Florian Ploberger, MD: Pro Západ jsou vědomosti a poznatky tibetské medicíny užitečné. Vědci je mohou sdílet společně

Florian Ploberger je lékař, zaměřený na TCM i její alternativu – medicínu tibetskou. Má opravdu hluboké znalosti a je častým iniciátorem komunikace mezi vědci mnoha oborů, národností a vyznání. Z pohledu TCM zkoumá i západní byliny, vydal na toto téma důležitou knihu. Od letošního roku se zaměřuje na celostní medicínu a její souvislosti s Tibetskou, speciální obor vyučuje na FH Campus Vienna. 

Jaké jsou původy tibetské medicíny?

Znalost a praxe tradiční tibetské medicíny byla poprvé zapsána po zavedení moderního tibetského písma za vlády 33. vládce Tibetu Songtsena Gampo (617–698 n.l.). Kulturní výměna se sousedními zeměmi přinesla Tibetu nové znalosti léčení, které ovlivnily vývoj tibetské medicíny. Kromě toho je tibetská medicína úzce spjata s kulturou a náboženstvím Tibeťanů, tibetským buddhismem. 

Jak se tibetská medicína vyučovala?

Původně existovaly dva způsoby: jednak v rámci rodinné tradice, kdy se znalosti předávaly z generace na generaci. A pak to byly významné ústavy, z nichž nejslavnější jistě byl, a dosud je Men-Tsee-Khang (Institut pro tibetskou medicínu a astrologii), který byl založen ve Lhase roku 1916. Podle tohoto učení je příčinou veškerého utrpení „ma rig pa“, což se zpravidla překládá jako „nevědomost“. Má asi 84000 podob, různých typů onemocnění. Nevědomost existuje vrůzných úrovních, podle tohoto principu člověk neuznává, nebo nevnímá princip příčiny a následku. Vše, co děláme s naším tělem, řečí a myslí, ovlivňuje naše budoucí blaho.

Jak významná je dnes tibetská medicína na celém světě?

Její podpora v posledních desetiletích neustále roste, i díky aktivitám dalajlámy a jeho dialogům se západními vědci. Západ těží z tibetského přístupu a způsobu uvažování, a stejně tak tibetští lékaři mohou mít užitek ze sdílení vědomostí s námi západními lékaři.

Dokážeme pochopit přístup tibetských lékařů s naším vědeckým přístupem?

Samozřejmě. Tibetská medicína má dlouhou historii a bohaté zkušenosti, které lze využít ve prospěch pacientů. Buddhistická filozofie může být důležitým přínosem pro náš vědecký přístup.

Jaké diagnostické metody má tibetská medicína?

Diagnostické metody tibetské medicíny jsou rozděleny do tří skupin: Za prvé vizuální vyšetření včetně diagnostiky jazyka a moči, za druhé dotyk včetně podrobné diagnostiky pulsu a za třetí pozorování pacienta, průzkum formou dotazování, rozhovoru. Tyto diagnostické metody umožňují velmi přesnou diagnózu v tibetské medicíně. V této souvislosti je důležité shrnout výsledky těchto tří diagnóz, aby bylo možné definovat odpovídající terapeutické kroky.

Jaké druhy léčby nabízí tibetská medicína?

Tibetské „umění léčit“ věnuje velkou pozornost udržování zdravého a vyváženého života. Vzhledem k tomu, že různé prvky (pět základních prvků tibetské medicíny: dřevo, oheň, země, kov a voda) jsou v dynamickém stavu rovnováhy, dokonce i drobné poruchy, jako je nezdravá strava, špatné návyky, nepříznivé klimatické podmínky, neboli podle starověkých textů „negativní vlivy duchů“ mohou ovlivnit pohodu člověka. Proto je v tibetské medicíně největší pozornost věnována prevenci, zejména správné výživě a zdravému životnímu stylu.

(red)

Florian Ploberger (MD, BAc, MA), 

Rakousko, Vídeň/Baden

Lékař, vědec, autor řady odborných publikací, věnuje se interdisciplinární a univerzitní pedagogické činnosti. 

Prezident ÖAGTCM (Rakouské asociace společností TCM) 

Institutem Men-Tsee-Khang (Institut tibetské medicíny a astrologie v Dharamsale) byl pověřen překladem nejvýznamnější práce tibetské medicíny (rgyud bzhi). 

Člen výkonného výboru WFCMS (Světová federace čínských lékařských společností). 

Ředitel Aliance pro výzkum a vývoj tradičního, doplňkového a integrativního lékařství Fudan University v Šanghaji.

V roce 2018 byl jmenován členem redakční rady Mezinárodního věstníku čínské medicíny. 

www.florianploberger.com


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /www/doc/www.tcmrevue.cz/www/wp-content/themes/ribbon/single.php on line 35