Ing. Miloš Vymazal, praktik TCM: Víra pacienta v uzdravení je rozhodující faktor

Metody TCM jsou zajímavé a přitažlivé pro různé typy lidí. Zkoumají je nejen lékaři, neutíkají se k nim jenom pacienti. Mají v sobě část praktickou – pomoci sobě nebo druhým v případě zdravotního problému, ale i řekněme duchovní. Za tou se někdy skrývá nejistota či pocit marnosti v hledání, někdy posílení snah proniknout k podstatě. Konce této cesty ještě nikdo nedošel, a ani to není smyslem. Kdo umí léčit, léčí, kdo se zabývá teoriemi, historií a filozofií, taky obohacuje publikum. Někteří se realizují ve více rovinách, nebo částech, vzájemně se prolínajících, jako je terapie, samoléčba, zkoumání, sdílení vědomostí i poznatků. Jako třeba praktik (ale i teoretik) TCM Ing. Miloš Vymazal.

Provozujete web, zaměřený na TCM. Co je vaším cílem, záměrem projektu?

Web jsem začal tvořit při studiu TCM. Chyběl mi především online český zdroj s průběhy akupunkturních drah, kde by bylo možné snadno vyhledávat podle názvů v textech i obrázcích. Impulsem byla paní doktorka Danielová, která nám studentům k jejím výborným knížkám poskytovala navíc prezentace v elektronickém tvaru a další soubory ke studiu. Protože nás tehdy studovalo více než 100 v ročníku, nebylo možné všem nahrávat soubory na „flashku“, proto jsem i vytvořil web, aby bylo možné tyto podklady snadno stahovat z jednoho místa. Byl to na začátku takový ročníkový web, ale po ukončení studia mě bylo líto provoz webu ukončit. Pořídil jsem si později software na 3D modelování lidského těla, začal dráhy na 3D povrch kreslit. Většinu obrázků na webu jsem vytvářel sám. Musím říci, že mě to moc baví, relaxuji u toho. Byl bych rád, kdyby se do projektu zapojilo více studentů a zájemců o TČM. Cílem není vytvořit databázi pro odborníky, ale spíše pomůcku a online ukazatel pro studenty a širokou věřejnost, která se o TCM zajímá.

 

Máte vlastní zkušenosti s TCM?

TCM jsem začal studovat po dvou letech studia Taoistického čchikungu u Tatiany Filippové. Jednalo se o techniky, které vyučuje Mantak Chia. Na další pokračování nebylo v „pokročilých“ dostatek studentů, proto jsem zvažoval čím pokračovat dál. Při meditacích i studiu jsem narazil na problém, že mi chyběly vědomosti o průběhu akupunkturních drah. Chtěl jsem si i prohloubit znalosti o pěti elementech i vnitřních orgánech. Tím jsem logicky dospěl ke studiu TČM. Získané poznatky aplikuji na sobě, pro svou osobní potřebu.

 

Zkoušel jste léčit, uvažoval o tom?

Mým primárním cílem studia bylo doplnit si informace a použít je pro osobní potřebu a mé rodiny. Jsem technicky zaměřený tip, pracoval jsem v minulosti jako konstruktér transformátorů, správce počítačových sítí a více jak 15 let povozuji webové stránky. Pokud se týká léčení druhých lidí, tak k tomu zastávám velice pokorný postoj. Myslím si, že pokud terapeut i lékař není schopný 100% poradit sám sobě a vyřešit své vlastní zdravotní problémy, neměl by léčit druhé. Já delší dobu bojoval s lupenkou, která se i dnes občas připomene drobným flíčkem, abych si moc nemyslel :-). Dávno to neberu jako „trest“, ale jako dar. Mám vlastně takový „tachometr“, který mi říká, jak na tom momentálně v životě jsem. Proto se snažím pomáhat spíše propagací TCM na internetu a léčbu přenechávám těm, kteří mají lepší dispozici a berou to jako svoje poslání.

Jaká oblast TCM, nebo metod, které s touto oblastí souvisejí, vás zajímá nejvíc?

Úplně nejvíce mě ovlivnila teoretická část týkající se pěti elementů, vazeb vnitřních orgánů a průběhů akupunkturních drah. Cvičím čchi kung, techniky dle vlastního výběru, provádím meditace a při tom využívám i informace získané studiem.

Myslíte, že víra je víc než zkušenost? Že vlastně může jít o to, že sám sebe může pacient vyléčit stejně tak, jako lékař? Nebo spolehlivěji?

Jsem hluboce přesvědčen, že víra pacienta v jeho vlastní uzdravení je rozhodující faktor. Více jak 20 let jsem nebyl u lékaře, nemoci jako chřipky a angíny po tuto dobu neznám, a to jsem si jich v mládí užil hodně. Mám vytržené krční i nosní mandle a jako dítě i student jsem  zbytečně díky českému zdravotnictví spolykal velká množství různých antibiotik. Měl jsem problémy s koleny, bolesti kloubů … Má víra v možnosti léčení lidského těla je opřena o různé životní zkušenosti i pokusy, které jsem sám na sobě prováděl. Např. jsem držel 28 dní hladovku. Výsledek byl překvapivý, zlepšení kůže, zmizení některých znamének i zlepšení pohyblivosti. Tělo se zbavilo části své váhy a již ji nikdy nenabralo. Tohle i další osobní zkušenosti mi dávají oprávnění tvrdit, že lidské tělo je schopné určitých samoopravných procesů. Samozřejmě, že to neplatí na úrazy, kde je potřeba chirurgický zákrok nebo na případy, kdy je tělo zaneseno silně škodlivinami nebo ohroženo na životě. Takže ano, rozumný, věřící a informovaný pacient, je dle mého názoru schopný vyléčit sebe lépe a rychleji než lékař. Neboť kdo jiný zná lépe své tělo než člověk sám. Bohužel většina západních pacientů není ochotna obětovat čas i pohodlí, aby svůj problém řešeli. Nechtějí si chvíli sednout, ztišit mysl a poslouchat a vnímat co jim tělo říká … Hodně lidí a především dnešní mládež, není schopná sedět v tichu, vydržet chvíli jen sama se sebou :-). Potřebují okolní hluk, něco poslouchat, něco dělat … a bohužel tím ztrácejí i schopnost vnímat sebe. Teď nemyslím náš mozek, který stále něco řeší, ale tu část, která je schovaná hluboko v našem nitru, často v oblasti pupku a srdce. Většina pacientů by asi nebyla ochotna v případě nemoci několik dní hladovět, tak jak to dělá běžně většina zvířat, snášet nějaké to drobné omezení (někdy to není ani kvůli zaměstnání možné). Požadují rychlé řešení, které za ně navrhne a vymyslí někdo jiný. Chtějí předepsat svoji tabletu od svého lékaře, která jim fungovala. Tady musím poznamenat, že osobně jsem přesvědčen, že i v případě západní medicíny prostě funguje do určité míry placebo. A pokud je člověk od dětství přesvědčován, že v případě nemoci pomůže jedině lékař, tak to tak prostě bude. Mozek je přesvědčen a víra nás uzdravuje :-). Na závěr musím říci, že většinu tvorů na zemi příroda žádným doktorem ani státním zdravotnictvím nevybavila, přesto jsou schopni se uzdravit z nemoci.

Velký problém vidím v tom, že západní medicína neřeší pacienta jako celek, nýbrž vidí jen jeho nemoc. Lépe řečeno vidí její důsledek. Když je nemoc, tak tento konkrétní lék. To je bohužel cesta, která z mého pohledu nikam nevede, kterou jsem si musel nechtěně v dětství projít. Lékař se znalostí TCM jde rozhodně o hodně dál, ale nejlepší varianta by asi byla, pacient i lékař znalí TCM. Pak by byl úspěch diagnózy i léčby zaručen.

Máte možnost studovat a využít čínské zdroje, literaturu, zkušenosti?

Bohužel čínsky neumím, tak mám v tomto směru výběr omezen. Používám většinou v rámci mých možností řadu dostupných internetových zdrojů. Z velké čísti se jedná o překlady do angličtiny.

Pracujete „online“, myslíte, že lze spojit tradiční metody terapie s moderní technologií?

Myslím si, že je možné v rozumné míře využívat a kombinovat obojí. Bohužel vidím zde i jedno velké riziko. Technika postupně ve všech směrech nahrazuje naše smysly a vnímání. Netrénované smysly, ale i svaly a šlachy časem slábnou a degenerují, řekl bych, že ztrácíme díky rozvoji techniky i některé vrozené schopnosti.  Např. pokud stačilo v minulosti čínskému lékaři si popovídat s pacientem, prohlédnou si jeho tělo a případně se lehce dotknout (odečíst tep), tak na to dnes potřebujeme řadu technických přístrojů. Osobně jsem přesvědčen, že by ten starý čínský lékař udělal diagnostiku lépe, než dnešní nejmodernější technika. Přístroj bude vždy vidět přesně jen část, pro kterou byl sestrojen, ale jen člověk dokáže posoudit celek. Nejpřesnější diagnostiku by  si mohl z méhlo pohledu udělat asi jen pacient sám.

 

Kdo byl vaším učitelem, průvodcem do krajiny TCM?

Jednoznačně to byla MUDr. Doris Danielová, paní doktorce vděčím za mnohé. Defacto mohu říct, že bez ní a jejich prezentací by web www.tcm-cs.com nikdy nevznikl. Hodně mi dala i spolupráce s panem doktorem Strnadem, díky, kterému jsem vyladil pozice bodů na 3D modelu. V neposlední řadě to byla Tatiana Filippová, která ovlivnila mou cestu směrem k TCM.

 

Ing. Miloš Vymazal

Vystudoval Vysokou školu dpravní, provozuje web www.tcm-cs.com.

 

Autor: Jan Hovorka


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35