Karel Tejček: Zamiloval jsem si čchi kung. Je to brána do světa TCM

Terapeut, praktik a lektor, a hlavně stálý hledač – ví, že za zdánlivým cílem je ještě něco dalšího, co ho bude nutit jít dál. Ač je na tu cestu dobře připraven, stále se učí. Přitom rozhodně nebloudí, smysl i směr cesty si vytyčil sám a pevně se ho drží. Pro život si vybudoval tři pilíře, ale milníků míjí pořád víc. Z Českých Budějovic se na mnohá další místa na světě vydává Karel Tejček.

Poznal jste Čínu, kulturu, zabýváte se metodami a technikami, které jsou původem odtamtud. V čem nacházíte prolínání, společné, tam i tady srozumitelné poselství?

Vnímám oba světy na první pohled velmi odlišně a přesto se propojují zejména v tom, že tam i tady potkáte obyčejné lidi. Asi nejvíc markantní prožitky byly na chodbách a ordinacích v obou nemocnicích, kde jsem měl příležitost pozorovat a učit se. Potkával jsem tam lidi, kteří byli zasaženi svými nemocemi, které je nějakým způsobem oslabovaly, limitovaly. Pak personál, který hledal způsob, jak jim pomoci. Pacienti respektovali ošetřující lékaře a vnímal jsem, že se snažili vzájemně protnout. Na většině odděleních panoval klid, stres byl většinou na ulicích za branami nemocnice. 

Co může běžnému zájemci přinést seznámení s čchi kung a dalšími metodami? 

Pokud se člověk do čchi kungu zamiluje, tak jako se to před lety stalo mě, tak primárně klidnější mysl. Pro mě se stal čchi kung branou do světa TCM o které jsem do té doby neměl ani ponětí. Učil jsem se od píky, vlastně od monády yinu a yangu, který jsem si nechal vytetovat na holeň a pak začal studovat její hlubší smysl. 

Čchi kung je pro mě zároveň zdrojem koncentrace, trpělivosti, zpomalení, poznávání mého těla zevnitř. Zároveň mi přináší zdroj energie, který vydám v péči o ostatní. Vím, že je mé tělo pružnější, ohebnější v hlavních kloubech, kultivuji svou intuici atd.  

Dáváte studentům nebo klientům poznat hranici mezi léčbou konkrétního problému a řekněme „pouhou“ harmonizací, vyladěním vnitřního stavu?

Určitě, toto zažívám zejména v rámci reflexní terapie, kterou se zabývám více jak 12 let. S některými klienty se pouštíme do jejich slabin, hledáme cesty k „uzdravení“ dlouhodobých zdravotních problémů a s některými se někdy potkávám s tím, že přicházejí pouze odpočívat, dopřát nohám a následně celému tělu relaxaci, regeneraci…

Kdy mohou působit metody, které používáte, jako prevence? V dětství, dospívání, v aktivním věku?

Toto je z mého pohledu velmi individuální, pokud je člověk zdravý v jakémkoli věku, můžou metody TCM působit na tělo jako prevence kdykoli. Například v Praze dochází pravidelně měsíc co měsíc několik klientů již více než 3 roky a jejich tělo se vyladilo do stavu, kdy skutečně přicházejí „jen“ na pravidelnou údržbu. Sám na sobě vidím, že změnou životního stylu, respektem a využívání filosofie TCM je mé tělo mnohem odolnější.   

Jsou některé sestavy vhodné pro seniory?

Určitě. To je myslím právě výhoda čchi kungu, že ho mohou cvičit všichni napříč věkovým spektrem. Mé pravidelné hodiny navštěvují i ženy seniorského věku a velmi si cvičení pochvalují. Těší mě to. Neznamená to, že by čchi kung rádi necvičili i muži, naopak, potkáte je ve skupinách v Praze i Českých Budějovicích.

Změnil vám čchi kung život, ovlivnil vás nějak v myšlení, chápání osudu, filozofii života?

Naprosto. Občas jsem si kladl otázku a zkoušel si představit, jak se by můj život vyvíjel, kdybych se vydal jiným směrem. Ale já si vybral tento a jsem velmi spokojen. Zůstávám samozřejmě stále člověkem z masa a kostí, ale můj život dostal jiný rozměr, jsem více uctivý ke svému tělu, neberu ho jako samozřejmost. Baví mě o něj pečovat, vnímám a vybírám si co jím, piju, kdy sportovat, pracovat a kdy skutečně odpočívat a nevykrádat své záložní zdroje energie. 

Myslím, že si zároveň mnohem víc užívám samotný život, těším se na nové podněty, příležitosti, na jeho pestrost. Mám velmi rád všechna čtyři roční období, přechody mezi nimi, intenzitu léta a naopak zimy. 

Z pesimisty a strachového člověka se měním na optimistu  s chutí, radostí a kuráží do života.  

Používáte i další metody TCM?

Stěžejními pilíři mé práce jsou reflexní terapie, masáže a čchi kung. Abych vše propojil s principy TCM nastudoval jsem mnoho knih a v praxi pak ověřuji a spojuji tyto informace. 

S čím k vám lidé nejčastěji přicházejí?

Vnímám, že mojí silnou stránkou je poskytnout klientům zázemí klidu. Cítí, že mě má práce baví, že ji dělám srdcem a tak přicházejí relaxovat, uvolnit se, načerpat novou energii. Ti, kteří přicházejí na masáže, relaxují pasivní formou a cvičenci jsou samozřejmě aktivnější. Oba světy se mi přirozeně prolnuly, vím více o anatomii těla, v rámci masáží rád doporučím klientům cviky, které jim mohou ulevit v chronických omezeních a obráceně.

V rámci reflexní terapie je to širší spektrum. Poslední dobou se vyskytlo několik případů tinnitu, bolestí pohybového aparátu, vnitřní neklid. 

Co byste ještě rád poznal, kam nahlédl nebo vstoupil… Myslíte, že jsou ještě nepoznané oblasti, nebo i stavy, které čekají, až je objevíte?

Od ledna 2020 mě čeká série 10 setkání s MUDr.  Michaelou Šimkovou, kde se budeme zabývat více dopodrobna pěti elementy – hlavními orgány, dalšími tělesnými soustavami, stravou atd. Velmi se těším, že si budu připomínat a oživovat co už znám, studovat nové, protože vím, že tato žena je velmi inspirativní, že dělá svou práci celým srdcem a má mnoho let praxe. 

Zároveň mám stále v zátylku usazenou myšlenku na studium některého z institutu Tradiční čínské medicíny, tak uvidím. 

Co vás nejvíc z čínské medicíny, ale i historie a kultury, zasáhlo, v tom dobrém slova smyslu?

Jednoznačně ucelenost. Baví mě vnímat tělo jako celek a to je základ TCM. Jak jsem už popisoval v první otázce, cítil jsem, že v nemocnicích TCM nepanuje syndrom bílého pláště. Vím, že to tak není na všech pracovištích tady v Čechách, ale zároveň mnoho pacientů stále slepě věří, že to, co řekne lékař, je svaté. Méně znají své tělo, co mu skutečně dělá dobře a tak jen kývají. V Pekingu jsem zažil spolupráci, více uvolněnosti, potřebu regenerovat a léčit jiným způsobem, vidět tělo v širších souvislostech, zkrátka jako celek.  

A pak od první chvíle, kdy vstoupíte do nemocnice TCM, nepotkáte nikoho, kdo by zpochybňoval její účinky a praktiky. Prostě tam jste a přijímáte, je to vaše rozhodnutí.  

Když se věnujete masážím, zaměřujete se na to, co jste poznal na kurzu v Beijing TCM Hospital?

Více poznatků přenáším do reflexní terapie, kterou jsme sice v rámci studia nezmiňovali, ale chodil jsem pravidelně na soukromá ošetření a právě z nich hodně čerpám, samozřejmě i v kombinaci z informacemi z učebnic, které jsme v Pekingu dostali. Do klasické masáže zařazuji některé prvky z tuina masáží, tradiční čínské masáže, baví mě také quasha a akupresura. Při posledním studijním pobytu jsem se naučil fantastickou masáž hlavy, kterou jsem hned po návratu začal praktikovat a vidím, jak klienti odcházejí ještě více uvolněnější.   

Vyznáte se v bylinkách, používáte je?

Byliny mám velmi rád, našel jsem zalíbení v českých bylinách, piju pravidelně čaje, vlastně preventivně. Rád sbírám byliny v okolí našeho domu, suším je a zejména teď v zimě jsou skvělým zdrojem anebo nakupuji čajové směsi v jednou z fajn obchůdků v Českých Budějovicích. Přesto nejsem velkým znalcem, nestuduji tento obor. 

Věřím samozřejmě i v sílu čínských bylin, mám za sebou dvouměsíční bylinnou kůru založenou na odvarech z těchto bylin, která byla velmi úspěšná. Přesto více podporuji lokální nabídku. 

České Budějovice jsou sídlem silných hráčů v oblasti TCM. Spolupracujete třeba s centrem MUDr. Hoffmanna, nebo dalšími odborníky?

O centru MUDr. Hoffmana samozřejmě vím, nikdy jsem s ním ani s nikým jiným odsud nespolupracoval. Mojí krevní skupinou a mému naturelu je bližší například Martin Janouch, u kterého jsem absolvoval onu bylinnou kůru, zmiňovanou výše. Potkávám se zároveň i s jinými praktiky, například Petrou Bártovou, kterou znám už mnoho let a vím, že i s ní mohu kdykoli konzultovat a vyměňovat zkušenosti. Mám radost, když se komukoli v této oblasti daří a je úspěšný. A pak jsem natěšený na studium u MUDr. Šimkové, rád za půl roku povyprávím :o)!

Myslíte si, že by metody TCM měly být běžně dostupné jako součást zdravotní péče v nemocnicích, LDN a dalších zařízeních:

Stoprocentně ano. Vím, že v mnoha akutních případech je TCM nedostatečná a stejně tak klasická medicína v mnoha chronických. Už to samo o sobě otevírá prostor pro spolupráci, propojenost, využití kvalit každé z možností. Znám mnoho klinických lékařů, kteří rádi a pravidelně využívají metody Tradiční čínské medicíny a vím i o těch, kteří překročili určitou mez a kombinují obojí dohromady. Moc bych si přál, aby jich bylo více a aby i legislativa byla v této otázce otevřenější a progresivnější. 

Autor: Jan Hovorka


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35