a přicházejí na akupunkturu nebo pro bylinky preventivně, pro regulaci a udržení se v dobré formě. Bohužel takových moc není. Ráda léčím pacienty, kteří si uvědomují, vnímají své tělo, pak je léčba účinnější bez ohledu na to, o jakou nemoc se jedná. Pacient, který žádá okamžitou pomoc bez vlastního přičinění, tomu je pomoci opravdu těžké.

Můžete určit pomocí TCM diagnózu, kterou jste si jistá?

Diagnóza je část TCM, kde máme ještě málo praxe. Není dostatek kurzů s klinickými workshopy, tak mnoho studentů má ještě mezery ve vědomostech, nebo si dostatečně nevěří. Jsem přesvědčená, že když nemáte úspěch v léčbě, příčinou je mylná diagnóza. Samozřejmě, že si nejsem vždy zcela jistá mou diagnózou a častokrát léčbu upravuji a koriguji. Máme naštěstí také možnost vzít naše problematické pacienty na klinickou supervizi k čínským profesorům.

Máte zkušenosti s kombinováním TCM s IT technologiemi nebo jinými vědeckými metodami, na měření, výzkum, sledování účinku a podobně?

Často doporučuji pacientům přidat západní medicínu, zejména fyzioterapii, a dělat lékařské, laboratorní testy, které jsou určeny pro sledovanou nemoc. Výzkum srovnání v tom smyslu, jak účinkuje akupuntura, jsem nikdy nedělala.

Je TCM jako způsob léčby součástí zdravotním systému v Polsku?

Jak už jsem řekla, v nemocnicích a na klinikách používáme jen léčbu bolesti pomocí akupuntury, ale ta musí být aplikována doktorem medicíny, a diagnóza TCM není uznávána. Je to práce často výhradně na základě příznaků onemocnění. Takže pokud mohu shrnout, součástí polského  zdravotního systému TCM není.

Který stát je, kromě Číny, podle vás nejdůležitější pro rozvoj TCM z hlediska výzkumu?

Myslím, že Izrael. Odtud přichází, kromě Číny, do Polska nejvíc učitelů. Nikdy jsem tam nebyla, ale oni také organizují hodně akcí jako jsou kongresy, mají možnosti pořádat klinické workshopy v jejich nemocnicích. Musím tu zmínit Dr. Yair Maimona z univerzity v Tel Avivu, který dělá klinické výzkumy bylinných terapeutik, pomáhajících při onkologických onemocněních. A mnoho dalších praktiků z Izraele můžeme považovat za skvělé učitele a skutečné mistry.

Používáte originální bylinky z Číny, nebo mohou být také stejně dobré, pěstované v evropských zemích?

V současné době je většina fytoproduktů do Polska dovážena přímo z Číny. Používáme patentované prostředky, koncentrované směsi nebo celé části bylin, připravené podle individuálních receptů. Mnoho praktiků používá byliny vypěstované v Evropě, jsou výrazně levnější. Nevím o čínských bylinách, kultivovaných v Evropě, ale myslím, že v blízké budoucnosti budeme mít naše vlastní čínské byliny.

Máte nějaké oblíbené metody, které upřednostňujete nebo častěji aplikujete – akupunkturu, moxování, bylinky…?

Především akupunkturu, ačkoli často kombinuji jehličky, moxu, kvašu v jedné léčbě, protože potřebné stimulace bodů nelze vždy dosáhnout jen vpichem. Pacienti mají rádi léčbu těmito zvláštními prostředky a výsledky jsou často mnohem výraznější.

Můžete jednou větou říct, proč doporučit TCM?

Protože je jednoduchá a efektivní a učí, jak učinit život pacienta lepším – už jen proto stojí za to ji nabízet.

 

Magdalena Konior, PhD

Narodila se v Žiwieci, jižním Polsku. Vystudovala biologii na Jagellonské univerzitě, kde získala titul PhD. Několik let působila jako vědecký pracovník a akademický učitel v Oddělení biologie a východních studií.

V roce 2009 začala studovat TCM u Matthiase Huneckeho, Institut Čínské medicíny a prevence zdraví v Krakově. Po ukončení základního studia pokračovala u řady dalších významných učitelů (prof. Sun Peilin, Prof. Ji Lie, Claude Diolosa, Donald Halfkenny, Radha Thambirajah, Wang Weixiang, Dr. Wieslaw Nowak, Bartosz Chmielnicki, Jani White a Tadeusz Blaszczyk).

Je tajemnicí Polské společnosti Tradiční čínské medicíny. Od roku 2013 pracuje jako akupunkturistka v Centru čínské medicíny v Krakově.

V roce 2016 byla spoluorganizátorkou 1st International TCM Congress v Krakově.


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35